DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Hiszpańska prasa: lobby wielkiego biznesu wspiera Gretę Thunberg i strajki klimatyczne

Hiszpańska prasa: lobby wielkiego biznesu wspiera Gretę Thunberg i strajki klimatyczne
Greta Thunberg, fot. BENOIT DOPPAGNE/FORUM

Na łamach hiszpańskiego „El Confidencial” ukazał się artykuł wskazujący na związki aktywistki klimatycznej Grety Thunberg ze światem wielkiego biznesu. Lobby klimatyczne ma wspierać strajki i promować aktywistów, ponieważ mają pomagać im w realizacji partykularnych interesów firm.

 

Potężny biznes z wielkimi funduszami oraz firmy zainteresowane dekarbonizacją, znajdują się w dyskretnym otoczeniu szwedzkiej nastolatki Grety Thunberg, która „walczy” z ociepleniem klimatu na całym świecie. To teza zawarta w hiszpańskim „El Confidential”, który w związku z konferencją klimatyczną COP25 w Madrycie, zajął się sprawą działalności młodej aktywistki.

 

Redakcja w swoim artykule zwraca uwagę, że Madryt stał w tym tygodniu stolicą walki z zagrożeniami klimatycznymi, których doświadcza planeta. W szczycie COP25 uczestniczy również Greta Thunberg, jeden z symboli walki ze zmianami klimatu. Autorzy artykułu podkreślają, że młoda Szwedka jest wspierana przez potężny biznes i grupy finansowe lobbujące m.in. na rzecz dekarbonizacji przemysłu, ponieważ leży to w ich interesie finansowym.

 

„Jednak o wiele bardziej dyskretnie, na prawie niezauważalnym tle, istnieje cała sieć lobby, które wspierają ruch kierowany przez Gretę Thunberg i ogólnie wszystkie działania mające na celu wpływanie na opinię publiczną i inne rządy” – czytamy na łamach „El Confidential”.

 

„W tym sensie warto podkreślić związki Grety Thunberg i jej rodziny z tym lobby. Obecnie rzecznikiem prasowym zarządzającym działaniami komunikacyjnymi nastolatki jest Daniel Donner. Ten strateg jest również odpowiedzialny za relacje z mediami Europejskiej Fundacji Klimatycznej (ECF), grupy złożonej z różnych stowarzyszeń z siedzibą w Brukseli, których celem jest wpływanie na realizację porozumienia paryskiego” – napisano w hiszpańskim dzienniku.

 

Autorzy podkreślają, że w Europejskiej Fundacji Klimatycznej jako pracodawcy pojawiają się duże grupy mające interes w walce ze zmianami klimatu. Jednym z fundatorów jest Rockefeller Brothers Fund, fundusz filantropijny, którego powstanie opiera się na amerykańskim potentacie znanym z zarabiania pieniędzy dzięki ropie naftowej. „Mimo to i dostosowując się do czasów, fundusz ten postanowił pozbyć się wszystkiego, co miało związek z paliwami kopalnymi. Ponadto gorliwie wierzy w tę zasadę i zapewnia, że ​​od czasu narzucenia tej filozofii w 2014 r. dochody inwestycyjne firmy są solidne i przynoszą dochód” – czytamy.

 

Redakcja pisze również o zaangażowaniu Bloomberg Philanthropies, należące do amerykańskiego potentata Michaela Bloomberga. W dzienniku podkreślono, że biznesmen ubiega się o poparcie Partii Demokratycznej w wyścigu o fotel prezydenta USA i może stać się rywalem Donalda Trumpa, który zerwał porozumienie paryskie.

 

„Kolejnym członkiem wspomnianego lobby, które walczy ze zmianami klimatu, jest Children Investments Fund Foundation. Jest to dział filantropii TCI, „funduszu hedgingowego” kierowanego przez Chrisa Hohna. Ten menedżer jest znany ze swojej zawsze bojowej pozycji w zarządach firm, w których uczestniczy. Bez dalszych działań jest drugim co do wielkości udziałowcem Aeny, infrastruktury obsługującej ruch lotniczy w Hiszpanii i innych krajach na świecie” – czytamy na łamach „El Confidencial”.

 

W tekście zauważono, że to właśnie samoloty emitują największy poziom CO2, a mimo to, Chris Hohn angażuje się w walkę ze zmianami klimatycznymi. „Hohn ostrzegł kilka dni temu, że poprosi kierowników firm, w których inwestuje, o sporządzenie raportów na temat ryzyka, jakie firmy ponoszą w związku ze skutkami zmian klimatu. W przypadku Aeny już zażądano wypełnienia portów lotniczych panelami fotowoltaicznymi. TCI inwestuje również w Ferrovial i uczestniczył w firmach Ibex, takich jak Abertis, Red Eléctrica lub Enagás” – napisano.

 

Redakcja dodaje, że pośród tych organizacji jest również fundacja Ikea, która sprzedaje meble i również koncentruje się na walce ze zmianami klimatu. Autorzy tekstu zauważają jednak, że Ikea już ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży paneli fotowoltaicznych, co wpisuje się w koncepcję walki ze zmianami klimatu.

 

 

Źródło: elconfidencial.com

WMa

 


DATA: 2019-12-06 22:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hiszpania wycięła swoje lasy to my bierzmy przykład z Hiszpanii na złość Grecie.
8 miesięcy temu / ala wilk
 
Ostatnio w LIpsku za kazdemu "spontanicznemu uczestnikowi zielonej demonstracji placono po 50 ?. To wiadomo o co chodzi. Ostatnio jeden z czolowych hispanskich klubow wystapi w specjalnych koszulkach szczytu klimatycznego . Hispania ma tylko 5% lasow .POlowe rzek wyslcho w ostatnim 50 leciu z POwodu rabunkowej gospodarki woda sektora rolniczego namioty foliowe i turystyka hotele POnad miare.W obydwu tych przypadkach chodzi o studnie glebinowe , ktore obnizyly lustro wody gruntowej o pareset metrow . Bidny kraj bez przyslosci.
8 miesięcy temu / paulus
 
A ile ty zarabiasz na publicznym czczeniu Putina? Przecież nikt inny na tym forum tak często o nim nie pisze jak ty.
8 miesięcy temu / @ala wilk
 
Akurat producent mebli, który za surowiec ma wycięte drzewa, a jednocześnie bije na alarm, że klimat i że CO2, sam podcina gałąź na której siedzi...
8 miesięcy temu / sp
 
Przecież dla osób myślących to powinno być oczywiste od samego początku.
8 miesięcy temu / L
 
Greta chce obniżenia cen ropy a na ropie zarabia Putin.
8 miesięcy temu / ala wilk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.