DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Gdy wirusolog bierze się za liturgię. Grzegorz Górny o upadku czci do Najświętszego Sakramentu

Gdy wirusolog bierze się za liturgię. Grzegorz Górny o upadku czci do Najświętszego Sakramentu
Fot. Jakub Szymczuk / Foto Gosc / FORUM

Pandemia sprawiła, że odmrażanie kościołów na zachodzie Europy postępuje pod dyktando epidemiologów i wirusologów. To oni „dyktują dziś warunki, w jakich mogą odbywać się liturgie. Ich głos okazuje się ważniejszy niż głos prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów” – zauważył na łamach wpolityce.pl Grzegorz Górny w tekście pod wymownym tytułem „Wirusolodzy ds. Kultu Bożego i epidemiolodzy ds. Dyscypliny Sakramentów”.

 

Co do zasady – a reguluje tę kwestię prawo kościelne – władza świecka nie ma prawa zmieniać obrzędów mszalnych. Pandemia koronawirusa to zmieniła. Oto liturgię regulują specjaliści od epidemii i wirusów. Efekt? W takich krajach jak Włochy czy Niemcy Msze św. kapłani odprawiają w maseczkach, obowiązuje Komunia św. na rękę podawana przez szafarzy w lateksowych jednorazowych rękawiczkach… wyrzucanych po Eucharystii do kosza. Jak pisze Górny, w niektórych diecezjach Hostia przekazywana jest za pomocą szczypiec lub pincety.

 

Na tym nie koniec. Publicysta odnalazł bowiem w internecie nagrania dokumentujące porażające praktyki – ołtarz jako „szwedzki stół” z plastikowymi talerzykami, które służą jako naczynie na Hostie, którymi „częstują się” wierni. Są przypadki udzielania sakramentu w rękawiczkach czy pakowania Chleba Eucharystycznego w foliowe woreczki. Górny zauważył, że nie są to powszechne praktyki, ale też nie wywołują one stanowczej reakcji biskupów miesjca.

 

Równocześnie w sąsiedztwie kościołów odnaleźć można restauracje, a w nich klientów bez maseczek i lateksowych rękawiczek. To często ci sami ludzie, którzy chwilę wcześnie dali się wkręcić w pandemiczną liturgiczną praktykę. Niestety, kapłani, którzy protestują przeciwko świętokradczej „nowej rzeczywistości”, pozostają w mniejszości. Zaś ci, którzy pozostają przy tradycyjnym udzielaniu Komunii św. ,oskarżani są o brak posłuszeństwa.

 

Grzegorz Górny w swoim felietonie odkrywa źródło liturgicznego horroru. We Włoszech „podawanie konsekrowanych Hostii w lateksowych rękawicach jest częścią porozumienia zawartego między przewodniczącym tamtejszego episkopatu kardynałem Gualtiero Bassettim a premierem Giuseppe Contem. Upowszechnienie tej praktyki dziwi, bowiem to biskupi decydują o tym, co dzieje się w ich diecezjach, a nie episkopat. Z drugiej strony jest Stolica Apostolska i jeśli sprawa dotyczy całego Kościoła, to tam winny zapadać tak poważne decyzje jak te dotyczące rewolucji w sposobie komunikowania wiernych.

 

Publicysta zauważył, że 18 maja – w dniu wspomnianego porozumienia – Franciszek odprawił w Bazylice św. Piotra Mszę na stulecie urodzin Jana Pawła II i celebrował ją bez maseczki i bez lateksowych rękawiczek. Maseczek nie miały też osoby towarzyszące mu przy ołtarzu.

 

Zdaniem Górnego, część biskupów, a nawet episkopatów w krajach Europy Zachodniej „okazała się bardziej cesarska od cezara”. Zaś władza świecka bez większych problemów wymogła na hierarchach decyzje, które publicysta określił mianem gwałtu profanum na sacrum. Sprawa jest szczególnie bolesna, bo dotyka największej świętości - Najświętszego Sakramentu.

 

Źródło: wpolityce.pl

MA


DATA: 2020-05-27 16:00
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
25
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Polsce na szczęście do takich sytuacji nie dochodzi.Nieszczesciemstala się nieograniczona władza biskupow diecezjalnych
7 miesięcy temu / [email protected]
 
A kto ma decydować jak nie ludzie którzy mają wiedzę w zakrasie epidemii?
7 miesięcy temu / PodPiS
 
AnnaG - proszę nie przekazywać nieprawdziwych informacji. Ostatnie zdanie nigdy, w żadnym dekrecie bpa Andrzeja Czai nie zawitało, nigdy nie odnosił się on do formy przyjmowania Pana i żadnej nie narzucał. Jeśli ktoś w diecezji opolskiej narzucał to konkretni proboszczowie - i oni będą z tego sądzeni. Biskup nigdy nie narzucał. A to, że księża dezynfekują ręce PRZED komunikowaniem, a normalnie PO komunikowaniu puryfikują nad kielichem czy w vasculum to chyba nie jest nic złego.
7 miesięcy temu / SOLO_DIOS_BASTA
 
Z Dekretu bp opolskiego A. Czai Do odwołania przedłużam dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie Diecezji Opolskiej w niedziele i dni świąteczne. 16. Należy szczególnie dbać o zasady higieny i myć dokładnie ręce przed każdą czynnością liturgiczną; bezwzględnie powinno się zdezynfekować dłonie także podczas liturgii, bezpośrednio przed rozdzielaniem Komunii świętej. Komunia udzielana jest tylko do ręki.
7 miesięcy temu / AnnaG
 
Proszę Pana Grzegorza Górnego o kolejny artykuł tym razem w odniesieni do NASZEGO krajowego podwórka. Cudze ganicie, a swego nie widzicie. Belka i źdźbło.
7 miesięcy temu / gosciu
 
No cóż tak działa V kolumna Szatana w Polsce między innymi
7 miesięcy temu / Jgk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.