DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Grzegorz Górny: Greta podróżując do USA jachtem wygeneruje więcej CO2 niż lecąc samolotem

Grzegorz Górny: Greta podróżując do USA jachtem wygeneruje więcej CO2 niż lecąc samolotem
Fot. Jack Hill /News Licensing / FORUM

Podróż Grety Thunberg do Stanów Zjednoczonych za pomocą jachtu paradoksalnie wygeneruje sześć razy więcej CO2, niż gdyby dziewczyna poleciała do Ameryki samolotem. W jaki sposób? Absurdy klimatycznej polityki na łamach portalu wPolityce wyjaśnia Grzegorz Górny.

 

„Jak wszystkim zapewne wiadomo, 16-letnia bohaterka ma być honorowym gościem podczas konferencji klimatycznej ONZ w Nowym Jorku. Przed dzielną Szwedką staje nie lada wyzwanie – pokonanie Oceanu Atlantyckiego. Zadanie jest trudniejsze niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, ponieważ Greta musi dotrzeć do Ameryki, pozostawiając po sobie minimalny ślad węglowy. Nie może więc podróżować środkami transportu, które wydzielają gazy cieplarniane. Odpadają zatem wszystkie samoloty i statki pasażerskie, gdyż emitują spaliny” – wyjaśnia na początku sytuację publicysta.

 

Z pomocą 16-letniej Szwedce przychodzi para królewska z Monako, która ofiarowała na ten cel specjalny jacht. Tym sposobem Greta (oraz jej mocodawcy) pragną pokazać, że możliwe jest podróżowanie na dalekie odległości bez pozostawienia śladu węglowego.

 

Okazuje się jednak, że w praktyce nie wszystko wygląda tak „zielono” jak zapowiedzieli organizatorzy przedsięwzięcia. Aby jacht dotarł z powrotem do Europy, potrzebna jest piątka żeglarzy, którzy przetransportują żaglowiec przez Ocean Atlantycki. W tym celu udadzą się do USA…samolotem. W ten sposób wróci także obecny kapitan jachtu, Boris Herrman. Tak więc „zeroemisyjna” wyprawa młodej wojowniczki o sprawiedliwość klimatyczną w praktyce wygeneruje sześć razy więcej dwutlenku węgla niż gdyby poleciała do Stanów Zjednoczonych samolotem.

 

„Dla niektórych jej wyprawa jest niezbitym dowodem, że da się dziś dotrzeć z Europy do Ameryki, nie pozostawiając po sobie śladu węglowego. W ten sposób Greta ma zostać pionierką, która wytyczy nowe drogi w światowej komunikacji. Można by pomyśleć, że nie są to wcale nowe drogi, lecz powrót do epoki żaglowców, gdy podróż za ocean była droga, niebezpieczna i dostępna jedynie dla nielicznych (w porównaniu z dzisiejszymi, masowymi, stosunkowo tanimi i bezpiecznymi podróżami międzykontynentalnymi)” – zauważa Górny, oraz przyznaje, że przed młodą Szwedką kolejne trudne pytania.

 

„Czy zdoła znów przepłynąć ocean, pozostawiając minimalny ślad węglowy? Jak w grudniu dostanie się na kolejny międzynarodowy szczyt COP25, który tym razem odbędzie się w Santiago de Chile? Ile dodatkowych przelotów wygenerują jej podróże? Ile kilogramów dwutlenku węgla zostanie wyemitowanych przez to do atmosfery? Ile osób będą zjadały z tego powodu wyrzuty sumienia? Czy są to winy, za które w ogóle istnieje zadośćuczynienie?” – ironicznie konkluduje swoją wypowiedź.

 

Źródło: wpolityce.com

PR


DATA: 2019-08-19 18:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do @Piotr Jaka to by była ulga dla klimatu nie wspominając o ludzkości gdybyś przestał używać komputera. O ile zmniejszy się zużycie prądu. Przestań używać żarówek, siedź w nieogrzewanym mieszkaniu przecież klimat się ocieplił. Zrób to nawet jeśli będzie to miało tylko wymiar symboliczny. Przy okazji zainteresuj się ile metanu i diazotu uwalniają uprawy ryżu a właściwie bakterie żyjące na polach ryżowych i zacznij się odżywiać energią z kosmosu. A Greta powinna przejść tę drogę na piechotę.
5 miesięcy temu / chinaski
 
Mała Greta i tak jest częścią wielkiej polityki klimatycznej gdy dorosnie może zajmie jakieś stanowisko bardziej przywódcze. I podejrzewam że dojdzie do sytuacji że po dobroci nie da się za wiele osiągnąć dla klimatu. Wiatr zawsze wieje dla bogatych mówi powiedzenie. Ta polityka może być gorsza od nazizmu i komunizmu razem wziętych. Takie osoby muszą się sprzymierzyc z zielonymi którzy są naprawdę radykalni.
5 miesięcy temu / Jak zwykle mile
 
@Piotr Nie dołączyła się, tylko Rothschild razem z królestwem Monako ją zaprosili i sfinansowali. Jest winna w tym przypadku zwiększonej emisji CO2, to tak jak byś ty wynajął sobie 5 tragaży, bo chcesz wejść na Mount Everest i powiedzieć, że masz czyste konto, bo ich śmieci tam zostawione nie są rezultatem twojego widzimisię...
5 miesięcy temu / nabuchodonozor
 
Jaki interes ma katolicki portal w atakowaniu Grety Thunberg? Czy zniszczenie ziemi to jedna z prawd wiary? Argumenty bez sensu, bo ona tylko dołączyła się do planowanej wyprawy i loty załogi jej konta nie obciążają. Poza tym istotny jest wymiar symboliczny. W Szwecji już zmniejszyły się podróże samolotami. Cokolwiek się robi, żeby ludzie zrozumieli jakie zagrożenia płyną z niszczycielskiej działalności człowieka, jest dobre. Nikt, żaden Bóg, nie uchroni nas przed skutkami dewastacji środowiska w którym żyjemy.
5 miesięcy temu / Piotr
 
podróż pod żaglami to bardzo fajny pomysł. Pierwsze pod żaglami powinny zacząć pływać lotniskowce i okręty podwodne US Navy.
5 miesięcy temu / Pejot
 
Opowiastka dla naiwnych i tych, którzy lubią bajki z "życia" wzięte. Przecież jest to humbug w czystej postaci. Takie jachty - jakim ma przepłynąć przez Atlantyk ikona ekologów - są wyposażane również w silniki. Można z wielką pewnością założyć, że w strefie "przybrzeżnej" oraz w portach, jacht będzie się "poruszał" za pomocą żagli, a na pełnym oceanie silnik pójdzie w ruch. Nie trzeba tutaj odwoływać się do załogi bo wydaje się, że żaglowiec sprowadzić do Europy może ta sama załoga która płynęła do Stanów Zjednoczonych - i nie potrzebna jest podmiana na nową załogę. Dziwne jak można uwieść ludzi - istoty ponoć rozumne - niesprawdzoną i mało wiarygodną ideologią, odwołującą się do owczego pędu i emocji mas. Jeszcze jedna uwaga, po co zaprasza ONZ na konferencję klimatyczną dziewczę, która niedouczona - choćby z powodu samego wieku oraz braku czasu na naukę, bo miast się uczyć, "robi" za ikonę zielonej międzynarodówki - odwiedzając co rusz inne konferencje ?
5 miesięcy temu / Druh Ryszard
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.