DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Francja: biskupi nie akceptują decyzji władz o 30-osobowym limicie wiernych na Mszy świętej

Francja: biskupi nie akceptują decyzji władz o 30-osobowym limicie wiernych na Mszy świętej
fot. Anna & Michal, Flickr

W wielu francuskich diecezjach proboszczowie nie dostosują się do narzuconego przez rząd ograniczenia liczby wiernych na publicznych Mszach świętych. Wyznaczony dla wszystkich próg zgromadzeń wiernych to 30 osób, bez względu na to, czy modlitwa odbywa się małej sali czy w mogącej pomieścić 25 tys. wiernych bazylice św. Piusa X w Lourdes. Biskupi wezwali proboszczów, by zachowywali środki ostrożności, ale przyjmowali na Mszę świętą wszystkich, którzy przyjdą do kościoła.

 

Przewodniczący episkopatu Francji abp Eric de Moulins-Beaufort skomentował decyzję władz o ograniczeniu liczby wiernych w kościołach do 30 osób, niezależnie od powierzchni budynku. Zauważa, że rozporządzenia rządu są dla proboszczów niewykonalne. Na jakiej podstawie bowiem mają decydować, kto będzie mógł uczestniczyć we Mszy, a kto nie? Na nic się też nie zda mnożenie niedzielnych Eucharystii. Jeden z proboszczów wyliczył, że na Boże Narodzenie musiałby ich odprawić 66.

 

O zastosowaniu się do rządowych instrukcji każdy biskup decyduje osobno. Wielu z nich upoważniło już proboszczów do nieliczenia się z rządowym zakazem, przy zachowaniu jednak innych środków bezpieczeństwa. Arcybiskup Strasburga przypomina, że ukończył politechnikę, zna tabliczkę mnożenia i sam potrafi ustalić liczbę wiernych proporcjonalnie do powierzchni kościoła.

 

Ordynariusz diecezji Perpignan oświadczył, że bierze osobistą odpowiedzialność za wpuszczanie na Msze wszystkich, którzy się zgłoszą. Z kolei arcybiskup Paryża Michel Aupetit stwierdził, że 30-osobowy limit to totalna głupota. Dodał, że teraz tylko czeka, czy w niedziele rząd roześle po kościołach policjantów z pałkami.

 

Dlatego Episkopat ponownie odwołał się do Rady Stanu, która już raz w maju zniosła rządowe obostrzenia związane z miejscem kultu. Biskupi przewidują też wykorzystanie innych procedur prawnych, w których rządowi zarzucone zostanie nadużywanie władzy. Procedury te wymagają jednak więcej czasu i nie przyniosą natychmiastowych efektów.

 

Abp de Moulins-Beaufort zauważa, że w obecnej sytuacji, kiedy to państwo w imię bezpieczeństwa czy ochrony zdrowia radykalnie zaostrza kontrolę obywateli, wszyscy powinni zachować szczególną czujność i dbać o zachowanie podstawowych swobód. Zdaniem przewodniczącego episkopatu rząd zakazując kultu, przekroczył swe kompetencje.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

Czytaj także:
DATA: 2020-11-28 19:00
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@reset Niestety tak jest, ale są i miejsca, gdzie trzeba było zwiększyć ilość Mszy św, bo nie wszyscy chętni się mieścili - mimo że kościół na każdej Mszy św był nabity. Wszystko zależy od biskupa i proboszcza, jeśli zniechęcają wiernych do przychodzenia, to trudno się dziwić, że ludzie albo nie przychodzą wcale, albo szukają innego kościoła.
1 miesiąc temu / asosin
 
a jaka jest taktyka wystraszonych masonow? DZWONILEM DO ZNAJOMYCH i do przewidzenia /jak u nas/ wyslali na lustracje mundurowych zandarmow by w zarodku zastraszac i jakie to ponizenie dla wszelkiej policji pod kosciol przesladowac katolikow tak jak za Nerona
1 miesiąc temu / zbigniew
 
No i tak powinni postawić sprawę nasi pasterze...
1 miesiąc temu / SOLO_DIOS_BASTA
 
My już na Mszy Św. w Polsce w wielu wielu miejscach nie mamy nawet tych 30 osób.
1 miesiąc temu / reset
 
@Wanda: Nie. Za kilkanaście lat ludzie zapomną co to była wolność. Tak jak w książce "451 stopni Fahrenheita" Raya Bradburyego.
1 miesiąc temu / bt
 
Za kilkanaście lat ludzie z niedowierzaniem będą czytać o tym co się dzieje teraz. Kilka staruszków którzy ziemniaków nie potrafią obrać bawi się planetą a politycy i celebryci tańczą jak pjajacyki.
1 miesiąc temu / Wanda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.