DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

„Inne formy przeżywania seksualności” jednym z tematów Synodu Młodych

„Inne formy przeżywania seksualności” jednym z tematów Synodu Młodych
Fot. MAXPPP/Forum

„Inne formy przeżywania seksualności”, reinterpretacja encykliki „Humanae vitae”, święcenie żonatych mężczyzn na księży, podważanie znaczenia cnoty czystości – to niektóre z kontrowersyjnych tematów, jakich spodziewano się podczas Synodu Młodych. Abp Stanisław Gądecki przyznaje, że część z nich była faktycznie dyskutowana podczas obrad.

 

–  Pośród kwestii budzących zainteresowanie różnych kręgów są „inne formy przeżywania seksualności” – powiedział metropolita poznański. – Z jednej strony widać parcie do włączania tych grup do duszpasterstwa, a z drugiej strony temat podejmowany jest ostrożnie, z odniesieniem do zwyczajnego nauczania Kościoła, do Katechizmu Kościoła Katolickiego, do wypowiedzi Kongregacji Nauki Wiary, które już od lat 80. XX w. mówią o duszpasterstwie osób, które inaczej przeżywają swoją seksualność – tłumaczy abp Gądecki.

 

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski „musi być jasno powiedziane, że bez nawrócenia tych osób w tej materii duszpasterstwo takie byłoby pewną formą akceptacji zarówno ich niemoralnych aktów, jak i związków, które nie mogą w żaden sposób być nazywane rodziną”. Miałyby być one akceptowane „pod ogólnym hasłem włączania”. Nie może ono jednak prowadzić „do zamazywania doktryny katolickiej”.

 

Hierarcha przyznał, że istniały obawy o próby reinterpretacji encykliki św. Pawła VI „Humanae vitae”, jednak w dotychczasowych dyskusjach nic takiego nie miało miejsca.

 

Z kolei w kwestii celibatu pojawiły się pojedyncze głosy, że trzeba małżonków, którzy prowadzą wzorowe życie wprowadzać w kapłaństwo służebne, co „prawdopodobnie bardziej ma odniesienie do przyszłorocznego synodu o Amazonii, aniżeli do teraźniejszego”.

 

Abp Gądecki zwrócił też uwagę na dyskusje, czy dzisiaj czystość jest jeszcze obowiązującą cnotą. – Czy można tak lekceważąco potraktować to, co przez 2000 lat jest obecne w nauczaniu Kościoła i zostało potwierdzone przez męczenników, młodych ludzi, takich jak bł. Karolina Kózkówna, którzy ponieśli śmierć w obronie czystości, i przejść nad tym do porządku dziennego? – pyta retorycznie polski uczestnik zgromadzenia synodalnego.

 

Hierarcha wyraził przekonanie, że w głosowaniach nad dokumentem końcowym synodu „dojdzie do zrównoważenia tego elementu, żeby to nie budziło potem kontrowersji w publicznym dyskursie”. – Bo nauczanie Kościoła musi być światłem narodów, to znaczy nie może pozostawiać człowiekowi wątpliwości i bez ukazania jasnego drogowskazu kazać mu samemu rozważać, co jest dobre, a co złe – zaznaczył metropolita poznański.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 


DATA: 2018-10-21 19:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

O Humanae Vitae i ANTYEUCHARYSTIĘ (bo takie jest drugie imię antykoncepcji) nikt nie kruszy już kopii, bo została skutecznie odrzucona bez żadnych konsekwencji przez całe episkopaty Niemiec, Austrii, Holandii i inne, oraz przez zwarte grupy biskupów z całego świata, którzy chcieli oddać ocenę jej stosowania tylko sumieniu ludzkiemu. Amerykańscy księża zawieszeni za opór przez z diecezję waszyngtońską zostali odwieszeni przez samego Pawła VI w imię pozorów pokoju. Kościół żyje w stanie rozłamu od 50 lat. Zastanawiające, że ojcowie soborowi byli w stanie zgodnie uchwalić wszystkie wielkie konstytucje SVII, a kwestię antykoncepcji musieli pozostawić encyklice papieskiej, tak silny był podział. Podejrzewam w tym taktykę Złego, który odpuścił te konstytucje, a wybrał najczulszy punkt. Duża część katolików, także u nas, stosuje i nie uważa tego za grzech, kalając Eucharystię. Polski Kościół, przemilczając to zjawisko i nie spowiadając, powoli umiera. Zachód już umarł.
ponad 1 rok temu / Marek M.
 
> ?inne formy przeżywania seksualności? < Bp Gądecki przyznaje , że tematy te były dyskutowane. To Biskup NIE ZNA SŁOWA BOŻEGO ABY NIE ZASIADAĆ W KRĘGU SZYDERCÓW i BLUŹNIERCÓW ? Nic dziwnego, że jak komentował skandal z homoseksualistą Krzysztofem Charamsą i pedofilią w kościele to tłumaczył, że dzieci lubią się przytulać. Ciekawe czy homoseksualiści też potrzebują miłości, przytulania i towarzyszenia księży. Tylko tego brakuje aby wpuścić takich do kościoła. Nic tylko dyskusje i kombinowanie jak >zadowolić< papieża , mafię lawendową w Watykanie i ONZ. Hańba.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
No ale nasi polscy duchowni spisują się dobrze.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Czyli co??? ...OSWAJANIE... TULENIE..i..AKCEPTACJA.....MECHANIZM TEN SAM....jak z FC zrodziła się AL....
ponad 1 rok temu / Megi
 
W głowie się nie mieści o czym się dyskutuje na Synodzie. To chyba lekka przesada prawda?
ponad 1 rok temu / ola
 
To brzmi jak próba wyhamowania tej ,,tęczowej lokomotywy" bądź celowe ,,mydlenie oczu" moim zdaniem.. Dopóki ,,książęta Kościoła" nie wezmą na poważnie listu Abp Vigano,i nie zajmą określonego stanowiska, to KAŻDA próba zastosowania tego typu określeń jak w ww. artykule będzie budziła moje głębokie przekonanie, że to po prostu pewnego rodzaju ,,gra na emocjach". Rysuje się tutaj pozycja polskich bp-ów tak jak wtedy podczas ,,synodu o rodzinie" . Mocna, w pewnym sensie tradycyjna postawa ma sprawić wrażenie, że tu u nas w Polsce to rzeczywiście pełna, nieskazitelna ortodoksja, podczas gdy tematy tak śmierdzące w ogóle nie powinny być przedmiotem dyskusji ludzi, którzy dawniej byli określani z szacunku jako właśnie,,Książęta". Przecież te kwestie już DAWNO zostały potępione, powstaje pytanie o czym tu ,,gadać" ? Tematy do dyskusji na tymże synodzie są kubłem zimnej wody na głowy katolików, którzy obecny kryzys bagatelizuja. Czas się obudzić, przestać łudzić i powrócić do Tradyc
ponad 1 rok temu / Osservatore Romano
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.