DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Historyk sztuki proponuje przebudowę katedry Notre-Dame. Zamiast iglicy…minaret

Historyk sztuki  proponuje przebudowę katedry Notre-Dame. Zamiast iglicy…minaret
fot. Pufacz/wikimedia.commons

To nie żarty. Historyk sztuki Tom Wilkinson na łamach magazynu „Domus” przekonuje, że doskonałym rozwiązaniem będzie wybudowanie w miejscu zniszczonej pożarem iglicy katedry Notre-Dame „pełnego wdzięku minaretu”.

 

Zdaniem brytyjskiego historyka, budowa minaretu byłaby doskonałym upamiętnieniem ok. 100 Algierczyków zabitych podczas ulicznych protestów w Paryżu w 1961 roku. - Co z około 100 Algierczykami, którzy zostali zabici przez francuską policję w trakcie protestu przeciwko wojnie algierskiej w 1961 roku? Wielu z nich wrzucono do Sekwany u stóp Notre Dame. Te ofiary państwa mogłyby zostać upamiętnione przez zastąpienie iglicy Viollet-le-Duc’a - dlaczego nie? - pełnym wdzięku minaretem – przekonuje Wilkinson.

 

Dla autora propozycji, budowa minaretu wpisywałaby się w szerszy plan ukazania piękna „politycznej prawdy”, której świątynią mogłaby stać się przebudowana katedra. – Jeszcze piękniejsza przebudowa, w tym kontekście może oznaczać przekształcenie Notre-Dame w miejsce pamięci pokoleń wieśniaków, którzy zostali wykorzystani do jej budowy, czy heretyków zamordowanych przez ich pracodawcę. Skoro barbarzyństwo jakiego dowodem jest ten budynek nas nie rusza, cóż stoi na przeszkodzie zbudowania monumentu będącego świadectwem bardziej aktualnej prawdy politycznej? – wyjaśnia.

 

Wilkinson proponuje także odbudowę katedry w myśl jakobińskich ideałów z czasów Rewolucji Francuskiej. – Dla nich piękno prawdy, jakim było objawienie rozumu przewyższało objawienie boskie zaklęte w kamieniu – przekonuje. W 1793 roku katedra została zamieniona w Świątynię Rozumu ku czci Najwyższej Istoty. Budynek został splądrowany i zbezczeszczony; figury 28 biblijnych królów zostały pozbawione głów. Początkowo jakobini planowali całkowite wyburzenie katedry, z braku technicznych możliwości ograniczyli się do częściowych zniszczeń oraz przekształcenia budynku w magazyn.

 

Źródło: wpolityce.pl / domusweb.it

PR                 


DATA: 2019-04-24 14:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Temu "osobnikowi" się raczej rozum nie objawił! O jaką prawdę i wiedzę temu typkowi chodzi? Czy tą objawioną mądrością są może z dobrobytu doszczętnie ogłupieni faceci i kobiety którzy kompletnie zidiocieli i przebierając się w kogoś kim nie są, każą wszytkim tytułować się na przekór własnej płci kobietą lub mężczyzną...To prawdę mondrość nieskończona Liedy do faceta mówi się pani a do kobiety pani!!! A pseudo mądrość zabrania ich leczenia!!! Bredzi coś o zamknięciach w obcym ciele... Kiedy p8dobny wariat ciągnąc za sobą na sznurku aufgrund do zębów,mówiąc że to pies Azor są przymuszani do terapii nawet w brew ich woli w separacji i pod zamknięciem!!! Ja nie widzę tu różnicy!!!
4 miesiące temu / okirec
 
co w tym dziwnego skoro urobiony motloch akceptuje i wybiera na poslow parlamentu dewiantow sodomitow np warszawiacy itp lub zdziczali nauczyciele
4 miesiące temu / zbigniew
 
I cóż w tym dziwnego? Parę lat wstecz,wielkopostne rekolekcje w katedrze Notre Dame, wygłaszał rabin. Ktoś go tam przecie zaprosił i nie był to Robespierre ani inny Napoleon.
4 miesiące temu / ena
 
Historyk sztuki nie mógłby czegoś takiego zaproponować na serio. To raczej angielski sarkazm. Sama jestem historykiem sztuki i ręczę za etykę moich konfratrów
4 miesiące temu / Emilia
 
To zabawne, że istnieją jeszcze ludzie wierzący w zmuszanie "wieśniaków" do budowy katedr, masowe palenie heretyków na stosie przez Kościół czy pozytywy rewolucji francuskiej. Można śmiało powiedzieć, że poziom edukacji pikuje w zastraszającym tempie.
4 miesiące temu / Akwin
 
Nikt świadomy obecnej kondycji Europy nie dziwi się, że pojawił się taki głos.
4 miesiące temu / robespier
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.