DZIŚ JEST:   19   LUTY   2019 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

I znów dzień islamu w Kościele. Zamiast nawracania - ekoekumenizm!

I znów dzień islamu w Kościele. Zamiast nawracania - ekoekumenizm!
fot. Pawel L. Terlikowski / Forum

„Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom” – pod tym hasłem już 26 stycznia XVII będzie obchodzony Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Spotkania współorganizowane są przez KEP oraz Radę Wspólną Katolików. W programie przewidziano m. in. modlitwy i lektury fragmentów Biblii i Koranu.

 

Zgodnie z informacjami na stronie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, obchody będą miały miejsce w Warszawie, Krakowie i Katowicach.

 

W Warszawie – w Akademiku Praskim przy ul. Floriańskiej 3A przy katedrze –  po powitaniu i wprowadzeniu w temat tegorocznych obchodów „Chrześcijanie i muzułmanie: troska o wspólny dom” odbędzie się dyskusja. Prelekcję pt. „Chrześcijańskie spojrzenie na człowieka i przyrodę jako Boże dzieło w perspektywie encykliki Laudato si wygłosi o. Stanisław Jaromi OFMConv. Natomiast „Muzułmańskie odniesienie do świata przyrody jako Bożego stworzenia” przybliży Andrzej Saramowicz.

 

Dzień Islamu obchodzony będzie też m.in. w Krakowie. O 15.30 w bazylice Ojców Franciszkanów odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego. Liturgii przewodniczyć będzie ks. prof. Łukasz Kamykowski, referent Archidiecezji Krakowskiej ds. Dialogu Międzyreligijnego.

 

O 16.30 na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się panel pt. „Pokój w czasach kobiet. O tym, co robimy i co jeszcze możemy zrobić dla pokoju między religiami rozmawiają muzułmanka, żydówka i chrześcijanka”.

Ponadto zaplanowano wspólną zbiórkę krwi, która odbędzie się w parafii św. Mikołaja i szpiku - w Centrum Muzułmańskim.

 

Na szczególną uwagę zasługuje bez wątpienia hasło Dnia Islamu nakazujące „troskę o wspólny dom”. Trudno uciec od skojarzeń z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej wezwaniami do uruchomienia przez Polskę tzw. korytarzy humanitarnych. Jeśli do tego dojdzie, to faktycznie już wkrótce nasza Ojczyzna może stać się „wspólnym domem” także dla zdecydowanie większej liczby wyznawców islamu. Może wówczas pojawić się zagrożenie, że „goście” będą chcieli umeblować dom zgodnie z własnym pomysłem i swoiście rozumianą „troską”…

 

 

luk

 

 

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Zamiast nawracania muzułmanów – Dzień Islamu w Kościele

 


DATA: 2018-01-26 14:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Robiąc porządki przedświąteczne i wracając do swojej poprzedniej wypowiedzi, muszę przyznać że niewłaściwym było użycie w zdaniu "skoro taka część 'katolików' świeckich i duchownych ma takie poglądy..." słowa katolik w wzięte w cudzysłów. Postawa opisana rzeczywiście daleka jest od postawy i nauki katolickiej, ale to jeszcze nie uprawnia do stwierdzenia , że ktoś nie jest katolikiem (różne mogą być powody pobłądzenia i wrzucanie wszystkich do jednego worka jest błędem). Użyte w poście słownictwo też powinno być łagodniejsze. Przepraszam.
10 miesięcy temu / jgw
 
@petrus Właśnie zamiast kultywować i czcić męczenników, którzy mimo bandtytyzmu państwa islamskiego z narażeniem życia pozostali chrześcijanami, Kościół serwuje nam Dni islamu, co tylko irytuje wiernych.
ponad 1 rok temu / Michu.
 
To zdrada Chrystusa!
ponad 1 rok temu / Matka
 
Boże, dokąd my zmierzamy? Krew chrześcijan wymordowanych przez islamistów w Syrii, Iraku "głośno woła z ziemi ku Bogu", a Kościół organizuje "dzień islamu"? Powinien być organizowany "dzień ofiar islamu". Chwała Męczennikom!
ponad 1 rok temu / petrus
 
Głupota GŁUPOTA Zróbmy dzień nazizmu komunizmu osób dokonujących aborcji eutanazji itp. w kościele-głupota. Ja rozumiem że należy dążyć i rozmawiać z np.muzułmaninami ale oni chrześcijan zabijali i wciąż zabijają.Nawet w najmniejszym stopniu nie asymilują się z rzadnym społeczeństwem.
ponad 1 rok temu / ojciecleon III
 
Podoba się im imamska niezależność i wszechwładza pozbawiona kontroli Pana Boga.
ponad 1 rok temu / agricola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.