DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Hagia Sophia – meczetem? Decyzję Turcji – choć poprzez lewicową nowomowę – krytykuje nawet UE

Hagia Sophia – meczetem? Decyzję Turcji – choć poprzez lewicową nowomowę – krytykuje nawet UE
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (vedatzorluer)

Zagrożeniem dla „tolerancji i otwartości Turcji” nazwał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas przywrócenie meczetu w dawnej chrześcijańskiej świątyni Hagia Sophia w Stambule. Jego zdaniem należało raczej zachować „uznany międzynarodowo” dotychczasowy muzealny status tej historycznej budowli.

 

Po decyzji najwyższego sądu administracyjnego Turcji, anulującej decyzję prezydenta Mustafa Kemala Atatürka z 1934 roku o przekształceniu Hagii Sophii w muzeum, Schinas przypomniał słowa obecnego szefa państwa Recepa Tayyipa Erdoğana, który jako premier w 2010 roku oświadczył, że Stambuł ze swoją sztuką, kulturą, cywilizacją, ludnością jest „miastem europejskim”, które „kształtowało kulturę europejską i było przez nią kształtowane”. – Tego ducha chcemy dzisiaj odczuwać, tego oczekujemy od prezydenta Erdoğana po 10 latach” – dodał Margaritis Schinas.

 

Jednak ostatecznie szef tureckiego państwa podpisał dekret przekształcający Hagię Sophię w meczet, podporządkowując tę starożytną budowlę urzędowi ds. religii.

 

Po ogłoszeniu tej decyzji włoska europosłanka Patrizia Toia uznała, że ów akt stanowi wyraz „zamknięcia na dialog międzyreligijny”, ale także „zdrady korzeni i historii Turcji, wbrew temu co twierdzi prezydent Erdoğan, gdy mówi o narodowej suwerenności”. Wezwała tureckie władze, by zobowiązały się do „poszanowania prawdziwej istoty tego wielkiego kraju, jakim jest Turcja i miasta Stambułu, jednego z najpiękniejszych na świecie właśnie za sprawą wielowiekowego nakładania się różnych kultur i religii”.

 

Hagia Sophia uchodzi za najwspanialszą budowlę pierwszego tysiąclecia po Chrystusie. Powstała jako chrześcijańska świątynia Mądrości Bożej. Wzniesiono ją z rozkazu cesarza Justyniana w 537 r. na ruinach wcześniejszego kościoła z IV wieku. Po upadku Konstantynopola 29 maja 1453 roku szybko została przekształcona w meczet – m.in. dobudowano do niej cztery minarety. W 1934 roku decyzją prezydenta Atatürka stała się muzeum. Od lat podejmowane były przez wyznawców islamu próby wymuszenia na władzach, by Hagia Sophia z powrotem była meczetem.

 

 

KAI

MWł

 

 


DATA: 2020-07-11 08:56
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No to niech teraz Unia Brukselska przerobi europejskie meczety na Palace Kultury i Nauki im. Marksa i Lenina... i bedzie 1:1, ha ha ha
6 miesięcy temu / mario
 
Erdogan wezwal jeszcze do oswobodzenia meczetu Al Aqsa. Jego przemowienie bylo delikatniej przetlumaczone po angielsku i dosadnie po arabskie. Zydzi maja dobrych tlumaczy wiec wiem.
6 miesięcy temu / Second
 
mogą sobie turcy robić co chcą, ale nie zmienią jednego, ta świątynia była i będzie chrześcijańska, nawet jeżeli dopiero na końcu czasów
6 miesięcy temu / feliks
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.