DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Fałszywi prorocy lewicy. Emmanuel Macron na wojnie z „populistami”

Fałszywi prorocy lewicy. Emmanuel Macron na wojnie z „populistami”
fot. REUTERS/Charles Platiau

Prezydent Francji Emmanuel Macron prowadzi przed wyborami do PE swoją wojnę z „populistami”. W jego dyskursie pojawiają się od czasu do czasu coraz dziwniejsze odniesienia i „postępowe” zwroty, nad którymi pracuje jego zaplecze intelektualne. 

 

Niedawno padł np. termin „patriotyzmu inkluzywnego”. Szybko odszukano, że to terminologia zaczerpnięta od popularnego także we Francji lewicowego politologa niemiecko-amerykańskiego Yaschy Mounka. Podobnie jak w przypadku pojęcia „demokracji przymiotnikowej” (demokracja ludowa, demokracja socjalistyczna, itp.), „przymiotnikowy patriotyzm” przestaje być jednak patriotyzmem.

 

W walce z populizmem wspiera Macrona także francuski historyk Nicolas Lebourg. W jego teorii okazuje się, że na prawicy, wszyscy są… faszystami. Jego zdaniem po wojnie narodowi socjaliści się zakamuflowali, porzucili Żydów jako wroga i rozszerzyli to co było obroną rasy aryjskiej na populację wszystkich białych ludzi. Ten dawny działacz skrajnie lewackiej organizacji Ras’Front udowadnia, że narodowi socjaliści stali się teraz prawicą, przechodząc od  nazizmu z czasów wojny, do powojennego neonazizmu, później post-nazizmu, populizmu, a nawet konserwatyzmu.

 

Można zapytać, skąd biorą się tego typu głosy? Okazuje się, że z uniwersytetów, które francuska lewica opanowała już wiele lat temu. I to nie tylko we Francji. Wystarczy przypomnieć „przygody” prof. Ryszarda Legutki z lewakami na Middlebury College w USA. Ale też sytuację w Polsce, gdzie nie wpuszcza się na uczelnie obrońców życia, ale pozwala chłystkom przy okazji politycznej kampanii Donalda Tuska ubliżać katolikom.

 

Warto też przejrzeć tematy wykładów na niektórych kierunkach lub posłuchać zatrudnionych wykładowców, by postawić tezę, że w wielu ośrodkach propaganda zastąpiła naukę.

 

Podobna sytuacja panuje w wielu krajach Europy. We Francji znajdziemy kierunki propagujące takie nowe ideologie jak islamo-lewicę, wieloaspektowe studia nad  dekolonializmem, czy już niemal obowiązkową teorię gender. Można powiedzieć, że w Europie zastąpiła ona chyba już wydział teologiczny, bez którego w średnich wiekach uniwersytet nie był uniwersytetem. Swoją drogą warto postawić pytanie, czy naukowe zabobony nie są czasami znakiem nie średniowiecza, ale współczesności?

 

Wracajmy jednak na humanistyczne uczelnie Francji. Naukowcy skarżą się na wpływy i infiltrację tych uczelni przez skrajnie lewicowe związki studenckie, tchórzostwo nauczycieli akademicki ich skorumpowanie różnymi grantami, a przede wszystkim na ofensywę ideologiczną narzucaną przez polityków lewicy i rozmaite „postępowe” lobby.

 

Tzw. „grandes écoles” to perełki francuskiego szkolnictwa wyższego. „Le Figaro” opisuje sytuację na interdyscyplinarnym cyklu studiów podyplomowych (CPES), który przygotowuje do studiów na Grande Ecole. Na kierunku humanistycznym studenci nauczą się „historii globalnej”  i „socjologii nierówności”. Posiądą wiedzę, że „istnieje państwowy rasizm”, że antyczne greckie posągi są z zasady „fallokratyczne” lub że obrazy włoskiego renesansu są nacechowane „genderowymi patentami”. Niektóre wydziały są wylęgarniami działaczy skrajnej lewicy. Duch maja ‘68 bywa tu nadal żywy. Z resztą, w 2018 roku we Francji usiłowano przeprowadzić jego powtórkę.

 

Najwidoczniej lewica całego świata wzięła na serio słowa o tym, że takie będą republiki jakie „młodzieży w nich chowanie” , a pierwsze efekty są już widoczne. W Brazylii, gdzie prawicowy prezydent Bolsonaro chce dokonać kontrrewolucyjnego zwrotu,  zaczął od przekierowania środków na publiczne finansowanie socjologii i filozofii na kierunki inżynieryjne, medycynę, a nawet weterynarię. Być może przydałoby się też trochę więcej… psychiatrów.

 

Bogdan Dobosz    


DATA: 2019-05-17 09:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Niczym Sybir, niczym knuty, lecz narodu duch otruty, to dopiero bólów ból"
4 miesiące temu / oj tam
 
Makroniści i tuskoeurokraci kolorowe tęczowe tanie baloniki, unoszą się tak, jakby panowali nad ludzkimi głowami... Gdy tylko czyjaś ręka przestaje je trzymać, ulatują gdzie się da i pękają z hukiem, by tej ostatniej sekundzie nadać sens. Lecz, czy to ma sens? Króluj nam Chryste!
4 miesiące temu / ry.janszarmach3
 
Właśnie tak na Zachodzie wygrywa neomarksizm.Wystarczy 15 lat kształcenia uczniów i potem studentów i będą oni myśleć o socjologii równości,gender,prawicowym rasiżmie,itd.Na końcu obozy koncentracyjne będą dla dobra obywateli.
4 miesiące temu / Johny Mnemonic
 
Biedny gość... Ale nie rozumiem Francuzów, że go wybrali...
5 miesięcy temu / Krakusik
 
jesli makaron na wojne idzie, to demokratycznie nie mamy szans ,by wygrac, a wiec musza byc uzyte inne sily, ktore zmiazdza te kreautyry.
5 miesięcy temu / adam
 
Głupota kroczy przed upadkiem.
5 miesięcy temu / Ot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.