DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Episkopat akceptuje zamknięcie cmentarzy. Rzecznik KEP apeluje o modlitwę w domach

Episkopat akceptuje zamknięcie cmentarzy. Rzecznik KEP apeluje o modlitwę w domach
Fot. Episkopat News

Polscy biskupi nie mają nic przeciwko ogłoszonej w dniu masowych demon-stracji proaborcyjnych, prowokacyjnej decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy w uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dniu Zadusznym. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wzywa do modlitwy za dusze nieżyjących bliskich we własnych domach.

 

 

- Z uwagi na sytuację epidemiczną, w tym roku nie będziemy mogli nawiedzić cmentarzy 1 i 2 listopada, ale to nie oznacza, że nie możemy się modlić za naszych bliskich zmarłych w domach – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

 

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że 1 listopada, kiedy w Polsce najliczniej odwiedzane są nekropolie, obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych, w którą wraz z całym Kościołem cieszymy się, że mamy wielu orędowników w Niebie.

Zasadniczym dniem wspominania wszystkich wiernych zmarłych jest 2 listopada – zaznaczył rzecznik. – Dzień Zaduszny wyznacza nam kierunek naszych myśli i modlitw na cały listopad. W tym roku nie będziemy mogli tego dnia nawiedzić grobów naszych zmarłych, ale możemy ich wspominać i ofiarować za nich modlitwy i odpusty – stwierdził ksiądz Gęsiak.

Rzecznik KEP przypomniał, że w tym roku, decyzją Penitencjarii Apostolskiej, będzie można otrzymać odpust zupełny za wiernych zmarłych przez cały listopad, a nie tylko przez osiem dni od Uroczystości Wszystkich Świętych.

Odpust zupełny pod zwykłymi warunkami można uzyskać nawiedzając 1 oraz 2 listopada kościół lub kaplicę publiczną i odmawiając tam „Ojcze Nasz" i „Wierzę w Boga". W tym roku, w związku z reżimem sanitarnym może on być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych. Ponadto wypełniając określone warunki, można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza, kościoła lub kaplicy przez cały listopad. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie i ofiarować go za osobę zmarłą.

- W tym roku nie będziemy mieć łatwego dostępu do cmentarzy. Wielu z nas nie będzie mogło nawiedzić grobów swoich bliskich także z powodu choroby czy izolacji. Nie oznacza to jednak, że nie możemy modlić się za naszych bliskich zmarłych. Módlmy się za nich w domach, zamiast znicza zapalmy za nich świecę i wspominajmy ich z rodziną tworząc w ten sposób wspólnotę modlitewną ogarniającą pamięcią tych, którzy poprzedzili nas w wędrówce do Domu Ojca – zaznaczył ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

 

 

Źródło: BP KEP, PCh24.pl

RoM

 

 

 


DATA: 2020-10-31 11:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zamknęli cmentarze dla modlitwy, to w zamian szaleje szatan. Rękami głupców profanuje nagrobki
28 dni temu / Boże ratuj!
 
31 październik - pogańskie święto 1 listopada - dzień Wszystkich Świętych 2 listopada - dzień Zaduszny W te dni ten rząd odciął nas od bliskości mogił przodków i pozbawił możliwości wsparcia ich modlitwą. Jak to nie diabelska zagrywka to nie wiem co? Bezpośrednia obecność ma znaczenie. Kto może niech idzie, żeby nie zwyciężył duch ciemności.
29 dni temu / Ktoś
 
Chodzić na cmentarze i tyle..... zmarli nie mogą zostac sami i tyle, zwłaszcza w zaduszki. Zobaczycie zaraz zamkną koscioly i ci dalej bedą mówić ze jest ok
1 miesiąc temu / Kinga
 
A ja modliłem sie dzisiaj nielegalnie na pustym cmentarzu. Czy zrobiłem źle?
1 miesiąc temu / A.G.
 
To teraz akceptacja likwidacji pasterki i w ogóle Bożego Narodzenia przyjdzie im bez trudu.
1 miesiąc temu / Epimeteusz
 
@as Ludzie piszą to co widzą, a widzą skrajną głupotę i nieudolność, największym zagrożeniem dla PiSu jest sam PiS z Morawieckim na czele, nomen omen byłym współpracownikiem Tuska. Trzeba być naprawdę durniem, aby zamknąć Cmentarze i uniemożliwić Polakom odwiedziny swoich bliskich zmarłych, bo rzekomo mogę się zarazić na świeżym powietrzu, podczas gdy w tym samym czasie Lidly, Biedronki, Galerie są pełne. Co trzeba mieć w głowie aby zamknąć Cmentarze i po Wielkanocy zniszczyć ludziom kolejne święto, kiedy w tym samym czasie nie reaguje się na tysięczne tłumy manifestujące na ulicach miast?. Dlatego sami swoją głupotą i ignorancją odpychają od siebie ludzi i wieku już na nich nie zagłosuje z piszącym ten komentarz włącznie. Ot co!
1 miesiąc temu / Paulus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.