DZIŚ JEST:   12   LISTOPADA   2019 r.

Św. Jozafata Kuncewicza, męczennika
 
 
 
 

Halloween – igranie z diabłem

Halloween – igranie z diabłem
Fot. CWMGary/sxc.hu

A świętujcie sobie, Państwo! – mówił zwolennikom Halloween redaktor „Polonia Christiana” Jerzy Wolak, na antenie radiowej „Trójki”. - Bawcie się duchami, wampirami, bawcie się z diabłem, a owoce wkrótce zaczniecie zbierać. Najpierw w postaci wizyt u psychiatry, czy to we własnej sprawie, czy w sprawie własnych dzieci, a potem skończyć możecie u egzorcystów. Kolejki do nich rosną i nie są to wymysły, ale fakty!

 

Nasz redakcyjny kolega gościł w ostatnim dniu października na antenie Programu 3 Polskiego Radia. Audycja z cyklu „Za a nawet przeciw” dotyczyła Halloween – pogańskiego obyczaju, który od kilku lat mocno lansowany jest również w naszym kraju. W trakcie programu wypowiadali się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy mrocznej zabawy. Pośród tych pierwszych nie zabrakło osób deklarujących się jako katolicy.

  

- Halloween to po prostu promocja satanizmu, wróżbiarstwa, okultyzmu, które są ekspozycją  szatana i jego sił – mówił Jerzy Wolak. - Jeżeli bawimy się duchami, czarownicami, upiorami, wampirami, to zawsze – chcąc lub nie chcąc – odnosimy się do ojca tych ciemnych zjawisk, czyli szatana.

  

- To są realnie istniejące rzeczy. I szatan istnieje, i śmierć istnieje, i grzech istnieje, i całe zło. Ale należy widzieć je w odpowiednich proporcjach. Zło jest złe, szatan jest ojcem kłamstwa, kusicielem, zwodzicielem, któremu zależy tylko na tym, aby człowieka doprowadzić do upadku: oderwać od Boga i zniszczyć.

 

- To nie jest tylko zabawa. To tak, jakby dać dziecku broń do zabawy. To „zabawa” niebezpiecznymi rzeczami. Otwieranie furtki do niebezpiecznych rzeczywistości. Oswajanie ze złem, z mrokiem, który ze zła wypływa, ze złem się kojarzy i zło okrywa. Nigdy w historii chrześcijaństwa mrok nie był rzeczywistością dobrą, zawsze symbolizował zło. Wszystko, co jest dobre, jest jasnością, prawdą, pięknem. Mrok i jego manifestacje są jednoznacznie złe.  

 

- Bawimy się czarownicami, duchami, kościotrupami, traktując to tylko na poziomie takiej fajnego eventu:  idziemy do sąsiada, smarujemy mu klamkę pastą do zębów, ot, niewinna zabawa. Ale zło istnieje, szatan istnieje, zabawy tymi wszystkimi niebezpiecznymi atrybutami: czarami, wróżbiarstwem - to wszystko jest realne. Akceptując to, odwracamy uwagę młodego człowieka od faktycznego zagrożenia.

 

Świętować czy zabraniać Halloween? - spytał naszego publicystę gospodarz audycji.

- Nie chciałbym być  zrozumiany jako wyraziciel opinii grupy, która zabrania świętować – odpowiedział red. Wolak. - W ogóle, nie podoba mi się to sformułowanie, bo Halloween to nie jest żadne święto. Nie chodzi o to. My tylko ostrzegamy, powołując się na naukę Kościoła, na doświadczenie. Powiedziałbym w ten sposób: a świętujcie sobie, Państwo! Bawcie się duchami, bawcie się wampirami, bawcie się z diabłem. Diabeł jest poważny, nie lubi zabawy. Diabeł się nie śmieje. Świętujcie więc sobie w ten sposób, a owoce wkrótce zaczniecie zbierać. Najpierw w postaci wizyt u psychiatry, czy to we własnej sprawie, czy w sprawie własnych dzieci, bo w tej sferze będzie lokować te dziwne zachowania, a potem skończyć możecie na kornym powrocie do autorytetu Kościoła i jego możliwości w postaci egzorcyzmów. Kolejki u egzorcystów rosną i nie są to wymysły, ale fakty. Wystarczy wybrać się na którąkolwiek Mszę św. o uwolnienie, żeby zobaczyć, jakie tam są tłumy. To jest poważny problem.

 

- Pan redaktor porównał wcześniej zabawę w Halloween do sytuacji, w której dajemy  dziecku plastikowy pistolet do zabawy. Problem polega jednak na tym, że Halloween to nie jest pistolet plastikowy.

 

- Jeszcze jedna rzecz: Halloween - chociaż nazwa wydaje się brzmieć jak słowo irlandzkie, wiele osób szuka korzeni tego zjawiska w irlandzkiej starożytności - to jednak jest to „święto” nader nowożytne. Ono się zrodziło w brytyjskich koloniach w Ameryce Północnej, czyli na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych, w środowisku skrajnie protestanckim, purytańskim, jako szyderstwo z katolickiej uroczystości Wszystkich Świętych. Chodziło o wyśmianie ważnego dla katolików dogmatu o świętych obcowaniu – spuentował program redaktor PCh.

 

W sondzie przeprowadzonej przez autorów programu słuchacze programu zdecydowanie (62 - 38 proc.) opowiedzieli się przeciwko świętowaniu Halloween.

 

Całej audycji, w której wzięli udział m.in. antropolog kultury Jan Witold Suliga, a także: Dominik Tarczyński ("Gazeta Polska”), ks. Tomasz Jaklewicz, ("Gość Niedzielny”) i dr Tomasz Sobierajski, socjolog religii, wysłuchać można tutaj:

http://www.polskieradio.pl/9/302/Artykul/714589,Czy-potrzebne-nam-Halloween

 

 

RoM


DATA: 2012-11-02 15:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

brawo panie jerzy! trzeba ludziom kłaść do głowy, bo nie wiedzą co czynią... tylko czy to ich usprawiedliwia?
ponad 7 lat temu / fornal
 
To jest zamach na chrzescijanstwo!Trzeba nam, Polakom powrocic do Prawdy tej, ktorej uczy nas Chrystus.Nie ma innej drogi.
ponad 7 lat temu / yangus42
 
Głos rozsądku! Szkoda, że i tak mało jest osób, do których on trafi... W rękach Bożych, aby katolicy zwłaszcza się obudzili!
ponad 7 lat temu / some1
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.