DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Husarze Sobieskiego wyruszyli z Wawelu

Husarze Sobieskiego wyruszyli z Wawelu

W piątek wyruszył z Krakowa rajd konny szlakiem króla Jana III Sobieskiego. W 330 rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej, polska husaria skieruje się do granic Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Swój pochód w stronę Wiednia rycerze rozpoczęli od wizyty na grobie króla Jana.


O godzinie 14 grupa rekonstrukcyjna husarzy polskich, głównie z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, przybyła na Wawel, gdzie w krótkiej modlitwie w katedrze pw. Św. św. Wacława i Stanisława powierzyła swoją trasę opiece świętych patronów. Z kolei w Krypcie Św. Leonarda złożyli wieńce na grobie króla Jana III Sobieskiego, oddając cześć zwycięzcy pod Wiedniem, który ocalił Europę przed nawałą muzułmańską.


Warto odnotować wypowiedź Dariusza Wasilewskiego, Rotmistrza Podlaskiej Chorągwi Husarskiej: „Nasza inicjatywa ma na celu uświadomienie w przystępny sposób współczesnym Polakom, że są potomkami tych, którzy za czasów króla Jana III Sobieskiego, stojącego na czele zjednoczonej armii Chrześcijańskiej Europy oraz papieża Innocentego XI, stanęli pod Wiedniem. Ma na celu przywrócenie Polakom dumy narodowej”.

- To również znak dla nas, byśmy bronili cywilizacji łacińskiej. Możemy być dumni, że to właśnie dzięki naszemu królowi nie budzi nas codziennie śpiew muezina z minaretu, tylko katolickie dzwony – powiedział portalowi PCh24.pl jeden z husarzy.


Następnie grupa husarzy w towarzystwie kobiet i dzieci oraz zgromadzonej publiczności przeszła na plac przed kościołem św. Idziego. Wśród rekonstruktorów były również postaci, które odgrywały króla Jana III Sobieskiego i jego żonę królową Marysieńkę. Stamtąd husarze konno udali się pod pałac arcybiskupi przy ul. Franciszkańskiej. W trakcie przejazdu jeźdźcy i zgromadzeni krzyczeli m.in.: „Vivat Jan III Sobieski!” oraz „Vivat husaria!”. Naprzeciw „okna papieskiego” husarze odmówili modlitwy „Zdrowaś Mario” i „Pod Twoją obronę” w intencji pomyślności przedsięwzięcia.


Spod pałacu arcybiskupiego grupa udała się na Plac Wszystkich Świętych, pod krakowski Magistrat. Tam przywitała ich płynąca z głośników pieśń „Duma ukrainna”. Następnie husarze oddali honory prezydentowi miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiemu, który w krótkich słowach przemówił do zebranych. Również jeden z husarzy wyjaśnił zgromadzonym cel i powód ich wyprawy.


Mimo że nie było to wielkie przedsięwzięcie, jednak spotkało się ze sporą życzliwością krakowian. Żałowali jednak, że więcej osób nie uczestniczy w tej uroczystości i że nie była ona bardziej nagłośniona. – To skandal, że państwo polskie nie było w stanie wspomóc finansowo husarzy, którzy chcą uczcić tak wyjątkową rocznicę – powiedział pan Łukasz z Myślenic.


Pod koniec uroczystości wszyscy odśpiewali „Bogurodzicę” – pierwszy hymn Polski.

Ku zmartwieniu uczestników wydarzenia husarze nie będą mieli możliwości przejechać w paradzie ulicami Wiednia. Władze stolicy Austrii nie wydały zgody na taką uroczystość. – To ironia losu. 330 lat temu błagali, żebyśmy czym prędzej pospieszyli im z pomocą – powiedział jeden z uczestników uroczystości.


Organizatorami rajdu są: Fundacja Obowiązek Polski, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Podlaska Chorągiew Husarska. Patronat medialny nad przedsięwzięciem wziął magazyn „Polonia Christiana”, a także portal PCh24.pl. Z kolei w Komitecie Honorowym uroczystości zasiedli m.in. ks. kard. Stanisław Dziwisz, ks. kard. Kazimierz Nycz, prezydenci Białegostoku i Krakowa i burmistrz Wilanowa.Kajetan RajskiDATA: 2013-08-27 07:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"To ironia losu. 330 lat temu błagali, żebyśmy czym prędzej pospieszyli im z pomocą" ...... Obecnie jest więcej tego berserkującego janczarstwa wewnątrz Wiednia, aniżeli w 1683 roku za murami tego stukniętego multikulti nocnika.
ponad 6 lat temu / Tiberias
 
Spojrzenie husarza na Majchrowskiego na zdjęciu #13 - bezcenne!
ponad 6 lat temu / Fearless Wretch
 
A co tam robi ten komuszek pożal się Boże profesor Majchrowski? Wybory blisko i trzeba się podłączyć pod nośne wydarzenie historyczne i zbić kapitał przedwyborczy? Może się uda zostać prezydentem Krakowa na kolejną kadencję?
ponad 6 lat temu / A co tam robi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.