DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 

Ewa Siemaszko: sprawcom ludobójstwa na Wołyniu można wybaczyć, ale pojednanie z Banderą na pomnikach jest niemożliwe

Ewa Siemaszko: sprawcom ludobójstwa na Wołyniu można wybaczyć, ale pojednanie z Banderą na pomnikach jest niemożliwe
Żródło: TVP Info

Rodziny ofiar ludobójstwa Polaków na Wołyniu i Kresach Wschodnich potrafią wybaczyć oprawcom, ale zdrowe relacje między Polską a Ukrainą trzeba budować na prawdzie historycznej i pojednaniu. Tego nie będzie, póki w Kijowie  ulice otrzymują za patrona Stepana Banderę, a zbrodniarzom budowane są pomniki.

 

W mojej dalszej rodzinie były ofiary zbrodni Wołyńskiej i ja tym oprawcom wybaczyłam, pomimo że zapoznałam się z tym ogromnym nieszczęściem. Jednak czym innym jest przebaczenie, a czym innym pojednanie... To, że największa ulica Kijowa otrzymała nazwę Stepana Bandery i powstają pomniki zbrodniarzy, to na razie uniemożliwia pojednanie – podkreśliła w „Dziś wieczorem” na antenie TVP Info Ewa Siemaszko, autorka monografii „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945”.

 

W masakrach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii i miejscową ludność ukraińską – mocno zindoktrynowaną lub przymuszoną groźbą śmierci. Organizatorem rzezi była Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery, której podporządkowana była UPA. Mordy na Polakach miały miejsce w czterech województwach II Rzeczpospolitej. – To co się działo na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej było klasycznym ludobójstwem w rozumieniu konwencji o zapobieganiu zbrodni ludobójstwa z 1948 r. – mówiła Siemaszko.

 

„Rzeź wołyńska” miała wyjątkowo brutalny przebieg. – Ludzie modlili się, aby zginąć od kuli. Niektórzy, którzy mieli broń woleli się zastrzelić, aby nie być poddanymi okrucieństwu. Z moich studiów wynika, że ta machina zbrodni jakby degradowała wszelkie hamulce. Niszczyła empatię i uczucia ludzkie. Następowało takie zapamiętanie się w zbrodni – mówiła.

 


Źródło: tvp.info

MA


DATA: 2016-07-12 07:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@John Galt "Najpierw Canossa, potem zobaczymy...". No, p. Duda (oraz pan prezes Jarosław Aleksander) ma na ten temat inne zdanie. Najpierw miliardy (konkretnie: 4 miliardy) dla banderowskiej Ukrainy - a potem zobaczymy...
ponad 2 lata temu / wwm
 
Najpierw Canossa, potem zobaczymy...
ponad 2 lata temu / John Galt
 
Święta prawda.
ponad 2 lata temu / darek
 
Przestrzegam Polaków, przed zaniżaniem w mediach ilości ofiar ukraińskich zbrodniarzy - rezunów, tego sztucznego tworu, jakim jest Ukraina. Na wielu popularnych portalach informacyjnych (wczorajszy artykuł WP), można znalezć informacje o 50-60ciu tysiącach ofiar, podczas, gdy wielu historyków mówi o przedziale od 179-234 tysięcy Polaków. Trzeba zaznaczyć również "wkład" Niemiec hitlerowskich - " Szkołę Ukrainische SS Wachmanschaft w Trawnikach pod Lublinem ukończyło około 15 tysięcy młodych ukraińskich esesmanów. Podczas rozmowy gubernatora Wächtera z polskim politykiem Władysławem Studnickim, szef SS i Policji podał, że do połowy 1944 r. z rąk Ukraińców zginęło 100 tys. Polaków, natomiast Studnicki utrzymywał, że 200 tysięcy." (Zagłada Kresów Południowo-Wschodnich Stanisław Żurek). Dużą role w podżeganiu do zbrodni odegrał kler grekokatolicki, a Polaków w lecie 1943 bardzo często mordowano w kościołach, podczas mszy. Teraz ww. mówią o pojednaniu i wybaczeniu...
ponad 2 lata temu / Pamiętam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "44586"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.