DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Francja przyjmie roboczą definicję antysemityzmu. Będzie zakaz krytyki syjonizmu i Izraela

Francja przyjmie roboczą definicję antysemityzmu. Będzie zakaz krytyki syjonizmu i Izraela
fot.Frederick Florin/Pool via Reuters

Prezydent Francji, Emmanuel Macron ogłosił, że w ramach walki z narastającym antysemityzmem we Francji, wprowadzi w życie roboczą definicję antysemityzmu, zabraniającą krytyki państwa Izrael. Definicję przygotował Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (International Holocaust Remebrance Alliance).

 

Francuski lider podczas dorocznej kolacji Rady Instytucji Żydowskich we Francji (Conseil représentatif des cents juives de France) zapowiedział wdrożenie środków, ułatwiających walkę z antysemityzmem i dyskryminacją szeroko rozumianą. Macron zaznaczył, że konieczne jest ustanowienie „nowych czerwonych linii”, których nie można przekraczać. Ma to pomóc w zwalczaniu nietolerancji i „mowy nienawiści” w internecie. Zamierza też rozwiązać prawicowe organizacje, które uzna za „ekstremistyczne”.

 

Prezydent będzie „zachęcał” swojego ministra edukacji, by przyjrzał się zjawisku przenoszenia „zbyt często” żydowskich dzieci ze szkół publicznych do prywatnych instytucji żydowskich z powodu „rasizmu i nękania”. Francja dodatkowo przyjmie ustawę, zabraniającą krytyki syjonizmu, uważanej przez organizacje żydowskie za „współczesną formę antysemityzmu” – podkreślił prezydent.

 

Tak zwana robocza definicja antysemityzmu, o przyjęcie której od dawna zabiegają organizacje żydowskie, za antysemityzm uznaje takie „postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść wobec nich. Antysemityzm może przejawiać się zarówno w słowach, jak i w czynach wobec Żydów lub osób, które nie są Żydami, oraz ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej”. Ponadto definicja zakłada, że nie można krytykować państwa Izrael rozumianego jako wspólnota żydowska. Nie można zarzucać Żydom wyrządzania krzywdy ludzkości poprzez spiskowanie, a także obwiniać ich za wszelkie niepowodzenia.

 

Antysemityzm wyraża się – według tej definicji – w posługiwaniu się złowieszczymi stereotypami, przypisując Żydom negatywne cechy. „Nie można więc nawoływać do zabijania lub krzywdzenia Żydów w imię radykalnej ideologii lub ekstremistycznych poglądów religijnych; wyrażać kłamliwych, odmawiających człowieczeństwa, demonizujących, opartych na stereotypach opinii o Żydach lub ich zbiorowej władzy, zwłaszcza choć nie tylko w postaci mitu o międzynarodowym  spisku żydowskim lub o kontroli przez Żydów mediów, gospodarki, rządu lub innych społecznych instytucji”.

 

Ponadto „Nie można oskarżać Żydów jako narodu o bycie odpowiedzialnym za realne lub wyimaginowane wykroczenia, popełnione przez jedną osobę lub grupę Żydów, czy nawet za czyny popełnione przez nie-Żydów” .

 

Zakazane jest negowanie faktu ludobójstwa ludności żydowskiej, przeprowadzonego przez niemieckich narodowych socjalistów i ich wspólników podczas II wojny światowej. „Nie można oskarżać Żydów jako obywateli o bycie bardziej lojalnymi wobec państwa Izrael lub też wobec rzekomych międzynarodowych interesów żydowskich niż wobec swojego kraju”.

 

Nie można także „porównywać współczesnej polityki Izraela z polityką nazistów ani obwiniać Żydów jako ogółu za czyny państwa Izrael”. Zaznacza się jednak, że „krytyka państwa Izrael podobna do takiej, jaką stosuje się wobec innych państw, nie może być uznana za antysemityzm”. Nie wolno odmawiać Żydom możliwości lub usług dostępnych dla innych.

 

Zapowiedzi Macrona już wywołały sprzeciw we Francji. Władze w Paryżu, by odwrócić uwagę od brutalnie tłumionych protestów „żółtych kamizelek” i dramatycznego spadku poparcia dla prezydenta, skupiły się na „walce z antysemityzmem, dyskryminacją i nienawiścią”. Już w poniedziałek jedna z komisji parlamentarnych zaproponowała kryminalizację antysyjonizmu. Przeciwnicy tak szerokiej definicji antysemityzmu podnieśli alarm, wskazując, że konieczne jest zachowanie rozróżnienia między byciem antyżydowskim a byciem przeciwko państwu Izrael lub polityce państwa Izrael.

 

Syjonizm odnosi się do ruchu politycznego założonego przez austro-węgierskiego pisarza Teodora Herzla w końcu XIX wieku, proponującego utworzenie państwa żydowskiego na ziemi, którą obecnie zajmuje Izrael. Żydzi nie asymilowali się w wielu krajach, w których żyli.

 

 W ostatnich tygodniach Francja odnotowała alarmujący wzrost aktów antysemickich. Kilka dni po zniszczeniu około 80 nagrobków na cmentarzu żydowskim we wschodniej Francji, Macron wykorzystał sytuację, by złożyć przysięgę, że będzie zdecydowanie zwalczał „przestępstwa z nienawiści”. We wtorek odwiedził cmentarz w Quatzenheim w regionie Alzacji w pobliżu Niemiec. W Paryżu i innych miastach odbyły się także wiece przeciwko antysemityzmowi.

 

Francja ma długą i niewygodną historię antysemityzmu. Obecnie nastroje antyżydowskie dominują nie tylko wśród muzułmanów i propalestyńskich działaczy, ale  także rozprzestrzeniają się wśród skrajnej lewicy.

 

Macron przyznał, że władza „poniosła porażkę” w walce z antysemityzmem, ale jego zdaniem wynika to z tego, iż nie zwalczano do tej pory antysyjonimzu. - Antysemityzm kryje się za antysyjonizmem. Mówiłem to już w przeszłości: antysyjonizm jest jedną z form współczesnego antysemityzmu - podkreślił francuski prezydent. - Widzimy teraz nowy antysemityzm oparty na islamskim radykalizmie. Ta ideologia szerzy się niektórych naszych dzielnicach - kontynuował.

 

Na początku tego miesiąca władze opublikowały raport, wskazujący na 74-procentowy wzrost liczby incydentów antysemickich w 2018 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

Macron rozmawiał w środę telefonicznie z premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu o podjęciu decyzji w sprawie przyjęcia definicji roboczej antysemityzmu Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście. Kilka krajów w Europie już ją wdrożyło. Zrobiły to Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Rumunia, Republika Czeska i Bułgaria.

 

W 2017 r. Parlament Europejski głosował za przyjęciem rezolucji wzywającej państwa członkowskie i ich instytucje do stosowania definicji antysemityzmu opracowanej przez IHRA. Macron wyjaśnił, że zastosowanie roboczej definicji antysemityzmu pomoże siłom policyjnym, sędziom i nauczycielom w ich codziennej pracy.

 

Przeciwnicy przyjęcia takiego rozwiązania wskazują, że definicja zostanie wykorzystana do pacyfikacji działaczy na rzecz praw Palestyńczyków.

 

Macron wydaje się przychylać do ich opinii. Zasugerował bowiem, że antysemityzm opiera się na „radykalnym islamizmie”, szerzącym się we francuskich wieloetnicznych, biednych dzielnicach.

 

Francuski przywódca oznajmił także, że jego partia w maju wprowadzi ustawodawstwo w parlamencie, by zmusić media społecznościowe do walki z tzw. mową nienawiści i wykorzystać wszystkie dostępne środki w celu identyfikacji autorów nienawistnych wpisów w internecie „tak szybko, jak to możliwe”.

 

We wtorek prokuratura w Paryżu aresztowała jedną osobę za „mowę nienawiści” skierowaną przeciwko żydowskiemu filozofowi Alainowi Finkielkrautowi podczas sobotniego marszu „żółtych kamizelek”. Mężczyzna określił filozofa mianem „syjonisty”. Mówił: „Wróć do Tel Awiwu!” i „Jesteśmy Francją!”

Źródło: israelnationalnews.com., france24.com., voanews.com., holocaustremembrance.com.,

AS


DATA: 2019-02-22 08:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli to prawdziwa informacja to powiem, że powoli dalej sami na siebie kręcą biczyk.
ponad 1 rok temu / Greg
 
To dopiero pierwszy krok. Następnym będzie nakaz oddawania Żydowi całego majątku po trzykrotnym powiedzeniu przez niego słowa "Daj".
ponad 1 rok temu / Jacek
 
Nie wolno mylić dwu pojęć: antysemityzm - wrogość wobec Semitów, i anty-syjonizm - wrogość wobec państwa syjonistycznego. Czy Palestyńczycy walczący o niepodległość są wrogami rządu wolnościowej Francji?:
ponad 1 rok temu / Rys
 
Nowi nietykalni.
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Brawo!!! Kiddy podobna ustawa w polsce?
ponad 1 rok temu / J23
 
# 2731 ...Cierpliwość... Czekajmy kiedy Zostanie zabronione Na wzór krytyki Izraela Krytykowanie współczesnych Doktorów J.Mengele. Autor Janwid. Feb. 22/2019 https://www.pch24.pl/francja-przyjmie-robocza-definicje... # 1515? Kolejna rewolucja Kopernikańska będzie Gdy narody odczytają Moje przeslanie W wierszach Napisane. Janwid. Feb.07/2016 # 1147? ...Oczyszczenie... Kościół oczyścił się Z zanieczyszczenia teraz kolej Na służbę zdrowia i rządzicieli By oczyścić podobnie się chcieli. Autor Janwid. January, 22/2015 # 706? ...Sądy... Sądom współczuć nam pozostało Bo według sądów dokładnie wiemy, Że uśmiercanie powszechnie znane Jako pomyłki niezamierzone Zostały w sądach uzasadnione. Uzasadnione na korzyść tego, Który dokonał zejścia bliźniego. Metody nowe wypróbowując Jak dorżnąć bez dożynania. Bez dożynania serce wstrzymując I czekać na to czy serce ruszy. Gdy ruszy wtedy niepostrzeżenie Ścisnąć podwójnie i ostatecznie. Metodą nową skrzętnie skrywaną Bo pod
ponad 1 rok temu / Janwid
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.