DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Francja: Kościół szuka przyczyn kryzysu powołań

Francja: Kościół szuka przyczyn kryzysu powołań
Fot. Arina Lebedeva / TASS / FORUM

Kościół we Francji coraz dotkliwiej przekonuje się o skutkach braku powołań. W ostatnich miesiącach zamknięte zostały trzy ośrodki kształcące przyszłych kapłanów: seminaria w Lille i Bordeaux oraz Instytut Studiów Teologicznych w Brukseli. Swą działalność zawiesiło też seminarium diecezji polowej. Do zamknięcia przygotowuje się seminarium w Strasburgu. Od roku 2000 liczba neoprezbiterów diecezjalnych zmniejszyła się ze 142 do 86.

 

Katolicy we Francji otwarcie pytają o przyczyny kryzysu powołań. Główny tygodnik katolicki „Famille Chrétienne” poświęcił temu tematowi swój ostatni numer. Przypomina o spustoszeniach, jakie dokonały się w formacji seminaryjnej w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, o przenikaniu do seminarium ideologii, które zrodziły się w 1968 r. Aby się od nich uwolnić, niektórzy alumni uciekali do seminarium francuskiego w Rzymie.

„Aby zrozumieć nagły spadek liczby powołań – mówi cytowany przez tygodnik profesor teologii w jednym z głównych seminariów we Francji – trzeba sięgnąć do prawdziwych przyczyn. We wszystkich sferach życia Kościoła, przeszliśmy w tych posoborowych latach od teocentryzmu do antropocentryzmu. W ten sposób zniszczony został ekosystem, w którym mogą się rodzić powołania”. Jak wskazuje ten sam seminaryjny formator, dziś niemal wszystkie powołania pochodzą właśnie z tych środowisk, które sprzeciwiły się temu destrukcyjnemu nurtowi i postawiły na prymat Boga. Chodzi tu zarówno o rodziny, szkoły, jak i drużyny skautów.

Z wciąż niełatwej sytuacji we francuskich seminariach zdają sobie też sprawę sami powołani. Dlatego niekoniecznie pozostają w swej diecezji, lecz wybierają seminaria o dobrej renomie – pisze „Famille Chrétienne”. A konkretnie preferują ośrodki, gdzie akcent jest położony na intensywne życie modlitewne, a formacja intelektualna jest prawowierna.

 

Seminaria o największej liczbie kleryków starają się też odpowiadać na potrzeby diecezji, które powołań nie mają. Nie wysyła się jednak pojedynczych księży, lecz wspólnoty kilku kapłanów, uformowanych w jednym seminarium, którzy wspólnie podejmują tę misję, razem się modląc i wspierając nawzajem.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

 

 


DATA: 2019-07-02 19:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Poznacie ich po owocach - mówił nasz Pan. Dobre drzewo wydaje dobre owoce a złe drzewo wydaje złe owoce. Kościół zamiast wyświęcać posoborowych papieży powinien powrócić do nauczania sprzed soboru. Mam nadzieję, że doczekam dnia rehabilitacji abpa Marcela Lefebvra
ponad 1 rok temu / ewa
 
Jest jeszcze Instytut Dobrego Pasterza we Francji gdzie formowani są księża odprawiający msze wszechczasów. Mają wielu seminarzystów.
ponad 1 rok temu / Basia
 
W Bractwie czuje się inną jakość Kościoła. Nie rozumiem , dlaczego nie wpuszcza się kapłanów z Bractwa do kościołów novusowych, by mogli tam dla swoich wiernych odprawiać msze święte trydenckie? Dlaczego ci wierni muszą co niedziela dojeżdżać nawet ponad 100 km, by uczestniczyć we mszy świętej wszechczasów? Czym zawinili katolicy wierni tradycji? A "klikowi" odpowiadam, że do seminariów są ogłoszenia prasowe o naborze. Ma Pan rację, to nie wojsko, gdzie nie potrzeba wewnętrznego powołania. To zupełnie inny wymiar. I pewnie dlatego jest, jak jest źle i będzie jeszcze gorzej. jak narazie za kryzys idący wielkimi krokami możemy podziękować biskupom, choć nie wszystkim, ale ci, którzy to zauważają jakoś milczą. Jedynie emerytowany bp Lenga miał odwagę napisać na ten temat parę słów. Niestety księża przyjmują ją z jakimś dziwnym uśmieszkiem. Co się dzieje?
ponad 1 rok temu / Maryna
 
jak czytam "kryzys... ,profesja i zawód" i tym podobne w odniesieniu do czegoś co ma być powołaniem to dziwnie się czuje ,powołanie to nie pobór do wojska żeby mówić o spadku czy kryzysie ,powołanie albo jest albo go nie ma
ponad 1 rok temu / klik
 
Jak myślicie, które seminarium w Polsce zostanie zamknięte z braku powołań jako pierwsze?
ponad 1 rok temu / TZ.
 
"Nikt nie jest sędzią w swojej sprawie. " Oby nie szukali georadarem, czy papierkiem lakmusowym. Powinna był komisja niezależna. Będą tak szukać by wini nie byli hierarchowie
ponad 1 rok temu / też duchowny
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.