DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Inwigilacja na razie na własne życzenie. Rusza aplikacja monitorująca kontakty i stan zdrowia

Inwigilacja na razie na własne życzenie. Rusza aplikacja monitorująca kontakty i stan zdrowia
fot. Paco Freire / Zuma Press

Za dwa tygodnie światło dzienne ujrzy aplikacja mobilna monitorująca historię naszych kontaktów oraz pozwalająca na diagnozę własnego stanu zdrowia. Szczegóły jej działania wyjaśnił na antenie Radia Wnet minister cyfryzacji, Marek Zagórski.

 

- Nowoczesna technologia pozwala nam ten trudny okres przeżyć w miarę efektywnie, choć zupełnie inaczej, chcemy żeby nowoczesne technologie dały nam większe możliwości w powrocie do normalności. Głównie myślimy o tym by mieć narzędzia do szybszego i bardziej precyzyjnego weryfikowania osób które powinny zostać poddane kwarantannie, szybszego wyłapywania osób, które miały kontakt z zarażonymi – przedstawia założenia rządowego planu.

 

- Pierwszym nad którym dzisiaj pracujemy to są różne rodzaje aplikacji mobilnej, które zachowują historię naszych kontaktów. Główne koncepcje rozważają się wokół technologii komunikowania się poszczególnych smartfonów przez bluetooth, dzięki czemu na telefonie zapisywana jest historia kontaktów z innymi użytkownikami – podkreślił.

 

Minister cyfryzacji dodał jednocześnie, że chodzi o kontakt fizyczny pomiędzy urządzeniami. – Nie interesują nas treści sms-ów Polaków – zaznaczył.

 

Standard zakłada odnotowanie kontaktu urządzenia z urządzeniem, na odległości nie większej niż 2 metry i dłużej niż 15 minut – standardy określone przez WHO. Historia kontaktów jest automatycznie usuwana po 14 dniach. Gdyby okazało się, że jesteśmy zarażeni (na podstawie testów laboratoryjnych), jest możliwość wysłania informacji do wszystkich urządzeń spełniających powyższe wyznaczniki.

 

- Kiedy dana osoba, z różnych powodów nie będzie chciała wysłać takiego ostrzeżenia, będziemy mieli takie narzędzie by Inspekcja Sanitarna mogła poinformować pozostałych użytkowników, że mieli kontakt z osobą zakażoną – precyzuje.

 

- Dzisiaj jest to kierunek myślenia nie tylko poszczególnych państwa, ale także wielkich koncernów technologicznych; Google, Apple (…) my nad nim pracujemy już kilka tygodni, myślę, że za dwa tygodnie będziemy je mieć już dojrzałe produkcyjne i do użycia, uwzględniające doświadczenia najbardziej zaawansowanego państwa w tym zakresie czyli Singapuru – oznajmił.

 

- To podstawowe narzędzie, korzystamy także z analizy różnych zbiorów danych, wykorzystując je chociażby do weryfikacji tego czy Polacy w święta rzeczywiście nas się posłuchali. Czy jeździli, jak tak to skąd i gdzie możemy się spodziewać ewentualnego podwyższonego ryzyka zachorowania

 

- Założenie jest takie, aby ta aplikacja była dobrowolna, ale jednocześnie aby była powszechna. Chcemy aby jak najwięcej osób się do niej przekonało więc będziemy ją wprowadzać stopniowo. W tym tygodniu zostanie upubliczniona jej pierwsza wersja zawierająca moduł do samodiagnozy stanu zdrowia. (…) dzięki temu zweryfikujemy sami czy mamy objawy – dotyczy to głównie osób w kwarantannie, ale i nie tylko. Ona ma być dobrowolna ale jednocześnie powszechna, zastanawiamy się dzisiaj jak – poza kampaniami informacyjnymi – zachęcić Polaków do tego żeby z tego typu aplikacji korzystali – wyjaśnia.

 

- Takie są przynajmniej założenia. Mamy nadzieję, że to się uda (…) kiedy jej powszechność nie osiągnie wystarczającego pułapu, to wtedy zastanowimy się co dalej. Jeszcze raz podkreślę, sens tej aplikacji polega na jej powszechności i akceptacji jej użytkowania – dodaje.

 

Wersja kompletna będzie dostępna 24 kwietnia. Jutro (tj. 17.04) udostępniona zostanie wersja jedynie z modułem do samokontroli stanu zdrowia. Prace nad nową technologią podejmują wyłącznie polskie firmy złożone z kilku zespołów informatyków.

 

Źródło: YouTube / Radio Wnet

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-04-16 14:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie dla PIS-u z takim ministrem cyfryzacji i jego świtą. Zdrajcy narodu!
5 miesięcy temu / Szyszka
 
"Inwigilacja na razie na własne życzenie." Nie jesteście na czasie. To już jest niestety przestarzały news i to od wczoraj. Wczoraj właśnie koncerny Google i Apple oświadczyły, że systemy operacyjne na ich smartfonach będą pozwalały na śledzenie kontaktów poprzez bluetooth. Jeśli dwie osoby będą w pobliży siebie, to ich telefony komórkowe zaczną wymieniać informacje i sprawdzać w bazie danych, czy któraś z nich nie jest rejestrowana. To umożliwi śledzenie kontaktów. Czyli będzie można śledzić kontakty wszystkich posiadaczy smartfonów i wyłuskiwać te "nieodpowiednie". Co najgorsze, tego nie da się wyłączyć, bo system śledzenia jest wbudowany w system operacyjny.
5 miesięcy temu / zorientowany w
 
Do WebSurfer Trolu globalistów zapłacili ci żebyś pomagał w unicestwieniu Polaków ? Włącz myślenie i sam sobie poszukaj informacji o tej twojej zasr....j pandemii bo jest tego w sieci bez liku. Trzeba tylko chcieć. Wirusy są z nami od lat tak jak wirus głupoty który cię dopadł...
5 miesięcy temu / Antytrol
 
podobne było z aplikacją na kwarantannę, najpierw dobrowolna, a po tygodniu obowiązkowa, chociaż podstawy prawne jak w san escobar
5 miesięcy temu / to już było g
 
Do Websurfera - jaka dzisiaj stawka za trollowanie?
5 miesięcy temu / PL
 
To już wiadomo, po co zwiększona przepustowość sieci - czyli 5G. Elektroniczne więzienie. Ależ to szybko poszło...
5 miesięcy temu / Trąbolot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.