DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Europejski Bank Inwestycyjny „bankiem klimatycznym”? Zielona agenda z potężnymi pieniędzmi

Europejski Bank Inwestycyjny „bankiem klimatycznym”? Zielona agenda z potężnymi pieniędzmi

W swoim planie działania na lata 2021–25, Europejski Bank Inwestycyjny – zdaniem propagatorów tzw. zielonej transformacji -  powinien wyeliminować wsparcie na inwestycje niskoemisyjne we wszystkich sektorach i zmusić pośredników do przestrzegania klimatycznych standardów.

 

W związku ze spowolnieniem gospodarczym - w następstwie blokady państw z powodu domniemanej pandemii COVID-19 - pojawiły się głosy, by porzucić europejski Zielony Ład.

Zwolennicy Agendy 2030 i porozumienia paryskiego przekonują, że to właśnie kryzys jeszcze bardziej uwidocznił, iż UE musi zmobilizować swoje zasoby i przyspieszyć „zieloną transformację,” inwestując w budowę społeczeństwa bezemisyjnego, jeśli ma przetrwać kryzys związany z koronawirusem i być w stanie poradzić sobie z znacznie poważniejszym załamaniem ekologicznym oraz  kryzysem klimatycznym.

 

Wskazują oni, że Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), którego właścicielem są państwa członkowskie UE - stanie się „kluczowym bohaterem” w tej transformacji, jeśli tylko przeprowadzi reformy niezbędne do dostosowania się do porozumienia paryskiego dotyczącego klimatu.

 

EBI de facto, w związku z reakcją na kryzys koronawirusowy, znaczenie szybciej przekształca się w „europejski bank klimatyczny”. Już wcześniej, stopniowo podnosił poprzeczkę w zakresie zaangażowania w działania na rzecz klimatu i jest obecnie w trakcie publicznych konsultacji w sprawie planu działania dotyczącego banku klimatycznego na lata 2021–2025.

 

W listopadzie 2019 r., pod naciskiem lobby klimatycznego, zarząd banku podjął przełomową decyzję o zaprzestaniu do końca 2021 r. wspierania inwestycji w przemysł paliw kopalnych. Posunięcie to uznano za warunek, aby EBI stał się lokomotywą finansową europejskiego Zielonego Ładu. Bank ma poświęcić połowę swojego portfela w ciągu najbliższych kilku lat na działania w zakresie klimatu i projekty środowiskowe.

 

Jednak, jak zauważa portal climatechangenews.com, choć są to ważne działania,  posiadane przez bank środki nie są wystarczające, jeśli EBI ma odegrać kluczową rolę zarówno w dekarbonizacji UE, jak i ożywieniu gospodarczym po koronawirusie.

 

W latach 2013–2019 EBI udzielił pożyczki w wysokości 5 mld euro na kilka przedsięwzięć na nowe elektrownie węglowe. Teraz, w związku z epidemią, bank ma odegrać kluczową rolę w transformacji sektorów o wysokiej emisji dwutlenku węgla, takich jak przemysł, transport i energia.

 

Sugeruje się, by EBI opracował i rygorystycznie realizował plany dekarbonizacji gospodarki europejskiej, czyli nie udzielał pożyczek na pewne inwestycje, o ile starający się o środki nie przedstawią planu odchodzenia od paliw kopalnych. Co więcej, EBI ma zapewniać swoim klientom pomoc techniczną przy opracowywaniu tych planów i winny one obejmować przekierowanie środków przedsiębiorców m.in.  na pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

 

Dodatkowo proponuje się przyjęcie nowej taksonomii UE w zakresie „zrównoważonych finansów,” by uniknąć niewłaściwego wykorzystania środków publicznych, jakie trafią do EBI, jak np. zrobił to Volkswagen z związku z aferą Dieselgate.

 

Zdaniem bankwatch.com, EBI musi poprawić sposób obliczania emisji z finansowanych projektów. Powinien również zapewnić, aby żaden z funduszy przekazywanych przez pośredników finansowych, nie był wykorzystywany na projekty obciążone emisjami dwutlenku węgla. Pośrednicy finansowi zajmowali się dystrybucją znacznej części finansów EBI  w 2019 r.

 

Europejski Bank Inwestycyjny powinien również poprawić współpracę z władzami krajowymi i lokalnymi w zakresie opracowywania strategii kredytowych, obejmujących finansowanie działań na rzecz klimatu – sugeruje bankwatch.com. Ostatecznie przekształcenie EBI, największego na świecie publicznego pożyczkodawcy w bank klimatyczny, ma umożliwić transformację systemową, by sprostać ambitnym planom przywódców klimatycznych i oczekiwaniom ekologów – puentuje portal cliamtechangenews.com.

 

W praktyce oznacza to jeszcze większe trudności w pozyskiwaniu finansowania na projekty, wymagające wykorzystania paliw kopalnych.

 

AS

Czytaj także:
DATA: 2020-05-29 10:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Podatników!... Od nich! I to jest najgorsze!
1 miesiąc temu / PI Grembowicz
 
"Społeczeństwo bezemisyjne" = spoleczeństwo MARTWE
1 miesiąc temu / Ryś
 
już czuje po kościach, że to czasy antychrysta, Kłamstwo niczym kula śniegowa przybiera na silę.
1 miesiąc temu / axe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.