DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Holandia: koronawirus przyspieszył proces zamykania kościołów. Powodem brak funduszy

Holandia: koronawirus przyspieszył proces zamykania kościołów. Powodem brak funduszy
Kościół św. Jana Chrzciciela w Waalwijk fot. Cede1001 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Kryzys finansowy wywołany koronawirusem uderzył w holenderskie parafie. Sytuację pogarsza dramatycznie malejąca liczba wiernych, co przekłada się na brak środków koniecznych do utrzymania wspaniałych, zabytkowych kościołów. Po zniesieniu lockdownu ponownie ruszył proces desakralizacji świątyń.

 

Zagrożony jest słynny kościół pw. św. Jana Chrzciciela z Waalwijk, największa w Holandii świątynia zbudowanej w stylu neobizantyjskim. „Szczęścia w nieszczęściu należy się dopatrywać przynajmniej w tym, że zostanie on zachowany w obecnej formie i przekształcony w muzeum” – czytamy na blogu „Adoptuj Kościół w Holandii”.

 

Jak dowiadujemy się z artykułu, holenderskich parafii, zwłaszcza na prowincji, nie stać już na utrzymanie budowli kościelnych o większej kubaturze. W całym kraju łączy się sąsiadujące parafie, wyłączając część kościołów z użytkowania. „W najbliższą niedzielę 5 lipca odprawiona zostanie ostatnia Msza święta i kościół zostanie przekazany na cele muzealne. Słynne państwowe muzeum sztuki chrześcijańskiej Catharijneconvent w Utrechcie, bardzo zasłużone dla ratowania śladów katolickiej kultury materialnej na terenie Holandii, włączy św. Jana Chrzciela z Waalwijk do prowadzonego przez siebie projektu pod uroczą nazwą Największe muzeum Holandii (Grootste Museum van Nederland). Ma on na celu profesjonalne udostępnienie zwiedzającym najcenniejszych budowli sakralnych kraju. Są wśród nich kościoły katolickie, protestanckie i synagogi, czynne lub zdesakralizowane” – podaje adoptkhol.blogspot.com.

 

W podobnej sytuacji znajduje się kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Renkum koło Arnhem, sanktuarium pielgrzymkowe ze średniowieczną genezą, w którym czczona jest pochodząca z połowy XIV wieku figura Matki Bożej (w typie Sedes Sapientiae). „W Renkum już od końca XII wieku znajdował się klasztor augustianek z sanktuarium pielgrzymkowym. Został zlikwidowany przez protestantów, jednak cudowną figurę udało się ukryć i przechować w tajnym kościele w Utrechcie.

 

Powróciła do Renkum, do nowo wybudowanego kościoła, po zluzowaniu restrykcji antykatolickich w połowie XIX wieku. „Odrodził się też kult Maryjny, pielgrzymki i procesje (...) w 2012 roku urządzono nowy park pielgrzymkowy Rosarium Mariae i pielgrzymki oraz procesje Maryjne ruszyły od nowa (jest to kolejny znak cichego odradzania się ortodoksji katolickiej w Holandii)! Obecnie odbywają się kilka razy do roku” – wskazuje „Adoptuj Kościół w Holandii”.

 

Na problemy finansowe nie pomaga łączenie parafii ani zabiegi fundraisingowe. Decyzja archidiecezji utrechckiej wydaje się więc ostateczna. To właśnie tam planowane jest zamknięcie lub desakralizacja 250 (!) kościołów. Czynnych pozostanie jedynie…dziesięć świątyń. Jednak jak wynika z analizy „Katholiek Nieuwsblad”, łączenie parafii jedynie sprzyja dalszej sekularyzacji holenderskiego społeczeństwa. Wierni zamiast udawać się na Msze do innych miejscowości, po prostu przestają uczęszczać do kościoła w ogóle. Zdaniem cytowanego przez „Katholiek Nieuwsblad” rzecznika prasowego archidiecezji Hansa Zuijdwijka, w wielu kościołach znajduje się coś ciekawego i nie można czynić żadnych wyjątków.

 

Według przytaczanych przez adoptkhol.blogspot.com danych instytutu badawczego KASKI, w ciągu ostatnich 15 lat liczba katolików w Holandii spadła o 20 proc., a liczba uczęszczających do kościoła aż o 60 proc., zaś liczba parafii o 55 proc. Za katolików uważa się jeszcze 3,7 mln Holendrów (czyli jedna piąta mieszkańców – jest to największe wyznanie w kraju), ale w nabożeństwach udział bierze regularnie tylko ok. 4 proc. z nich (nieco ponad 153 tys.).

 

„Można się zatem spodziewać, że kondycja katolicyzmu w Holandii wkrótce upodobni się do sytuacji, jaka istnieje we Francji: religia katolicka, a nawet szerzej: chrześcijańska, pozostanie tylko w większych miastach ze stołecznym Amsterdamem na czele – i to w charakterze zasilanej imigrantami diaspory, rozproszonej w morzu ateizmu i pogaństwa – natomiast z całego pozostałego obszaru kraju zniknie zupełnie” – konkluduje autor artykułu.

 

 

Źródło: cruxnow.com / adopthkol.blogspot.com

PR

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-06-30 09:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A w Polsce koronawirus spowodował zmianę sposobu przyjmowania komunii. Tam gdzie ludzie klękali ogłasza się, że do komunii należy przystępować "procesyjnie', czyli de facto likwiduje się klękanie. Oczywiście w wielu kościołach już połowa przyjmuje komunię na rękę. Robią z nas protestantów.
2 miesiące temu / tr
 
To niezwykła i zadziwiająca opinia, że brak funduszy ma lokować katolików w morzu ateizmu i pogaństwa. A zwłaszcza tutaj niesamowitym jest przeczytać, że to faktycznie tylko euro, złoto i dolary. Pretensje do wiernych i traktowanie ich jak nie ulegającej zabiegom marketingowym klienteli galerii handlowych świadczy tylko o tym, że poza Polską nie sprawdza się słynna teoria Jacka Kurskiego o współobywatelach.
2 miesiące temu / wwm
 
Taki piękny kościół...
2 miesiące temu / BrzydkieKacząt
 
W Polsce nie ma takiego zagrożenia .na fundusz kościelny płacą wszyscy Polacy czy się to komuś podoba czy nie.
2 miesiące temu / racjonalista
 
A dlaczego niby trzeba je zamykać ? Na co niby te pieniądze mają być ? O jakie utrzymanie chodzi ? Przecież można nie robić remontów , nie trzeba ogrzewać kościoła, z podatków też można zwolnić , prądu niewiele używać. Będzie biedniej , ale po co kościół zamykać.
2 miesiące temu / Leliwa
 
brak funduszy w jednym z legolandów - najbogatszych krajów świata, po prostu wydają nie na to co trzeba
2 miesiące temu / m
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.