DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

IPN odpowiada na rosyjską propagandę: 1945 r. nie przyniósł wyzwolenia, ale nowe zniewolenie

IPN odpowiada na rosyjską propagandę: 1945 r. nie przyniósł wyzwolenia, ale nowe zniewolenie
fot. Pesell / Wikimedia Commons

W związku z publikacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej „Wyzwolenie Polski. Cena zwycięstwa” Instytut Pamięci Narodowej stwierdza, iż materiały te nie przyczyniają się do poważnej i otwartej dyskusji o roli Armii Czerwonej w Polsce w końcowym okresie II wojny światowej – czytamy w komunikacie opublikowanym przez IPN.

 

Publikowanie starannie wyselekcjonowanych dokumentów, by udowodnić z góry przyjętą tezę (o uznawaniu przez Polaków żołnierzy Armii Czerwonej wyłącznie za „wyzwolicieli”), wyrwanych z kontekstu, opatrzonych nieobiektywnym komentarzem, fałszuje historię. Taki nieprawdziwy obraz przynosi także wstęp, którym poprzedzono publikowane dokumenty. Czytamy w nim: „Latem 1944 roku wojska Frontu Białoruskiego podeszły w rejonie Brześcia do granicy Związku Sowieckiego. Rozpoczęło się wyzwolenie Polski spod niemiecko-faszystowskiej okupacji".

 

Autorzy publikacji zapominają, że latem 1944 r. obowiązywała granica przedwojenna, a Armia Czerwona przekroczyła ją już w styczniu 1944 r. Od tej chwili rozpoczęło się „wyzwolenie” Polski, którego symbolem stały się niesławne wydarzenia w Wilnie. Po wyparciu z miasta Niemców Armia Czerwona i NKWD otoczyły i rozbroiły ok. ośmiu tysięcy uczestniczących w walkach o oswobodzenie miasta żołnierzy Armii Krajowej, których następnie wywieziono do Kaługi. Oficerów AK aresztowano i wywieziono do obozów  w ZSRS. Tak wyglądało „wyzwolenie” Kresów – w stylu sowieckim.

 

Opublikowane dokumenty, mówiące o wkroczeniu Armii Czerwonej na centralne ziemie Polski, nie przynoszą żadnego novum: tego typu źródła z archiwum Ministerstwa Obrony FR – mówiące o reakcjach ludności polskiej na wkroczenie Armii Czerwonej, zbrodniach niemieckich na Narodzie Polskim czy działaniach bojowych Armii Czerwonej na tym terenie – były wcześniej publikowane. Chociaż dokumenty te przenikał duch niechęci do legalnych władz Rzeczypospolitej (pisali je bowiem wykonawcy stalinowskiego planu zniewolenia Polski) – dochodziły w nich do głosu krytyczne opinie społeczeństwa polskiego związane z wkroczeniem Armii Czerwonej do Polski, obawy z tym związane, a nawet protesty – przeciwko represjom i ograniczaniu wolności obywatelskich, jakie przyniosło zajęcie ziem polskich przez Sowiety. W zamieszczonych na stronie resortu dokumentach niczego takiego nie odnajdziemy – prezentują jedynie idylliczny obraz „wyzwolenia”.

 

Można zrozumieć odnotowane w publikowanych dokumentach epizodyczne czy lokalne reakcje umęczonej pięcioletnią okupacją niemiecką ludności na wkroczenie Armii Czerwonej do Polski. Spodziewano się, że przyniesie ona wolność, często nie wiedziano, jakie plany mają Sowieci wobec Rzeczypospolitej. Rzeczywistość szybko przyniosła rozczarowanie: Armia Czerwona wprawdzie usuwała Niemców z ziem polskich, ale jednocześnie odgrywała rolę parasola ochronnego dla procesu siłowego zaprowadzenia w Polsce komunistycznej dyktatury. Nie bez powodu Józef Stalin jesienią 1944 r. powiedział polskim komunistom: „Gdyby nie było Armii Czerwonej – w tydzień nie byłoby was".

 

Przytłaczającej większości Polaków wkroczenie Armii Czerwonej przyniosło nie wyzwolenie, ale nowe, choć niewątpliwie nieporównywalne z okupacją niemiecką zniewolenie. Usiłując postawić stronę polską w pozycji „wdzięczności” za „wyzwolenie” spod okupacji niemieckiej, strona rosyjska powinna pamiętać, że ziemie polskie dostały się pod tę najbardziej chyba brutalną w historii okupację w wyniku układów, zawartych przez Związek Sowiecki i III Rzeszę w sierpniu i wrześniu 1939 r., a istotą tych porozumień było zniszczenie Polski przez oba te totalitarne państwa. Strona rosyjska powinna też zadać sobie pytanie: czy istotnie Polska ma powody do „wdzięczności” wobec stalinowskiej Rosji?  

 

 

Żródło: ipn.gov.pl

 

 

 

 


DATA: 2017-07-28 12:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pytanie pierwsze. Kto jest autorem tych "mądrych" myśli ? Panie autorze czy Pan zna zagadnienie z autopsji, czy tylko powiela Pan myśli innych. Szanowny Panie stawia Pan znak równości pomiędzy okupacją niemiecką "okupacją" radziecką. Porównuje Pan konika polnego do konia pociągowego. Mój Panie za okupacji niemieckiej nikt nie był pewien jutra, żył jak na rozżarzonej patelni, z wiszącą karą śmierci za najdrobniejsze przewinienie lub niesubordynację. Rodziny traciły życie z byle powodu, traciły ojca , matkę, braci, siostry, młodzież nie była edukowana, wykorzystywana do robót na korzyść okupanta, zastraszana była przez żandarmów i wojsko. "Okupacja" radziecka tych znamion nie miała. Młodzież poszła do szkół, roczniki przerośnięte wiekowo robiły dwie klasy w ciągu roku aby nadgonić stracony czas, prości ludzie mogli zdobyć wykształcenie, w powoli choć żmudnie odbudowywała się Polska i indywidualni ludzie.
5 miesięcy temu / To ja
 
Gość [email protected] ale obaj okupanci zajęli Polskę celem eksploatacji; pierwsi w trybie wojennym, drudzy pokojowym (i jako "mięso armatnie" w mającej nastąpić wojnie z Zachodem). I nie zapomnij, że obaj okupanci zaczynali okupację od eksterminacji elit. +++ Stronnictwo Ruskie obecne jest na Forum PCh24!
ponad 2 lata temu / Jurek
 
Jak wewnętrznie załganym trzeba być, by publicznie głosić że narzucony Polsce w 1945r ustrój nie okradał Polaków i nie zabijał ich. No tak, przecież zdaniem komuchów wywłaszczenia i morderstwa polskich patriotów po 1945r były "sprawiedliwością dziejową". Z jednym się zgodzę: środowiska komusze (obecni UBywatele) żyły i żyją w spokoju.
ponad 2 lata temu / antysowiet
 
Porównywanie okupacji niemieckiej z narzuconymi przez Sowiety wladzami PRL nie ma uzasadnienia. Niemcy traktowali Polaków jak niewolników, których można bezkarnie okradać i zabijać, co czynili na całym terytorium Polski. Władze PRL owszem, traktowały brutalnie środowiska uważane przez nich za wrogie lub zbędne, ale ogromna większość ludzi żyła w spokoju. Nie ma porównania między okupacją niemiecką, a PRL z lat 50 (przed objęciem władzy przez Gomułkę). PN po prostu kłamie.
ponad 2 lata temu / Gość Janek
 
@lolas, @Endriu: Żadnego szacunku dla wojów okupanta! Chyba że równocześnie zatroszczymy się o cmentarze żołnierzy Wehrmachtu, którzy też nas bronili - przed komunizmem sowieckim.
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
szanować ?? pijane prymitywy,za gwałty rabunki mordy na niewinnych Polakach za zdziczenie jakiego nawet germańska hołota nie robiła , Zabierajcie truchła swoich zbirów z Polskiej ziemi bo kalają i hańbią ją
ponad 2 lata temu / sten
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.