DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Izraelskie media nie obawiają się projektu „STOP 447”. Powodem postawa PiS-u

Izraelskie media nie obawiają się projektu „STOP 447”. Powodem postawa PiS-u
FOT.Krystian Maj/FORUM

Środowiska żydowskie uważają, że PiS odrzuci obywatelski projekt ustawy „STOP 447”, a wskazywać ma na to reakcja posłów rządzącej partii. Haaretz.com uznał nawet, że partia rządząca wyraziła „wstępną zgodę” na restytucję mienia bezspadkowego, a z kolei „Times of Israel” napisał, że rządzący „zablokowali” projekt obywatelski.


Izraelskie media, komentując niedawną debatę w sprawie obywatelskiego projektu ustawy „STOP 447”, pod którym podpisało się ponad 200 tys. obywateli, uważają, że „polscy ustawodawcy wyrazili wstępną zgodę” na zwrot mienia utraconego podczas Holokaustu.


Portal haaretz.com, podając notatkę prasową za niemiecką agencją informacyjną DPA napisał, że „rządząca w kraju partia Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się skrajnie prawicowym próbom zablokowania działań państwa przed spełnieniem prośby USA o zadośćuczynienie osobom, które przeżyły Holocaust, za mienie skonfiskowane podczas II wojny światowej”.


Izraelski portal odniósł się do zeszłotygodniowej wstępnej zgody posłów na skierowanie projektu ustawy do dalszych prac w komisji. Projekt ma na celu ochronę państwa polskiego przed potencjalnymi uroszczeniami wysuwanymi przez lobby żydowskie na podstawie amerykańskiej ustawy JUST Act przyjętej w 2017 roku.


W uzasadnieniu obywatelskiego projektu „STOP 447” podkreślono, że roszczenia środowisk żydowskich w odniesieniu do Polski są „bezzasadne i rażąco niesprawiedliwe”, ponieważ państwo polskie i jego obywatele padli ofiarą niemieckiej agresji podczas II wojny światowej i nigdy nie otrzymali z tego tytułu odszkodowania.


„Krytycy ustawy – komentował haaretz.com – mają wątpliwości czy Polska powinna obawiać się zalewu roszczeń odszkodowawczych, ponieważ amerykańska ustawa nie wyróżniła Polski i nie powiedziała, w jaki sposób należy egzekwować ten wymóg”.


W minioną środę posłowie zadecydowali o skierowaniu projektu „STOP 447” – podobnie jak i innych obywatelskich inicjatyw – do dalszych prac w komisji, aby „dać im szansę”, co najpewniej zakończy się ich odrzuceniem.


Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zapewnił, że problem mienia bezspadkowego w Polsce „faktycznie nie istnieje” i mamy do czynienia ze „straszeniem polskiego społeczeństwa ustawą 447 przez część środowisk politycznych”, co – jego zdaniem – jest „wysoce nieodpowiedzialne”. – Jest dla nas jasne, że temat ten jest traktowany dla tego środowiska jako paliwo polityczne i sposób zbudowania poparcia politycznego – uznał Mularczyk, który zarzucił inicjatorom projektu chęć „podważenia partnerskich relacji ze Stanami Zjednoczonymi” i „kreowanie fałszywego obrazu realności roszczeń żydowskich”.


Za odrzuceniem obywatelskiego projektu „STOP 447”, którego inicjatorem było stowarzyszenie Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza, opowiedzieli się posłowie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Robert Kropiwnicki z KO przekonywał, że kwestia mienia bezdziedzicznego została już dawno uregulowana i to mienie odziedziczył Skarb Państwa, a ustawa ma na celu „skonfliktowanie Polski z różnymi środowiskami”.


Poseł Maciej Konieczny z Lewicy oskarżył Konfederację, że „chce rozpętać antysemicką kampanię”.

Poseł Krzysztof Paszyk z PSL-Kukiz’15 zaproponował, by projektowi jednak „dać szansę” i skierować go do dalszych prac w komisji.


Portal haaretz.com nie omieszkał natomiast zauważyć, że pomimo poddania projektu pod głosowanie PiS wcześniej ostro skrytykował ustawę. Przywołano wypowiedzi Mularczyka o chęci podważenie przez inicjatorów projektu partnerstwa Polski z USA. Jednocześnie zasugerowano, że projekt może utknąć w komisji na długo, ponieważ nie ma terminu zakończenia prac nad nim.


Żydowska agencja JTA podała z kolei, że polska partia rządząca zajęła się w ubiegłą środę „sprawą nacisku skrajnie prawicowych ruchów, aby zatrzymać restytucję mienia należącego do Żydów i innych osób przed Holokaustem”.


„Prawicowi działacze zgromadzili wystarczającą liczbę podpisów, by przedstawić Sejmowi, niższej izbie polskiego parlamentu, projekt uchwały, który zakazałby zwrotu mienia bezdziedzicznego – mienia należącego do osób prywatnych, w tym wielu Żydów, którzy zostali zabici podczas Holokaustu i których spadkobiercy, jeśli żyją, nigdy nie złożyli wniosku o zwrot” – czytamy.


Cytując fragmenty projektu ustawy również przywołano wypowiedzi krytykującego inicjatywę posła Mularczyka oraz zarzucającego „kampanię nienawiści” i „zastraszania Żydów” posła Koniecznego.


Agencja podkreśla, że część posłów PiS jest przeciwnych restytucji mienia bezdziedzicznego i z tego powodu partia spotkała się z surowym potępieniem ze strony Izraela, Stanów Zjednoczonych oraz międzynarodowych organizacji żydowskich.


Zauważono, że obecny projekt ustawy „STOP 447” bez wsparcia PiS nie może przejść. Sam projekt jest „najnowszym osiągnięciem w kampanii mającej na celu przeciwdziałanie rosnącej presji na Polskę, aby zaoferować odszkodowanie za mienie utracone podczas Holokaustu”.


Agencja przywołuje roszczenia Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego, wedle której Polska przekazała wielomilionowe odszkodowanie organizacjom żydowskim w zamian za własność należącą do społeczności żydowskich, „ale jest to jedyny duży kraj w byłym bloku sowieckim, który nie podjął żadnych działań w celu zwrotu własności prywatnej”.


„Times of Israel” wyeksponował wypowiedzi Mularczyka i Koniecznego dodając, że PiS prowadziło przed wyborami w ubiegłym roku silną kampanię przeciwko roszczeniom dotyczącym restytucji mienia żydowskiego, co doprowadziło żydowskich przywódców do ostrzeżenia, iż debata stała się antysemicka.


Napisano także, że w maju 2019 roku „tysiące polskich nacjonalistów przemaszerowało pod ambasadę USA, aby zaprotestować przeciwko naciskom USA na Polskę, by dać rekompensaty Żydom, których rodziny straciły własność podczas Holokaustu. Wydaje się, że była to jedna z największych demonstracji antyżydowskich w ostatnich czasach” – skomentowano.

 


Źródło: haaretz.com / jta.org / gazetaprawna.pl / timesofisrael.com
AS

 

 


DATA: 2020-04-20 13:01
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Link do źródla nie działa - czy ktoś wie co jest tego powodem?
8 miesięcy temu / dyzein
 
Pis już dawno obiecał żydom zwrot mienia bez spadkowego.Żyrantem tego zobowiązania są Stany Zjednoczone.To nic innego jak zdrada.Teraz pozostało Pisowi tylko rżnięcie głupa,czego byliśmy świadkami w sejmie podczas głosowania nad projektami obywatelskimi.
9 miesięcy temu / kolo
 
Czy dobrze rozumiem że tyle zamieszania powstaje z powodu ustawy która "wcale nas nie dotyczy", jak twierdzi nasz zarząd nad ludnością tubylczą, tymczasowo reprezentowany przez PiS? Czego w takim razie nie obawiają się izraelskie media? Czy też jednak jest jakiś problem, wyceniany przez środowiska z izraela i Nowego Yorku na ok 300 mld dolarów? Drogi zarządzie nad ludnością tubylczą - to jak to jest, co im obiecaliście i jakim prawem?
9 miesięcy temu / lolek
 
Ten rząd niech nie robi na dwa etaty, tylko wyjedzie sobie do izraela i da nam w spokoju żyć i się rozwijać.
9 miesięcy temu / nunio
 
Zdrajcy!!!
9 miesięcy temu / bjs
 
Jak mogą się obawiać ,skoro mają w Warszawie swój rząd.
9 miesięcy temu / andrzej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.