DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Francja: biskupi zaniepokojeni dyskryminowaniem ludzi wierzących

Francja: biskupi zaniepokojeni dyskryminowaniem ludzi wierzących
Miluza, marzec 2020. Fot. DENIS BALIBOUSE / Reuters / Forum

Episkopat Francji wyraził zdziwienie, dlaczego udział w publicznie sprawowanej liturgii miałby bardziej sprzyjać rozprzestrzenianiu się „pandemii koronawirusa” niż szereg innych działań, które mają wkrótce zostać wznowione – czytamy w komunikacie Rady Stałej tego gremium.

 

 

Francuski premier Édouard Philippe ogłosił we wtorek, że uroczystości z publicznym udziałem wiernych mogą zostać wznowione dopiero po 2 czerwca, chociaż miejsca kultu pozostaną otwarte tak, jak obecnie, a liturgia pogrzebowa może być nadal odprawiana zarówno w kościołach jak i na cmentarzach, przy ograniczeniu liczby uczestników do 20 osób. Tymczasem już począwszy od 11 maja i w zależności od sytuacji w poszczególnych regionach ma zostać wznowiona np. działalność handlowa. Decyzja odnośnie kościołów zrównuje je z barami, kawiarniami i restauracjami, które mają ewentualnie zostać otwarte po 2 czerwca.

Episkopat Francji wyraził ubolewanie z powodu narzucenia daty 2 czerwca katolikom, podobnie jak wyznawcom innych religii, „Podzielamy troskę rządu o jak największe ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, ale nie możemy zrozumieć, że zwyczajne sprawowanie Mszy świętej miałoby sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa i utrudniać zachowanie dystansu bardziej niż wiele działań, które wkrótce zostaną wznowione. Jesteśmy przekonani, że duchowy i religijny wymiar człowieka przyczynia się do pokoju serca, umacniania siły w czasach próby, do braterstwa między ludźmi i do całego życia społecznego. Wolność wyznania jest konstytutywnym elementem życia demokratycznego. Z tego powodu biskupi pragną spotkać się z władzami publicznymi, krajowymi lub lokalnymi, aby przygotować się do rzeczywistego wznowienia kultu” – czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Francji.

Biskupi zapewniają, że katolicy respektują i będą respektować polecenia rządu. Zachęcają rodziny pogrążone w żałobie, by nie rezygnowały z pogrzebów religijnych, nawet jeśli nie wszyscy krewni mogą w nich uczestniczyć, a poszczególnych wiernych, by nie rezygnowali z modlitwy w kościołach. Zalecają, aby diecezje i parafie nadal oferowały środki niezbędne do życia wiarą. Kościół we Francji oceni również, w jaki sposób te nowe ramy pozwalają na wznowienie niektórych działań charytatywnych, zważywszy na dostrzegalną sytuację ubóstwa.

„Święto Zesłania Ducha Świętego powinno oznaczać, o ile epidemia się nie wznowi, koniec ciężkiego okresu kwarantanny życia liturgicznego i sakramentalnego. Rada Stała Episkopatu Francji zachęca katolików do przeżywania maja jako miesiąca w Wieczerniku, w nieustannej modlitwie o dar Ducha Świętego i jako miesiąca maryjnego” – czytamy w komunikacie hierarchów.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-29 07:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

pokłosie rewolucji francuskiej i rządów jakobinów, to tylko ciąg dalszy...
29 dni temu / rob
 
Po co to ciągłe skomlenie do władzy świeckiej, żeby na coś "pozwoliła"? Kościół ma misję od Pana Jezusa, więc niech ja wypełnia. Niech skończą z "zaniepokojeniem" i podejmą walkę. Skoro nie można publicznie, to niech odprawiają Msze po domach prywatnych. W pierwszych wiekach Kościół wiedział jak sobie radzić, mamy sprawdzone metody, wystarczy z mich skorzystać.
29 dni temu / Plutonowy
 
Episkopat Francji wyraził ubolewanie, podobnie jak właściciele kawiarni czy barów. Jedyna różnica polega na tym, że oni wprost mówią, że tracą na tym pieniądze, nie zasłaniając się potrzebą budowania emocjonalnej więzi z klientami.
29 dni temu / Estrella
 
ten pożal się Boże episkopat niech się najpierw zaniepokoi nad sobą a jak już się zaniepokoi to z pewnością się zdziwi a sekundę po zdziwieniu się przerazi... czym nie na pisze ponieważ nie puścicie tego...
29 dni temu / ks.Bogdan
 
Jaka korzyść jest z "zaniepokojenia"?
1 miesiąc temu / Michał
 
Biskupi we Francyji trzymają się mocno...stołków w Watykanie
1 miesiąc temu / Niestety
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.