DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Episkopat Portugalii „walczy” z Covid-19: Komunia św. na rękę, unikanie wody święconej

Episkopat Portugalii „walczy” z Covid-19: Komunia św. na rękę, unikanie wody święconej
Lukasz Dejnarowicz/ Forum

Konferencja episkopatu Portugalii wydała instrukcje dla kapłanów oraz wskazówki dla wiernych zachęcając ich do nowych nawyków z powodu rozszerzającej się na świecie epidemii koronawirusa. Dokument hierarchów z Portugalii zbiega się z potwierdzonymi w tym kraju czterema przypadkami zachorowania na Covid-19.

 

Biskupi zaapelowali do wiernych o unikanie podawania dłoni podczas przekazywania sobie znaku pokoju, a także o przyjmowanie Komunii świętej na rękę. Wezwali też do unikania kontaktu z wodą święconą znajdującą się przy wejściu do świątyni. Według hierarchów wskazówki służące unikaniu kontaktu pomiędzy wiernymi mogą pomóc przeciwdziałać epidemii koronawirusa na terytorium Portugalii.

 

Pierwsze dwa przypadki koronawirusa władze sanitarne Portugalii potwierdziły w poniedziałek rano. Zakażeni Covid-19 znajdują się w szpitalach w Porto, na północy kraju. Obaj zainfekowani koronawirusem podróżowali w ostatnich dniach po Europie. Pierwszy to 60-letni lekarz, który przebywał w lutym we Włoszech. Drugi zaś to 33-letni mężczyzna, który podróżował po Hiszpanii.

 

We wtorek potwierdzono obecność koronawirusa u dwóch innych osób.

 

Źródło: KAI

MA


DATA: 2020-03-04 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Porażające są wypowiedzi na tym forum. Jak można twierdzić ,że w kościele nie można się zarazić? Gdyby wiara chroniła przed chorobami to gorące modlitwy rodzin chorych powodowałyby cuda na codzień. A jednak mimo modlitw Bóg ma różne plany co do nas. I kilkakrotnie co najmniej dwa razy na 100% ktoś mnie zaraził w kościele kaszląc na mnie, a w innych publicznych miejscach nie byłam. Stąd apel do chorych nie chodźcie w miejsca publiczne nawet do Kościoła.
5 miesięcy temu / Ewkaaa
 
Podawać ręki podczas "znaku pokoju" nie wolno, ale hostię na rękę przyjmować wolno. Ktoś mi wyjaśni gdzie tu logika?
5 miesięcy temu / Wernyhora
 
U nas też księża powinni apelować by chorzy nie przychodzili na mszę , by w czasie epidemii nie podawać sobie rąk, nie korzystać z wody święconej. A wogóle to zrobić zbiórkę na dozowniki wody święconej na fotokomórki niezależnie od epidemii. Nie raz musiałam wychodzić z Kościoła z dzieckiem, gdy obok pojawiał się ktoś kaszlący, wyraźnie zainfekowany. Tak być nie powinno. Ale dużo ludzi ma poczucie obowiązku uczestniczenia w mszy niedzielnej i uważają, że choroba ich nie zwalnia. Dlatego jedynie prośby i uświadamianie na mszy przez księży może to zmienić.
5 miesięcy temu / Ewkaaa
 
@em. Dla ważności eucharystii potrzebna jest intencja kapłana podczas konsekracji. Powiedz mi, jak niewierzący kapłan ma mieć intencję?
5 miesięcy temu / ron
 
Portugalski episkopat boi się święconej wody, "jak diabeł święconej wody". Nie ma przypadków, są tylko znaki.
5 miesięcy temu / Józef z Tallin
 
@ logika Sakramenty są zawsze ważne, jeśli są udzielane przez kapłana. Nawet niewierzącego.
5 miesięcy temu / Em.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.