DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Grzegorz Górny: epidemie to nie kara Boża? Co innego mówią święci

Grzegorz Górny: epidemie to nie kara Boża? Co innego mówią święci
Fot. Pixabay

W historii Kościoła mamy mnóstwo świętych, uważających epidemie za plagi zesłane przez Boga na grzeszną ludzkość. „Gdyby żyli dziś i publicznie głosili podobne poglądy, odnosząc się na dodatek do konkretnych grzechów, prawdopodobnie doczekaliby się nagany ze strony odpowiednich władz kościelnych, które przy okazji przeprosiłyby każdego, kto osobiście poczuł się urażony ich wypowiedziami” – uważa dziennikarz i publicysta Grzegorz Górny.

 

Publicysta na łamach portalu wPolityce zauważa, że dzisiaj nie mamy skutecznej teologicznej diagnozy problemu z jakim boryka się świat w dobie pandemii wywołanej koronawirusem SARS CoV – 2. Wielu hierarchów przestrzega przed modlitwą do Boga o ustanie zarazy sądząc, że plag trapiących ludzkość nigdy nie można przypisywać działalności Najwyższego.

 

- Modlitwa nie ma na celu proszenie Boga o zniesienie kary, którą On sam zesłał. Nie mamy gniewnego Boga, którego należy uspokoić. Wydaje mi się to bardzo pogańskim obrazem. Modlimy się do Boga Jezusa Chrystusa, który posłał swego Syna, aby zbawił, a nie ukarał – publicysta przytacza wypowiedź kardynała Mario Delpiniego, arcybiskupa Mediolanu.

 

„Jeżeli jest tak, jak mówi kardynał Delpini, to pogańskie myślenie musieli prezentować tacy święci, jak m.in. Katarzyna ze Sieny, Brygida Szwedzka, Bernardyn ze Sieny, Karol Boromeusz, Ludwik Maria Grignon de Montfort oraz cała rzesza osób wyniesionych na ołtarze Kościoła katolickiego” – zauważa Górny.

 

„Wszyscy oni uważali bowiem, że plagi zakaźnych chorób są formą kary zesłanej przez Boga. Gdyby żyli dziś i publicznie głosili podobne poglądy, odnosząc się na dodatek do konkretnych grzechów, prawdopodobnie doczekaliby się nagany ze strony odpowiednich władz kościelnych, które przy okazji przeprosiłyby każdego, kto osobiście poczuł się urażony ich wypowiedziami” – podkreśla.

 

Zapowiedź Bożej kary dla grzeszników otrzymujemy także na kartach „Dzienniczka” św. Faustyny Kowalskiej. „Czy objawienie św. Faustyny było fałszywe? Czy sekretarka Bożego Miłosierdzia prezentowała myślenie pogańskie? Teologowie badający podczas procesu beatyfikacyjnego „Dzienniczek” nie znaleźli w nim ani jednego fragmentu sprzecznego z prawdami wiary katolickiej” – pyta retorycznie publicysta.

 

Tym czasem okazuje się, że postawa niektórych hierarchów, odmawiających Bogu takich przymiotów jak władza nad historią czy celowy dopust kary za grzechy ludzkości stoi w sprzeczności z…samym papieżem. Franciszek w ostatnim wywiadzie dla „La Repubblica” przyznał, że pielgrzymka jaką niedawno odbył do dwóch rzymskich kościołów miała na celu modlitwę z „prośbą o powstrzymanie epidemii”.

 

Źródło: wpolityce.pl / niedziela.pl

PR

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-03-18 13:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Mao Nie myl sprawiedliwości z odpowiedzialnością zbiorową.
3 miesiące temu / Tadeusz
 
W Dzienniczkach św. FAUSTYNY można przeczytać, że "kara za grzechy", to wyraz niezgłębionego Miłosierdzia Bożego. Jak się człowieka skarci, to chwilę pocierpi, ale się ocknie i nawróci. Lepiej, aby przez karę doznał otrzeźwienia i się nawrócił niż poszedł na wieczność do piekła. Do Alicji Lenczewskiej Pan Jezus powiedział, że niekiedy jest zmuszony odsłonić swoją rękę i pozwala duszy zasmakować skutków zła, do którego tak lgnie, bo może się opamięta i nawrócił... To są parafrazy, a nie dosłowne wypowiedzi, ale sens jest zachowany.
3 miesiące temu / Wojtek
 
Abp Depo dziś na Apelu Jasnogórskim przypomniał słowa ŚWIĘTEGO! Jana Pawła II: "Cierpienie nie jest karą za grzechy, ani nie jest odpowiedzią Boga na zło człowieka. Można je zrozumieć tylko i wyłącznie w świetle Bożej miłości, która jest ostatecznie sensem wszystkiego, co na tym świecie istnieje". Jan Paweł II, "Autobiografia"
3 miesiące temu / ???
 
Proces nawrócenia zaczyna się od przemiany myślenia i wartościowania z tego błędnego na zgodne z rzeczywistością zwłaszcza duchową czyli Prawdą,którą przede wszystkim jest Osoba Jezusa Chrystusa - Jedynego Zbawiciela człowieka w Którym jest pełnia Życia i Zmartwychwstanie.
3 miesiące temu / t
 
@Adam - dokładnie tak, w ten sposób Bóg okazuje nam swe Nieskończone Miłosierdzie. Daje nam okazję już tu na Ziemi odpokutować grzechy. Lepiej bowiem teraz doznać cierpienia niż cierpieć w Czyśćcu lub co gorsza na zawsze w piekle. To zależy od nas jak przyjmiemy obecną sytuację
3 miesiące temu / Antylewus
 
@adam-milosciwy - tak, ale też sprawiedliwy. Nie da się bez końca obrażać. Profanowana była od miesięcy Eucharystia. Teraz trzeba się natrudzić, żeby przyjąć realnie Pana Jezusa. Czyż to nie daje do myślenia?Ijeszcze prawda wiary z mojego komunijnego/starego katechizmu:Bóg jest Sędzia sprawiedliwym, który za dobre wynagradza a za złe każe. Basta.
3 miesiące temu / Mao
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.