DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Irak: egzotyczny sojusz szyitów i komunistów. Pesymistyczne prognozy po wyborach

Irak: egzotyczny sojusz szyitów i komunistów. Pesymistyczne prognozy po wyborach
Źródło: Wikimedia

Pierwsze po porażce Państwa Islamskiego w Iraku wybory parlamentarne wygrał egzotyczny sojusz szyitów i komunistów. Niepokojące wieści dobiegają z północnej, długo kontrolowanej przez Kurdów, części Iraku. Jak podaje „Rambler.ru”, w Kirkuku nieznani ludzie, uzbrojeni w broń palną wzięli zakładników z grona członków komisji wyborczych co utrudnia podanie oficjalnych ostatecznych wyników.

 

Według „Ukrinform”, przedstawiciel Centralnej Komisji Wyborczej Iraku Rijad al-Badran poinformował, że 186 członków komisji wyborczych z prowincji Kirkuk stało się zakładnikami nieznanych porywaczy. Pierwsze domniemania wskazują na ugrupowania kurdyjskie, które przez lata kontrolowały duży obszar północnego Iraku, w czasie gdy kraj ten nie mógł uporać się z Państwem Islamskim. Zniszczenie struktur ISIS w Iraku otwarło drogę do ustanowienia nowego rządu i wybrania parlamentu, który odzwierciedlałby preferencje mieszkańców całego kraju.

 

Wybory przeprowadzone zostały 12 maja, ale oficjalnych wyników nadal nie podano, ze względu na brak danych z części komisji wyborczych. Zatrzymanie członków komisji wyborczych i brak wyników sumarycznych dla całego państwa otwiera drogę do nowych konfliktów i rozbijania całości terytorialnej Iraku. Dla Zachodu, zaangażowanego najpierw w obalenie dyktatorskiej władzy Saddama Husajna w 2003 roku (po inwazji koalicji międzynarodowej z USA i Wielką Brytanią na czele, bez mandatu ONZ), wyniki wyborów są porażką.

 

Według wstępnych danych najlepszy wynik osiągnęła koalicja wyborcza radykalnego duchownego szyickiego Muktada as-Sadra z komunistami. Jego milicja - Armia Mahdiego - znana jest polskim żołnierzom, walczącym o ratusz w irackim mieście Karbala. Tam oblężonych przez cztery dni polskich i bułgarskich żołnierzy, uratował szturm wojsk desantowych z Bielska, a bojownicy as-Sadra zostali zmuszeni do wycofania się i ponieśli duże straty. Dzisiaj przywódca szyitów ma duże szanse na realne sprawowanie władzy w wyniku wyborów. 45-letni Muktada as-Sadr jest aktywny politycznie od 2003 roku, uchodzi za radykała islamskiego z nurtu szyickiego, wrogo nastawionego zarówno do Zachodu, jak i do sąsiedniego Iranu.

 

Sprzeczności ideologiczne i rozbieżności między zwycięzcą wyborów as-Sadrem a innymi ugrupowaniami, które znajdą się w parlamencie (stronnictwo polityczne obecnego premiera Hajdara Abadiego wyprzedziło inne ugrupowanie islamskie – Hadiego al-Amiriego, ukierunkowane proirańsko i walczące wcześniej z Państwem Islamskim), mogą zablokować drogę Muktady as-Sadra do władzy. Takie rozwiązanie byłoby na rękę Iranowi, którego liderzy polityczni już odgrażają się, że komunistom i as-Sadrowi nie pozwolą rządzić w Iraku.

 

Wyniki wyborów i rozbicie parlamentu nie dają powodów do optymistycznego patrzenia na przyszłość Iraku. Stabilności zagrażają nie tylko tendencje innych państw do ingerowania w politykę Bagdadu, ale także wejście do parlamentu radykałów, którzy są wrogo nastawieni do państw, które zaangażowały się w interwencję militarną od 2003 roku i do sąsiedniego Iranu.

 

Napięcia i protesty jakie miały miejsce w północnej części kraju, zamieszkanej przez Kurdów, pokazują, że problem mniejszości kurdyjskiej będzie nadal ciążył na życiu państwa. We wrześniu ubiegłego roku Kurdowie w Iraku zorganizowali referendum niepodległościowe, w którym silnie opowiedzieli się za własnym państwem. Z takim bagażem trudno będzie każdej władzy w Iraku, nawet bez ingerencji zewnętrznej, opanować chaos zapoczątkowany obaleniem kilkanaście lat temu dyktatorskiej władzy Saddama Husajna.

 

Jan Bereza


DATA: 2018-05-17 08:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To po prostu skutek obalania świeckich reżimów arabskich.
3 miesiące temu / Skanderbeg
 
Dlaczego egzotyczny ? Po prostu jedno diabelstwo brata się z drugim ...
3 miesiące temu / IzajaszGB
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.