DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

Ilu księży odprawia Mszę w dawnym rycie? Znamy statystyki

Ilu księży odprawia Mszę w dawnym rycie? Znamy statystyki
PCh24 TV

Opublikowano szacunkowe dane dotyczące liczby księży odprawiających tradycyjną Mszę świętą. Według Christiana Marquanta z francuskiego stowarzyszenia liturgicznego „Paix liturgique” obecnie Mszę w rycie gregoriańskim na świecie odprawia 4500-5000 księży. To co najmniej 1,1 procent katolickich duchownych, a niewykluczone, że więcej.

 

Według Christiana Marquanta wśród tych duchownych najliczniejszą grupę stanowi 3 tysiące lub więcej księży diecezjalnych działających na podstawie ogłoszonego przez Benedykta XVI motu proprtio Summorum Pontificum.

 

Do tego dochodzi około 760 duchownych z Bractwa świętego Piusa X i powiązanych z nim organizacji, a także około 600 księży ze wspólnot wcześniej określanych jako Ecclesia Dei. 

Należy wspomnieć także około 130 kapłanów z jeszcze innych tradycyjnych organizacji religijnych, niezwiązanych ani z Ecclesia Dei, ani z FSSPX. To między innymi mnisi z Fontgombault. 

 

Jak zauważa Marquant oznacza to że co najmniej 1,1 procent katolickich duchownych ze świata odprawia Mszę łacińską. Odsetek ten okazałby się jeszcze wyższy, gdyby uwzględnić tylko duchownych rytu łacińskiego oraz wykluczyć nieaktywnych już księży.

 

Według członka stowarzyszenia „Paix liturgique”, nie jest to mało, zważywszy na trudności, z jakimi w ostatnich dziesięcioleciach zmagali się duchowni przywiązani do tradycyjnej Mszy.

 

Trudno nie zgodzić się z tą opinią. Choć bowiem odsetek jest niewielki, to Msza łacińska cieszy się sporym zainteresowaniem ludzi młodych. To z nich brać się będą w znacznej mierze przyszli księża. Wzrost zainteresowania Mszą trydencką odnotowujemy również w Polsce.

 

Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

 

mjend


DATA: 2019-02-19 14:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
18
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

:PODAJNICK - nie przeczę. Moim zdaniem trudno przecenić zasługi Lefebrystów przy uratowaniu nie bójmy się tego słowa Mszy Wszechczasów i za to choćby należy im się szacunek i wdzięczność. Jednak to tylko dowód na to, że Pan Bóg często ze zła wyprowadza dobro. Tylko tyle i aż tyle. Bractwo Piusa X nie jest częścią Kościoła Katolickiego, choć ma wiele elementów wspólnych i często z Kościołem Katolickim współpracuje np. otrzymało jurysdykcję do ważnego sprawowania sakramentu pokuty i pojednania, ale ostatnia jasna wypowiedź urzędowa Kościoła w postaci Benedykta XVI tego samego, który wcześniej zdjąć ekskomunikę z biskupów Bractwa przeczy legalności ich działalności.
ponad 1 rok temu / Mecenas
 
pogonić tych wszystkich Rysiów, Krajewskich i innych, cały niemiecki episkopat a i w kilku innych krajach, np.teologicznowyzwolone episkopaty południowoamerykańskie - od razu będzie porządek. Msza trydencka przetrwała dzieki trudnemu do przecenienia wkładowi Bractwa Piusa X p.Mecenas, bez tego juz dawno by zniknęła
ponad 1 rok temu / PODAJNICK
 
Aby cokolwiek zrozumieć i nie bredzić czytamy: Św. Pius V, bulla "Quo primum tempore" oraz Kard. Ottaviani, Kard. Bacci "Krótka analiza krytyczna Novus Ordo Missae"
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
O której Nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego mówimy? Tej z czasów soboru trydenckiego, czy w wersji 1962 r. Jana XXIII, czy tej po korekcie Benedykta XVI? Po drugie nie wolno tu mieszać Bractwa św. Piusa X - Benedykt XVI w motu proprio "Ecclesiae unitatem" stwierdził bardzo wyraźnie, że "Bractwo nie posiada kanonicznego statusu w Kościele, a jego duchowni nie mogą wykonywać legalnie jakichkolwiek posług". A zatem nie wolno włączać nielegalnie sprawowanej Mszy św. z pozostałymi, tak jakby to nie miało znaczenia lub nie było różnicy między kapłanami poza Kościołem a kapłanami, którzy pozostają w komunii z Kościołem katolickim.
ponad 1 rok temu / Mecenas
 
@Sergiusz. "Credo in Unum Deum,..." to "Wierzę w Jednego Boga", itd. Nie jest trudno skojarzyć tekst łaciński z polskim rozumieniem. W łacinie wyraża się powszechność Kościoła i jego jedność oraz niezmienność znaczenia słów, czyli niepodatność na jakieś wykrzywienia znaczeń. Poza tym Sobór Trydencki uroczyście ogłosił: "Gdyby ktoś mówił, że obrządek Kościoła rzymskiego, w którym część kanonu i słowa konsekracji wymawia się po cichu, należy potępić; albo że mszę należy odprawiać wyłącznie w języku rodzimym; albo że nie należy dodawać wody do wina w ofiarowaniu kielicha, ponieważ jest to przeciwne ustanowieniu Chrystusa - niech będzie wyklęty."
ponad 1 rok temu / Marek
 
Nie wyobrażam sobie, żebym miał "recytować" Symbol Nicejski jednocześnie nie rozumiejąc co mówię.
ponad 1 rok temu / Sergiusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.