DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Grzegorz Kucharczyk: koronawirus i panika „nowej lewicy”. Śladami starych kulturkampferów

Grzegorz Kucharczyk: koronawirus i panika „nowej lewicy”. Śladami starych kulturkampferów
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Matt why do you need my last name?) + Scanned by Immanuel Giel / Public domain

Nie śledzę hejterskich portali, dlatego nie wiem, czy już stwierdzono, że za epidemię koronawirusa odpowiada Jarosław Kaczyński i Kościół. Chociaż śledząc wypowiedzi przedstawicieli „nowej lewicy” powielającej wszystkie stare tropy antykatolickiej propagandy, są już oni na dobrej drodze, by odkryć „prawdziwego sprawcę”.


Od usilnego wzywania do „zawieszenia” odprawiania Mszy Świętych do stwierdzenia, że gdyby pozamykać, a następnie wyburzyć kościoły – znacznie zmniejszyłoby się zagrożenie epidemiologiczne teraz i w przyszłości, jest już mały krok. Zresztą „nowa lewica”, jako się rzekło, idzie ścieżką wydeptaną przez starych kulturkampferów, którzy w dziewiętnastym wieku za wybuch epidemii cholery obarczali wpływ Kościoła na tzw. zwykłych ludzi, co oznaczało radykalne obniżenie poziomu higieny osobistej (R. Virchow w 1848 roku). Z kolei liberalna (czytaj: wolnomularska) prasa w Piemoncie na początku lat 50. XIX wieku na poważnie twierdziła, że epidemia cholery omija kraje protestanckie i nie jest to przypadek, ponieważ tam jest wyższy poziom higieny i nie ma klasztorów, które zagęszczają ulice włoskich miast, powodując, że brak jest tam przewiewu, co sprzyja inkubacji zarazków.


Czas zarazy to czas swego rodzaju kulturowego i społecznego resetu, swoisty karnawał à rebours, w którym zawieszone są hierarchie społeczne. To, co w dawnych wiekach cywilizacji christianitas przedstawiano w grafikach (obrazach) z rodzaju dance macabre, czyli równość wszystkich w obliczu rzeczy ostatecznych (w tym przypadku śmierci), dzieje się na naszych oczach, czytających „czerwone paski” w telewizjach i na portalach. Zainfekowani są „zwykli ludzie”, ale i prezydenci, ważni generałowie, najbliższe otoczenie głów państw i szefów rządów. Pytanie brzmi: co my z tym zrobimy, oprócz rzeczy najbardziej oczywistej, czyli skutecznego leczenia zarażonych osób?


Śmierć wypychana z przestrzeni publicznej powraca w wielkim stylu. Jaka będzie nasza odpowiedź, odpowiedź pasterzy Kościoła? Nie ma żadnych złudzeń, co do tego, że „siostra śmierć” nawiedza nas zasiadających na gruzach cywilizacji christianitas w sytuacji dramatycznego rozbrojenia duchowego. Niejednokrotnie pisałem już o tym (wśród innych autorów) na tych łamach. Nasza ars moriendi jest sztuką w zaniku, choć należy dziękować Opatrzności i rozsądnemu zachowaniu ludzi, że u nas – póki co – można mówić przede wszystkim o strachu przed śmiercią.


Kulturowy reset czasu zarazy ma również inne oblicze. Okazuje się bowiem, że najlepszymi środkami do walki z pandemią jest umartwienie (żadnych pubów, dyskotek, etc.), klauzura (por. hasztag „zostań w domu”) i homeschooling („zdalne” nauczanie przez dwa tygodnie). A dodajmy do tego przywrócenie kontroli na granicach RP – mamy do czynienia z wielkim resetem tego, co suflowano nam od dawna pod hasłami „róbta, co chceta”, „samorealizacji”, państwowego monopolu na edukację dzieci i młodzieży, polityki „otwartych granic” wobec niekontrolowanego przepływu milionów ludzi zdążających nie wiadomo skąd do nie wiadomo dokąd. Aż strach pomyśleć, co będzie, jak ludzie do 25 marca tak się przyzwyczają do tego niespodziewanego resetu, że będą chcieli go uczynić regułą.

 


Grzegorz Kucharczyk

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 
 


DATA: 2020-03-14 15:12
AUTOR: GRZEGORZ KUCHARCZYK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Dareios- trudno z toba dyskutowac skoro parady półnagich dewiantow ubranych w skóry i lateksy nie postrzegasz jako " zepsute"!! Prędzej zarażę się w sklepie, gdzie muszę iść po zakupy niż w kościele gdzie jest mało osób ...ale niewierzacy ma przeciez ograniczone postrzeganie swiata do materii
3 miesiące temu / Ku pamieci
 
"Okazuje się bowiem, że najlepszymi środkami do walki z pandemią jest umartwienie żadnych pubów, dyskotek, etc., klauzura por. hasztag ?zostań w domu? i homeschooling ?zdalne? nauczanie przez dwa tygodnie" :--
3 miesiące temu / Zoltar
 
Moim zdaniem lewica nie ma racji. Panika i pośpiech jest złym doradcą w tej sytuacji. To właśnie gospodarki oparte na szybkim tempie dużo szybciej to roznosza bo się opierają przecież na tym żeby wszystko było jak najszybciej robione itd.
3 miesiące temu / O
 
@Polka A niby z jakiej racji powinny być zamknięte? Nie każdy przecież jest wierzącym i obchodzi Wielki Post. Przecież nikt nikomu nie każe chodzić do tych przybytków, tylko widzę że niektórym marzy się państwo wyznaniowe
3 miesiące temu / Dareios
 
@Ku pamieci Tylko pytanie czy są w stanie samemu ukształtować raczej wykształcić? Większość ludzi myśli że rok świetlny to jednostka czasu, więc...
3 miesiące temu / Dareios
 
Czy posylanie dzieci do szkoły to obowiązek rodziców??? Może lepiej samemu ukształtować młodego człowieka zanim wpadną w łapy lewactwa
3 miesiące temu / Ku pamieci
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.