DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Grupa 26 wybitnych naukowców ostrzega: sztuczna inteligencja niebezpieczna dla ludzkości

Grupa 26 wybitnych naukowców ostrzega: sztuczna inteligencja niebezpieczna dla ludzkości
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Sztuczna inteligencja jest na granicy przekształcenia naszego świata w sposób, który wielu z nas ledwo sobie może wyobrazić – ostrzega 26 czołowych światowych naukowców, twórców raportu na temat najnowszych technologii: „The malicious use of Artificial Intelligence: forecasting, prevention and mitigation”.

 

Uczeni wskazują na zagrożenia, które mogą pojawić się w nadchodzącej dekadzie. Systemy sztucznej inteligencji (AI) zaczynają przekraczać poziomy ludzkiej wydajności.

 

Zautomatyzowane hakowanie jest uważane za jedno z najbardziej nieuchronnych zastosowań sztucznej inteligencji, szczególnie tak zwane ataki typu „phishing”.

 

– Ta część wymagała wiele wysiłku. Musieliście przestudiować swój target, stworzyć profil, stworzyć konkretną wiadomość (tzw. phishing). Przechodzimy teraz do punktu, w którym możemy instruować komputery, aby robiły to samo. Możesz więc odwzorować czyjeś zainteresowania lub preferencje, styl pisania, styl pisania bliskiego przyjaciela i automatycznie utworzyć wiadomość, która wygląda jak coś, w co inni klikną – stwierdził współautor raportu Shahar Avin z Centrum Badań nad Ryzykiem Egzystencjalnym na brytyjskim Uniwersytecie Cambridge.

 

„Phishing” to typ oszustwa internetowego, które podstępem wyłudza od użytkownika jego osobiste dane.

 

W erze tak zwanych „fałszywych wiadomości”, implikacje AI dla mediów i dziennikarstwa są ogromne. Programiści z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w ubiegłym roku opracowali algorytm sztucznej inteligencji, aby stworzyć nagranie video z fałszywym wizerunkiem byłego prezydenta USA Baracka Obamy, który mówił wszystko to, czego chcieli. To dopiero początek możliwości, jakie przynoszą eksperymenty ze sztuczną inteligencją – przekonuje Avin.

 

– Tworzysz filmy i nagrania audio w pikselach nieodróżnialnych od prawdziwych filmów i prawdziwego dźwięku ludzi. Będziemy potrzebować nowych środków technicznych. Może jakieś cyfrowe podpisy, żeby móc zweryfikować źródła – dodaje.

 

Wielkie firmy technologiczne i giganci motoryzacyjni rywalizują o pierwsze miejsce na rynku, by stworzyć auta samojezdne. Systemy te jednak będą na tyle bezpieczne, na ile będzie bezpieczne środowisko, w którym działają.

 

Samochód samokontrolujący Argo był na przykład testowany w Pittsburghu, w stanie Pensylwania 22 stycznia tego roku. Argo to firma należąca do Forda.

 

Samojezdne auta mogą być lepiej prowadzone niż przez przeciętnego kierowcę, ale tego typu auta nie są bezpieczne. Wszelkie urządzenia i systemy sztucznej inteligencji są narażone na ataki złośliwego „aktora”, który wie, co robić. Wskutek zdalnego sterowania będzie można wywoływać wypadki w dowolnym miejscu z dowolną ilością pojazdów. Podobnie w domu, w którym wiele urządzeń jest podpiętych do sieci.

 

Raport ostrzega przed ​​rozprzestrzenianiem się dronów i innych zrobotyzowanych systemów, które mogą umożliwić atakującym rozmieszczenie lub ponowne wykorzystanie takich systemów w szkodliwych celach, takich jak rozbijanie flot pojazdów autonomicznych, zamienianie komercyjnych dronów w pociski wymierzone w konkretne osoby, rozpoznające je automatycznie dzięki innym systemom czy w celu wyłudzania okupów poprzez groźby ataków na infrastrukturę krytyczną.

 

Użycie sztucznej inteligencji w wojnie jest powszechnie uważane za jedną z najbardziej niepokojących możliwości. „Roboty zabójcy” będą podejmować decyzje za ludzi.

 

– Chcesz mieć przewagę nad przeciwnikiem. Instalujesz wiele czujników, mnóstwo małych robotycznych systemów, z których każdy dostarcza terabajtów informacji o tym, co dzieje się na polu bitwy. Żaden człowiek nie byłby w stanie zebrać tych informacji, więc zaczniesz stosować systemy rekomendacji decyzji – wyjaśnił uczony, dodając, że w ten sposób ludzie zaczną tracić kontrolę nad robotami.

 

Istnieje także niebezpieczeństwo wykorzystania sztucznej inteligencji do masowej inwigilacji, zwłaszcza przez opresyjne reżimy.

 

Badacze podkreślają, że AI ma także wiele pozytywnych zastosowań, w szczególności do obrazowania w medycynie. Jednak trzeba uświadomić sobie, że sztuczna inteligencja jest technologią podwójnego zastosowania. Może być użyta do celów wojskowych lub społecznych, by pomagać lub szkodzić.

 

Naukowcy i inżynierowie zajmujący się sztuczną inteligencją oraz politycy powinni podejmować aktywne działania, by przeciwdziałać możliwościom niewłaściwego wykorzystania AI.

 

Autorzy raportu twierdzą, że sama sztuczna inteligencja prawdopodobnie dostarczy wielu rozwiązań dzisiejszych problemów, jednak skala zagrożeń, jakie są z nią związane, jest ogromna.

 

W dobie cyfryzacji i integrowania z internetem wszelkich instytucji, infrastruktury krytycznej, trzeba zdawać sobie sprawę z zagrożenia powszechnymi cyberatakami na korporacje, elektrownie, instytucje rządowe, finansowe, infrastrukturę wojskową, medyczną, transportową i jaką tylko można sobie wyobrazić. Zdalne sterowanie daje ogromne możliwości powodowania wypadków, zabójstw i wszelkich możliwych przestępstw. itp.

 

Sztuczna inteligencja stwarza niewyobrażalne możliwości inwigilowania obywateli, wywierania na nich ogromnego wpływu. To potężne narzędzie w rękach propagandystów do stosowania najpodlejszej inżynierii społecznej.

 

Stosowanie sztucznej inteligencji daje możliwość wikłania wybranych osób w „czyny”, których nie popełniły (podszywanie się pod nie). To wygodne narzędzie do propagowania fake newsów, do przeprowadzania super kampanii dezinformacyjnych, zagłuszania informacji itp.

 

Ze sztuczną inteligencją ogromne nadzieje wiążą propagatorzy zrównoważonego rozwoju. Nowe technologie mają zastąpić tradycyjne czynniki produkcji, zwłaszcza taki jak ziemia. Wedle twórców tej koncepcji, w sytuacji, gdy nie można szkodzić środowisku i trzeba wyżywić szybko rosnącą liczbę ludności, a także zapewnić jej różne usługi, technologia jawi się jako jedyne słuszne rozwiązanie. Wszyscy „musimy” złożyć się na inwestycje potrzebne w odpowiedniej infrastrukturze, by umożliwić wdrożenie rewolucji cyfrowej na świecie.

 

 

Źródło: voanews.com

AS

 

 


DATA: 2018-03-01 15:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gdy już wszystko skopiemy to podprogram zarządzający życiem na naszej planecie od 100 mln lat zdecyduje że znowu trzeba wysterylizować ziemię, a może znowu nam pomoże
ponad 2 lata temu / Robin
 
@sp Niby tak, ale wszystko zalezy od tego co czlowiek kaze takiej maszynie robic. Nie musi byc ona istota rozumna, zeby moc szkodzic czlowiekowi. Takie wymkniecie sie spod kontroli moze jej byc po prostu zadane przez jakis szalencow chcacych np. zdestabilozowac sytuacje na swiecie. Czyli ciagle jest tylko narzedziem, ale za to bardzo poteznym. Tworca moze nawet jej odebrac mozliwosc wylaczenia. Moze tez nie podawac jej zadnego scisle okreslonego celu. Moze powiedziecj ucz sie swiata, az znajdziesz rozwiazania na najwieksze bolaczki ludzi, jak znajdziesz, to je zrealizuj. I maszyna bedzie to robic. Nauczy sie wszystkiego przez 5 lat - np. przegladajac Internet. Potem stwierdzi, ze najwiekszym problelem ludzkosci jest czlowiek i zacznie realizowac kolejny cel - eksterminacje. Mozliwosci sa ogromne. Nie musi byc to stricte maszyna myslaca, bo takiej nigdy nie bedzie, ale moze wnioskowac i sama podejmowac decyzje.
ponad 2 lata temu / Marcin
 
@trooper, nie daj się nabrać, przyjacielu. Termin "sztuczna inteligencja" jest wewnętrznie sprzeczny. Jak to ktoś kiedyś rozsądnie stwierdził: sztuczna inteligencja jest w takim samym stopniu inteligencją, jak sztuczny kwiat - kwiatem.
ponad 2 lata temu / sp
 
A czy sztuczna inteligencja będzie zła jeżeli będzie ją można wyłączyć tak samo jak wyłączymy telewizor z kontaktu? Czy sztuczna inteligencja będzie zła jeżeli będzie w komputerze tak jak program komputerowy.
ponad 2 lata temu / trooper
 
Maszyna zawsze będzie maszyną. Niemniej jednak należy wprowadzić ochronę prawną wizerunku (postaci) człowieka.
ponad 2 lata temu / roboto-prawnik
 
Bez przesady. Nawet kalkulator "przekracza poziomy ludzkiej wydajności". Od tego są właśnie automaty... Istotna jest tu jednak inna kwestia - odpowiedzialności. Tę chce się zrzucić z najbogatszych ludzi i firm poprzez nadawanie maszynom "praw człowieka".
ponad 2 lata temu / sp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.