DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Francja: zbrodnicze komando islamistów podpaliło kościół

Francja: zbrodnicze komando islamistów podpaliło kościół
Fot. Pixabay

Budynek kościoła w Rillieux-la-Pape w departamencie Rodanu został podpalony w sobotę 3 października wieczorem. Mer miasteczka Alexandre Vincendet z Partii Republikanie potępił działania „zbrodniczego komanda”.

 

Kamery miejskiego monitoringu pokazały, że tego aktu dokonała grupa „dziesięciu osób, ubranych na czarno i zakapturzonych”. Do wydarzeń doszło około godziny około 21.30. Komando zepchnęło samochód na fasadę kościoła i podpaliło go. Według mera ta sama grupa dokonała też „skoordynowanego ataku” na kilkanaście innych pojazdów zaparkowanych w różnych miejscach miasta. Mer zaliczył je do aktów „separatyzmu”, co wskazywałoby na „młodzież z blokowisk”.

We Francji trwa ostatnio „walka z separatyzmem islamistycznym”, do której dał sygnał prezydent Emmanuel Macron. Chodzi o nową ustawę, która ma powstrzymać postępy islamizacji i utratę kolejnych „terytoriów Republiki”, które zamieniają się w strefy bezprawia.

 

Centroprawicowy mer miasta dodał, że po okresie „zamknięcia” związanego z koronawirusem, obserwuje wzrost przemocy w swoim mieście i informował o tym m.in. biuro ministra spraw wewnętrznych Geralda Darmanina.

 

Współczesny kościół Saint-Pierre-Chanel nie zajął się na szczęście ogniem i po tym ataku pozostała jedynie osmalona ściana budynku. Kościół uratowała szybka interwencja straży pożarnej. Jej dowództwo mówi już o „rutynie takich działań” i dodaje, że autorzy podpaleń „nie byli amatorami”. W komunikacie prasowym diecezji lyońskiej, ks. bp Michel Dubost wyraził „ubolewanie” nad nowym aktem przemocy. Mer dodał, że „atakując miejsce kultu, atakujemy Republikę, która gwarantuje wolność wyznania”.

 

Niektórzy zwracają uwagę, że akt przemocy miał miejsce niemal w 30. rocznicą dużych zamieszek, które wstrząsnęły sąsiednim miastem Vaulx-en-Velin. To bardzo znana „strefa bezprawia” pod Lyonem, czyli wielkie blokowisko z dużą ilością mieszkań socjalnych i „wielokulturowych” lokatorów. 

 

Historia zamieszek sięga tu jeszcze lat 70. Prasa regionalna i lokalne archiwa wspominają o pierwszych incydentach w 1971 r. Duże zamieszki miejskie z podpalaniem aut miały miejsce w roku 1979  w dzielnicy Grappiniere. W latach 90. w mieście dochodziło do zamieszek regularnie. 6 października 1990 r. starcia z policją wybuchły po śmierci Thomasa Claudio, młodego motocyklisty, który próbował sforsować policyjną blokadę drogową. Podpalano wówczas budynki publiczne, ograbiono centrum handlowe.

 

W październiku 1992 roku miały miejsce podobne wydarzenia. 18-letni Mohamed Bahri uciekał skradzionym BMW i został zabity przez żandarmerię. Efektem były trzy noce starć z policją, kilkadziesiąt spalonych samochodów, ostrzelanie posterunku. W październiku 1995 r. na tych przedmieściach Lyonu doszło do zamieszek po śmierci islamskiego terrorysty Khaleda Kelkala. Incydenty rozpoczęły się właśnie w Vaulx-en-Velin. W XXI wieku zabrano się za rewitalizację osiedli i wpompowano miliony euro w „integrowanie” mieszkańców. W latach 2000 i 2010 doszło jednak do kolejnej guerilli i starć z policją. Były barykady i spalone auta.

 

Do takiej sytuacji w Vaulx-en-Velin doprowadziły trwające dziesiątki lat rządy komunistów (z przerwą w latach 1935-1944). W ostatnich latach w sojuszu z innymi partiami lewicy, głównie socjalistami. Od 2014 merami byli socjaliści, ale wspierani przez KPF. Ciekawostką jest, że w mieście są cztery miejsca kultu katolickiego (łącznie z kaplicą dla wiernych Katolickiego Asyryjskego Kościoła rytu chaldejskiego). Za to meczetów dla muzułmanów jest aż pięć. Miejscowe „komanda” jak widać przenoszą swoje działania do sąsiednich miejscowości.

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2020-10-05 15:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

rządy masonów to rządy bezprawia i ogólnej anarchii Francji nie będzie za 20-30 lat ale mi jej nie żal maja co chcieli od stu lat brak tam mężczyzn a homoseksualiści i pacyfiści nie wezmą broni do ręki
21 dni temu / pol
 
Dziękuję za staranną polszczyznę. Można pisać "zamknięcie" zamiast wszędobylski "lockdown". Klasa.
21 dni temu / mycky
 
Min.Spraw Wew. Darmanin wyraza slowa wspolczucia dla KATOLIKOW a Mgr.Michel Dubost z diecezji z Lyonu, pociesza WSPOLNOTE CHRZESCIJAN.
21 dni temu / Lucie
 
Dlaczego ze względu na szalejącego wirusa rząd nie zakazał braciom w wierze publicznego kultu religijnego?A katolikom rządowy wirus zabrał już nawet resztki nadziei.
21 dni temu / Ruda Śląska
 
O to właśnie chodzi lewackim "dobroczyńcom", co to pod "swój" dach przyjmą każdego w "potrzebie".
22 dni temu / Kowalski
 
Nie wiem, czy Francuzi zorientowali się, ale Francji już nie ma... a na koniec tej resztówki przyjdzie nam popatrzeć jeszcze ze 20 lat, nie więcej.
22 dni temu / Raróg
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.