Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Film „Wołyń” powstał na podstawie jego twórczości. Wspomnienia Stanisława Srokowskiego. VIDEO


Moje dzieciństwo upływało w sielskiej atmosferze. Nie pamiętam konfliktów, napięć, kłótni między sąsiadami: Polakami, Ukraińcami i Żydami. Pierwsze złe doświadczenie związane jest z 17 września 1939 roku. Później przyszły kolejne, w tym te związane z ukraińskim ludobójstwem – mówi w rozmowie z PChTV pisarz Stanisław Srokowski przypominając, że rzeź Polaków wcale nie rozpoczęła się w województwie wołyńskim. Na podstawie jego dzieła „Nienawiść” powstał film „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.


DATA: 2018-07-12 07:47:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Ten film nie jest aż tak dobry i wolny od antypolskich wstawek, proukraińskich propagandowych ukłonów. Tresura Polaków trwa, to taka inna wersja Pokłosia po prostu, poszukajcie krytycznych recenzji, a nie samych peanów zachwytu. To nie jest film, jaki może zmienić poglądy Ukraińców i wzbogacić ich wiedzę w temacie. Szkoda. Trzeba kolejnych filmów, szersze spojrzenie i bez samobiczowania, dosyć tego.
ponad 1 rok temu / Wołyń
 
@Lwowiak44 Pozdrawiam Pana serdecznie. Uważam, że powinniśmy czcić pamięć Bohaterskich Męczenników Wołynia i całych kresów. Nie możemy pozwolić na banderowską narrację Ukrainy. Mam też nadzieję, że kiedyś Lwów rdzennie polskie miasto wróci do granic Polski. Chociaż dziś wydaje się to niemożliwe, ale nie takie rzeczy przynosiła nam historia.
ponad 1 rok temu / Michu.
 
Jako Kresowianina, z Panem Stanisławem Srokowskim łączy mnie wielka duchowa wspólnota . Podobne wspomnienia, podobne żal i rozpacz po bestialsko zamordowanych kilku bliskich krewnych w Rumnie, w czerwcu 1944 roku. Podziwiam Pana Stanisława za wielkie umiłowanie dziejów i kultury naszej polskiej ziemi kresowej. Za wytrwałość, ogromne serce i bezprzykładne oddanie sprawie Kresów. Dobrze, że TVP1 pokazała w końcu ten wspaniale zrobiony, bardzo realistyczny film WOŁYŃ. Szkoda tylko, że do dyskusji po projekcji nie zaproszono np. Pana Stanisława w miejsce red. Wildsteina, który sprawiał wrażenie nadzorcy tej dyskusji, usiłując nie tylko przerywać wypowiedzi ale i pouczać biorących udział w dyskusji Pani Ewy Siemaszko i szefa Kancelarii Premiera. Troszkę więcej skromności i umiaru red. Wildsteinowi z pewnością nie zaszkodzi....
ponad 1 rok temu / Lwowiak44
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 105 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.