DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

IPN wraca do działania. Prace w terenie ruszą już w czerwcu

IPN wraca do działania. Prace w terenie ruszą już w czerwcu
Zdjęcie ilustracyjne. fot. Anatol Chomicz/FORUM

Z trzymiesięcznym opóźnieniem spowodowanym epidemią, ruszają prace poszukiwawcze IPN Białystok na terenie województw podlaskiego oraz  warmińsko-mazurskiego. Do przebadania w tym sezonie jest co najmniej kilkanaście stanowisk.

 

Jeszcze w czerwcu pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Białystok sprawdzą stanowiska zlokalizowane na terenie powiatu Ostrów Mazowiecka. Poszukiwać będą tu szczątek żołnierzy  I Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, którą dowodził Stanisław Gutowski ps. „Sokół”.  Prace będą również trwały w wybranych punktach miejscowości Szumowo. Tu poszukiwane będą szczątki ofiar komunistycznej bezpieki, żołnierzy NZW, osób zamordowanych w roku 1947.

 

Pracownicy pionu poszukiwań białostockiego IPN ustalili również prawdopodobne miejsce pochówku ofiary nazistowskiego bestialstwa. Chodzi o polskiego chłopca, którego Niemcy zamordowali, kiedy był on w wieku zaledwie 7 lat.  - W miejscowości Leńce będziemy szukać szczątek Romualda Lenczewskiego, chłopca którego, w roku 1943, zamordowali niemieccy żandarmi – powiedział PCh24.pl Bogusław Łabędzki, główny specjalista Stanowiska ds. Poszukiwań i Identyfikacji w Białymstoku.

 

IPN ustalił kolejne miejsce, w którym ciała swoich ofiar chowało białostockie UB.  Jest to teren cmentarza parafii św. Rocha w Białymstoku. Osoby, których szczątek będzie poszukiwać tam IPN  najpewniej zostały zabite na terenie więzienia UB przy obecnej ulicy Kopernika w Białymstoku. Również z tego więzienia żołnierzy niezłomnych wywożono na rozstrzelanie do lasu koło Olmont. W tym kompleksie leśnym na ten rok planowane są dalsze etapy prac poszukiwawczych. Pracownicy IPN w poprzednim roku odnaleźli tu szczątki pięciu osób, zamordowanych przez komunistów.

 

Teren działania białostockiego oddziału IPN to, oprócz województwa podlaskiego,  również województwo warmińsko–mazurskie. - W tym sezonie poszukiwawczym przeprowadzimy prace w Olsztynie i w Ornecie. Chcemy znaleźć tam miejsca pochówku ofiar sowieckich zbrodni na ludności cywilnej – powiedział nam Bogusław Łabędzki.

 

Adam Białous

Czytaj także:
DATA: 2020-06-18 11:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W książce Śladami Zbrodni już 2013 roku dr Marcin Zwolski wytypował kilkanaście miejsc pochówków żołnierzy zamordowanych przez UB. Teraz po kilku latach pan Łabędzki dopiero odkrywa te miejsca? A co z miejscem odkrytym na ul Gedymina w Białymstoku przez ekipę ze Szczecina? Prace przejęte przez pana Łabędzkiego są już skończone? Co z wynikami przekopania drogi - ścieżki wzdłuż więzienia? Dużo pytań ale niestety po trzech ;latach wytężonych prac i odnalezieniu 500 ofiar nastały czasy "dobrej zmiany". Ps 500 ofiar od kilku lat dalej leżą w magazynie.
5 miesięcy temu / bbbbb
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.