DZIŚ JEST:   07   KWIETNIA   2020 r.

Św. Jana Chrzciciela de la Salle
 
 
 
 

George Weigel: Watykański układ z Chinami najgorszy z możliwych

George Weigel: Watykański układ z Chinami najgorszy z możliwych
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.VATICAN-CHINA/DEAL REUTERS/Kim Kyung-Hoon/File Photo/FORUM

Układ, którego broni kardynał Re, nie jest zgodny z kontynuacją polityki Jana Pawła II i Benedykta XVI. Przyznaje bowiem władzę nominowania [biskupów] Komunistycznej Partii Chin, która kieruje sprawami religijnymi w Chinach, a nie rządowi chińskiemu. A to jest – jednym słowem – niedopuszczalne – pisze na łamach „First Things” George Weigel.

 

Weigel odniósł się w ten sposób do listu, jaki kardynał Giovanni Battista Re skierował do kardynałów jako nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego. Kardynał Re udzielił reprymendy kardynałowi Josephowi Zenowi, emerytowanemu biskupowi Hongkongu, który wielokrotnie krytykował watykańską politykę wobec Chin oraz porozumienie zawarte z chińskimi komunistami w roku 2018. Dokument nowego dziekana spotkał się z reakcją m.in. arcybiskupa Carlo Marii Viganò, a także samego kard. Zena.

 

Jak pisze Weigel: „Wytrwałość na trudnej, ale szlachetnej ścieżce jest cnotą. Upór, kiedy staje się wobec niezbitych dowodów poważnego błędu, to zły nawyk”. Zdaniem amerykańskiego publicysty jest to „trafna charakterystyka” listu kardynała Re. Uważa on, że kiedy wszyscy dookoła wyzbyli się złudzeń co do Chin, Watykan upiera się przy czymś, co „każdy uważa za bardzo zły układ”.

 

Weigel wskazuje, że świat i komentatorzy pozbyli się złudzeń co do Chin, nie tylko z powodu sprawy koronawirusa. Zwraca uwagę na fakt, że już wcześniej narastał niepokój w związku z „zamiarami i brutalnością reżymu chińskich komunistów”. Autor wymienia szereg przykładów tej brutalności i prześladowań wymierzonych zarówno w katolików, ale także w inne wyznania i grupy, jak np. wobec wtrącanych do obozów koncentracyjnych Ujgurów.

 

Przypomina m.in. o „niszczeniu kościołów katolickich po tym, gdy podpisano porozumienie ze Stolicą Apostolską”, o „stworzeniu orwellowskiego aparatu bezpieczeństwa wewnętrznego poprzez technologię rozpoznawania twarzy; o uszeregowaniu chińskich obywateli według ich politycznej wiarygodności (co oznacza ich uległość wobec tego, co dyktuje Komunistyczna Partia Chin)”. Jednak ani w tych, ani innych sprawach ani słowo nie padło z ust watykańskich dyplomatów – podkreśla Weigel.

 

Za „najbardziej niepokojące w przypadku listu kardynała Re” uważa Weigel jednak twierdzenie o rzekomej zgodności porozumienia z Chinami z roku 2018 z linią Jana Pawła II i Benedykta XVI. Jego zdaniem „to po prostu nie jest prawdziwe – a w najlepszym przypadku jest to zniekształcenie historycznych archiwów po to, by bronić tego, czego nie da się obronić na podstawie zasług”.

 

Amerykański publicysta podkreśla, że obaj papieże dążyli do zjednoczenia Kościoła w Chinach, ale „żaden z nich nie był gotowy do zrobienia tego kosztem prawa Kościoła do zarządzania swoim wewnętrznym życiem według katolickich kryteriów”. Nie zgodziliby się wobec tego na wysuwanie kandydatur na biskupów przez rząd chiński.

 

„Obaj papieże odmówili przyjęcia takiego porozumienia nie tylko dlatego, że było to sprzeczne z nauczaniem Soboru Watykańskiego II w jego Dekrecie o pasterskich zadaniach biskupów w Kościele oraz z paragrafem 5 kanonu 377 Kodeksu prawa Kanonicznego, ale ponieważ wiedzieli oni, że takie ustępstwo osłabiłoby ewangeliczną misję Kościoła w Chinach”.

 

Weigel uważa, że list kardynała Re, który broni tego, czego obronić się nie da, to „jedno z ostatnich tchnień starej watykańskiej Ostpolitik”, która „wyrządziła wiele szkód w Kościele w Europie środkowo-wschodniej w latach 70-tych XX wieku”, zarówno w Polsce, na Węgrzech, jak i w Czechosłowacji. A także „ułatwiła głęboką penetrację Watykanu przez komunistyczne tajne służby wywiadowcze”.

 

Choć kardynał Re uważa, że ścieżka Kościoła w Chinach jest „trudna i złożona”, to „ta ścieżka jednak nie staje się łatwiejsza poprzez niewłaściwe ustępstwa wobec zbirów – albo poprzez krytykowanie braci kardynałów, którzy kwestionują układ Watykanu z Chinami z roku 2018, ponieważ dokładnie to robi” – pisze Weigel.

 

Źródło: firstthings.com

Jan J. Franczak


DATA: 2020-03-13 11:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Podzielam tą opinie. Gdyby porozumienia z Chinami,,hamowaly'' ich zapędy byłyby dobre. A jeśli przyczyniają się do ich rozwoju to są złe. Tak jak z koronawirusem. Nie obwiniajac może nikogo gdyby nie było tej ekspansji Chińczyków to wirus też by się tak nie rozprzestrzenial po całym świecie tylko byłby powstrzymywany w regionie.
24 dni temu / aw
 
W tym miesiacu Rozaniec jest w intencji chinskich katolikow-modlmy sie gorliwie,Maryja cos wymysli
24 dni temu / Ell
 
Carlo Boromeo-a masz dowód?
25 dni temu / rf
 
Powiedzmy prawdę - szalejący koronawirus został wyhodowany w laboratorium wojskowym w Wuhan w państwie , gdzie wykonuje się karę śmierci na więźniach, których organy wykazują zgodność genetyczną z zapotrzebowanymi przez prywatne kliniki transplantacyjne organami, w państwie gdzie od lat 60-tych 20 -tego wieku obowiązywała kontrola urodzin - tylko 1 dziecko na rodzinę, a rynek określił, że zapotrzebowanie jest na chłopców. Teraz czterdziestolatkowie i więcej powinni się zaopiekować przeciętnie 6-oma staruszkami, więc zaopiekował się nimi KOVIT 19. Jak osiągną stan równowagi 0,5 staruszka na wigornego Chińczyka - KOVIT-19 zdechnie, a my przy okazji też. Zachwycajmy się nadal ICH wielowiekową cywilizacją, kupujmy od NICH wszystko, jedzmy pałeczkami każde paskudztwo usmażone w głębokim tłuszczu , a sami zamiast myśleć, uczyć się i pracować gapmy się w ICH smartfony. Za siermiężnego tow. Wiesława byliśmy bardziej niezależni gospodarczo niż teraz ! Pa!
25 dni temu / Carlo Boromeo
 
Po ilosci zarazonych w Chinach i Wloszech mozna by wniowskowac iz Bog to dopuscil ku opamietaniu i nawroceniu.
25 dni temu / *
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.