DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Francja: czas koronawirusa czasem chrystianofobii. Mnożą się profanacja i akty wandalizmu

Francja: czas koronawirusa czasem chrystianofobii. Mnożą się profanacja i akty wandalizmu
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Gábor Bejó)

Okazuje się, że okres pandemii i kwarantanny jest okazją do zwielokrotnienia ataków na symbole i miejsca kultu katolickiego. W ciągu ostatnich czterech tygodni doszło do serii aktów chrystianofobii we Francji kontynentalnej i w jej terytoriach zamorskich.


Na południu kraju, w Bonnieux (departament Vaucluse), zniszczono figurę Matki Bożej, odbijając z niej głowę, którą umieszczono na metalowy pręcie ogrodzenia kapliczki. Do podobnego ataku doszło też w alzackim Wihr-au-Val (departament Górny Ren) – w niewielkiej, liczącej 1,3 tys. mieszkańców miejscowości winiarskiej położonej w kotlinie Munster. Wandale rozbili statuę Matki Bożej z Lourdes. W 2018 roku zniszczono tam przydrożny krzyż.


Natomiast w Hautmont (departament Nord) w nocy z 1 na 2 maja spalono małą kaplicę Calvary. Została ona zdewastowana już wcześniej – 30 sierpnia 2018 roku.


Z kolei w Nicei zbezczeszczono cmentarz wschodni. Według kanału informacyjnego LCI, wyrwano 21 drewnianych krzyży. Cmentarz ten – jak wszystkie inne – jest w czasie kwarantanny zamknięty. We wpisie na Facebooku mer miasta Christian Estrosi zdecydowanie potępił to zbezczeszczenie i poinformował, że Nicea złoży skargę na policji.


Z niewdzięcznością i agresją zmierzyły się Wspólnoty Monastyczne Świętego Jana w Strasburgu, które przyszły z pomocą 19-letniemu bezdomnemu Afgańczykowi. Młody muzułmanin musiał opuścić ośrodek, w którym przebywał, z racji jego zamknięcia z powodu COVID-19. Nie mający środków do życia człowiek został z radością powitany przez braci i siostry bractwa, którzy zaoferowali mu schronienie i wyżywienie. Niestety przybysz nie respektował zasad higieny i czystości, na co zwrócił mu uwagę jeden z kapłanów. Nie podobało się to Afgańczykowi. Mężczyzna zaatakował duchownego grożąc mu nożem. Wezwano policję i agresor znalazł się w areszcie.


Antychrześcijańskie napady i profanacje nie omijają niestety także zamorskich departamentów Francji.


Na Martynice zdewastowano cmentarz w Rivière-Salée – wyłamano kłódki i wyważono drzwi wejściowe. Napastnicy poprzewracali doniczki z kwiatami, porozrzucali butelki i śmieci oraz splądrowali jeden grobowiec. Akty wandalizmu powtarzały się kilkakrotnie. Dochodzenie prowadzi miejscowa żandarmeria.


Natomiast w Nowej Kaledonii dokonano włamania do siedziby charytatywnej, katolickiej organizacji Secours Catholique w Vallée-du-Tir (Grand Nouméa). Złodzieje wyłamali drzwi, powybijali ściany i sufity. Skradziono komputer, żywność i odzież. Straty są ogromne – napad zniweczył 10 lat pracy stowarzyszenia. Nie był to jednak pierwszy taki atak. Siedziba organizacji została splądrowana po raz pierwszy we wrześniu 2019 roku.

 


FLC

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-05-08 08:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A później jeden z drugim wylewają żale w internetach: "gdzie jest ten wasz Bóg, my tu cierpimy a on ma to gdzieś!". Ludzkość Go tak obraża, znieważa na każdym kroku, wybiera zło i ma do Niego pretensje, że jest źle. Ot, paradoks.
29 dni temu / Askja
 
Jak widać covid19 to zdecydowanie za mało, żeby ludzkość zgięła kolana przed swym Panem, Stwórcą i Zbawicielem i zaczęła pokutować ogrom swych grzechów.Co więc nas jeszcze czeka żeby tak się stało?
29 dni temu / antywes
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.