DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Grzegorz Górny: Pandemia sprzyja totalitarnym zakusom

Grzegorz Górny: Pandemia sprzyja totalitarnym zakusom
Fot. Pixabay

W przypadku, kiedy pojawia się strach, kierowanie się emocjami, wyłączanie rozumu, ludzie stają się gotowi na to, by ograniczyć swoją wolność i swoje swobody na rzecz bezpieczeństwa. A to odbywa się kosztem inwigilacji społecznej. Zapewne wiele środowisk próbuje wykorzystać tę pandemię, by taką kontrolę zwiększyć – powiedział pisarz i publicysta Grzegorz Górny.

 

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się możliwych konsekwencji kryzysu społecznego związanego z epidemią. W rozmowie z Robertem Tekielim nawiązał między innymi do informacji podanej przez portal „Dziennik Zachodniego” o ewentualności wprowadzenia przez władze publiczne powszechnego wszczepiania chipów. Kwestia ta jest od dawna podnoszona przez mniej lub bardziej poważne środowiska przestrzegające przed totalną inwigilacją.

 

- Taki scenariusz, że wszyscy ludzie będą zaczipowani, pojawiał się już w literaturze science fiction, a wiadomo, że różne scenariusze, które wydawały się utopijne jakąś fantasmagorią, były później realizowane w życiu. Takiego scenariusza nie należy wykluczać. Często jest tak, że sytuacje kryzysowe służyły do wprowadzenia rozwiązań nadzwyczajnych, które miały mieć charakter tymczasowy, a potem okazywały się trwałe – mówił Grzegorz Górny. Podkreślił, że sytuacje kryzysowe sprzyjają sytuacjom, do których w normalnych okolicznościach nie doszłoby ze względu na brak zgody ze strony ludności.

W przypadku, kiedy pojawia się strach, kierowanie się emocjami, wyłączanie rozumu, ludzie stają się gotowi na to, by ograniczyć swoją wolność i swoje swobody na rzecz bezpieczeństwa. A to odbywa się kosztem inwigilacji społecznej. Zapewne wiele środowisk próbuje wykorzystać tę pandemię, by taką kontrolę zwiększyć – dodał.

 

Publicysta zauważył, że Chiny, stawiane niekiedy za przykład sprawnego postępowania w obliczu kryzysu, to państwo chętnie sięgające po metody autorytarne, wręcz totalitarne.

–  W przypadku Związku Sowieckiego pamiętaliśmy, że chodzi o narzucanie ideologii marksistowskiej, niż realizowanie interesów narodowych. W przypadku Chin zapominamy o tym, że one są największym państwem komunistycznym na świecie. Zapominamy o tym, że po 1989 roku przetrwało największe państwo komunistyczne, które wyciągnęło lekcje z historii ZSRR i przez tych 30 lat się wzmocniło – przypomniał.

 

Dlaczego w trakcie pandemii nie słabną tendencje do osłabiania społecznej roli rodziny?

Można powiedzieć, że rodzina tworzy swego rodzaju siatkę ochronną dla jednostki, która jest postawiona w trudnej sytuacji. Widzimy to szczególnie w obliczu pandemii. Nie sprawdziły się tutaj wielkie międzynarodowe organizacje, ludziom nie przychodzą z pomocą koncerny, korporacje, a kto przychodzi? Po pierwsze najbliższa rodzina, po drugie, wspólnota, wspólnota narodowa ucieleśniona dziś w państwie narodowym. Widzimy że ta rodzina stanowiąca największą podporę człowieka, jest atakowana właśnie dlatego, że stanowi pewną konkurencję dla państwa, czy szerzej – dla władzy ponadwspólnotowej. Dlatego, że człowiek w trudnej sytuacji zawsze może się do rodziny odwoływać, natomiast jeżeli ona zostaje rozbita, zostaje już tylko władza państwa. To widać na przykład w Szwecji, gdzie społeczeństwo jest zatomizowane i wszyscy właściwie znajdują się na łasce czy niełasce urzędów i potrzebujący nie mogą liczyć już właściwie na wsparcie rodziny.  Można powiedzieć, że omnipotencja państwa wymaga zniszczenia rodziny żeby poszerzyć swoje wpływy – podkreślił Grzegorz Górny.

 

 

Źródło: Polskie Radio 24

RoM

 

 

 


DATA: 2020-05-09 13:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie tylko to co było w literaturze science fiction ale także w innych, sensacja, horror nie muszą się okazywać jedynie fikcją.
4 miesiące temu / pl
 
Pandemia w sensie globalnym trzeba powiedzieć że służy temu żeby ogarnąć cały świat. A więc pod auspicjami tych co mają kierować całym światem czyli ONZ porażki są przekuwane na sukcesy. Jedno i drugie jest trefne więc to co z tego wyjdzie też będzie zle.
4 miesiące temu / x
 
Odpowiedź dla t - Nie "może" a z całą pewnością!
4 miesiące temu / Noe
 
Nie ma absolutnie żadnej pandemii. Posługiwanie się takim terminem to nadużycie. Szkoda że z powodu plagi nowotworów jakoś nikt kościołów i szkół nie zamykał.
4 miesiące temu / Marcin
 
Jakoś protesty właścicieli firm pod batutą pana Tanajno objawiły słabość i jednostronność obecnych zachowań władzy. Nie było tam żadnych gejów, nacjonalistów, transów czy progresistów. Na transmisji live widziałem tylko same polskie flagi. To byli przynajmniej ludzie, których sama policja pod Patelnią przy stacji metra spisała. p.s. nie wierzę w p. Tanajno, pomimo tego że popiera model szwajcarski demokracji, ale robić też trzeba i za co mieć, więc te protesty pomiędzy 6 a 8 maja można włożyć między tusze.
4 miesiące temu / g12
 
Zagrożenie epidemią do podporządkowania ludności wykorzystywali Niemcy w czasie II Wojnay Światowej. Wszy i tyfus odgrywały ważną rolę w niemieckiej propagandzie przeciwko Żydom, których przedstawiano jako nosicieli insektów, a co za tym idzie - zakaźnych chorób. Część Warszawy zamieszkaną w większości przez Żydów jeszcze w 1939 r. Niemcy otoczyli tablicami z napisem: "Obszar zagrożony tyfusem. Dozwolony tylko przejazd". W następnym roku wokół żydowskiej dzielnicy zaczął wyrastać mur.
4 miesiące temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.