DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Holenderskie koncerny oskarżone o finansowanie „sceptycyzmu klimatycznego”

Holenderskie koncerny oskarżone o finansowanie „sceptycyzmu klimatycznego”
źródło: pixabay.com

Duże firmy holenderskie, w tym Shell i KLM, podpały ideologom „sekty klimatycznej”. Chodzi o to, że w latach 90. wspierały finansowo badania, które wykazały sceptycyzm wobec dogmatów o zmianach klimatu. Atak nie jest przypadkowy. Ze zmian klimatycznych uczyniono dziś niemal religię i chociaż istnieją duże wątpliwości naukowe, co do tych teorii, to wyrażający je badacze są marginalizowani, a nawet stają się obiektem ataków. Istnieje już nawet zarzut „klimatycznego negacjonizmu”, który stał się rodzajem cenzury i ograniczania wolności badań naukowych. Dzisiaj granice nauki wyznacza przecież… Greta Thunberg.

 

Do badań potrzebne są pieniądze. Jeśli placówki badawcze nie popierają politycznie poprawnych tez, grantów nie otrzymają. Ci, którzy ośmielą się takie badania finansować trafiają na „czarną listę”. Takie cele przyświecały „dziennikarskiemu śledztwu” w Holandii. Specjalna lotna brygada lewicowych „dziennikarzy śledczych” wytropiła rzekomo celowy lobbing na rzecz „poddawania w wątpliwość zmian klimatu i udziału w nich człowieka”, czyli paskudny spisek kapitalistów z wielkich koncernów. Organizacja „Authentic Journalism Platform” (PAJ), wydała na ten temat osobny raport.

 

Nosi on tytuł „Shell Papers”, a ustalenia PAJ zostały opublikowane 22 lutego w dzienniku „De Volkskrant” oraz w „Follow the Money”. Według raportu „w latach 1989-1998 holenderski sceptyk klimatyczny Frits Böttcher otrzymał ponad milion guldenów (450 tys. euro) od Shella i innych holenderskich i międzynarodowych korporacji”. Böttcher to były profesor chemii fizycznej na uniwersytecie w Leiden. Zmarł w 2008 roku. Był współzałożycielem Klubu Rzymskiego w 1968 r., skupiającego naukowców i ekonomistów. Raporty tego klubu były mocno alarmistyczne, ale nigdy się nie sprawdziły. Klub jest uznany za protoplastę... ruchów proekologicznych. Sam Böttcher był na tyle niezależnym naukowcem, że dystansował się od swoich kolegów i np. słynnego raportu „Granice wzrostu”.  Został w tym Klubie w końcu kimś w rodzaju dysydenta. 

 

Był doradcą koncernu Shella, ale też założycielem kilku instytutów badawczych, w tym The Global Institute for the Study of Natural Resources, przewodniczącym holenderskiej delegacji do OECD. Na początku lat 90. Frits Böttcher stał się znany w radiu i telewizji jako reprezentant sceptycznego podejścia do tez o zwiększonym efekcie cieplarnianym. Twierdził, że istnieje po prostu popyt na takie tezy ze strony polityków, organizacji ekologicznych i lobby energetyki jądrowej.,

 

Jego przeciwnicy już wtedy twierdzili, że jego instytut korzystał z pieniędzy od lobby motoryzacyjnego i firm naftowych. Teraz dziennikarze z holenderskiej Platform Authentieke Journalistiek stare zarzuty odgrzebali.

 

Frits Böttcher założył Europejskie Forum Nauki i Środowiska (ESEF) jeszcze w 1994 roku wraz z Brytyjczykami Rogerem Bate i Johnem Emsleyem. Teraz „Kolektyw dziennikarzy”  ujawnił, że anglo-holenderski gigant naftowy Shell, linia lotnicza KLM, firma chemiczna AkzoNobel, bank ING i dziesiątki innych firm przekazywały środki na badania Böttchera. W ten sposób firmy finansowały ich zdaniem nie naukę, ale „klimatosceptycyzm”. Powołują się nawet na opinię, że „jego lobbing przyczynił się do tego, że Holandii dużo czasu zajęło wprowadzenie u siebie polityki klimatycznej”.

 

Spisek wstrętnych kapitalistów czy wolność badań naukowych? Tymczasem suma grantów na potwierdzenie „jedynie słusznej teorii” o „ocieplaniu klimatu” i roli w tym działalności człowieka idzie w setki milionów dolarów. Niezależni badacze są takich dotacji pozbawiani. Teraz zapewne Shell i JKM posypią głowy popiołem i już nigdy niczego niezależnego nie sfinansują… I oto pewnie w tym całym „dziennikarstwie śledczym” chodziło.

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2020-02-24 08:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na tym polega zło neomarksismu. Jedynie my mamy rację... Pycha i zarozumiałość godna złego ducha. Bardzo dobra ilustracja czym był akt sprzeciwu ze strony złego ducha względem Boga.
1 miesiąc temu / Krakusik
 
Oczywiście, w tym wszystkim idzie o to by zniszczyć przemysł motoryzayjny, a więc i Shella jako ogniwo pośrednie. Niech Shell sie broni, jest przecież w wolnym świecie.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Ta ich retoryka lewicowa to też jak zawsze i zwykle idiotyczna...
1 miesiąc temu / PIK
 
Ale tak jak lewacy potrafią zakręcić to chyba nikt już nie potrafi na świecie, chyba że sam Zły, cha cha.
1 miesiąc temu / PI Grembowicz
 
Czyli uleglosc Shell'a wobec polityki lgbt niewiele mu pomogla.
1 miesiąc temu / magis
 
Nowa/stara strategia?! cha cha, jak dzieci.
1 miesiąc temu / PIK
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.