DZIŚ JEST:   25   SIERPNIA   2019 r.

XXI Niedziela zwykła
Św. Ludwika IX, króla
Św. Józefa Kalasancjusza
 
 
 
 

Eksperci przeciwni „unowocześnianiu” Notre Dame. „Katedra musi być transcendentna”

Eksperci przeciwni „unowocześnianiu” Notre Dame. „Katedra musi być transcendentna”
Fot. Reuters / Forum

We Francji trwa debata publiczna na temat odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu, którą przeszło tydzień temu strawił pożar. Pojawiają się głosy o możliwości przebudowy katedry i jej „unowocześnieniu”. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się historycy sztuki, którzy podkreślają, że katedra powinna pozostać transcendentna.

 

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra Notre Dame w Paryżu, która częściowo spłonęła w połowie kwietnia, zostanie odbudowana w ciągu zaledwie 5 lat. Deklaracja prezydenta sprawiła, że dyskusja na temat rekonstrukcji świątyni przybrała na sile. W debacie publicznej pojawiają się głosy o możliwości przekształcenia katedry w „centrum dialogu” lub muzeum. Pomóc w tym miałoby „unowocześnienie” budowli i zwieńczenie jej modernistyczną iglicą lub szklanym dachem. Nowoczesne propozycje spotykają się jednak ze zdecydowanym sprzeciwem ekspertów.

 

Francuscy historycy sztuki, którzy komentują sprawę odbudowy katedry Notre Dame podkreślają, że konieczne jest przywrócenie jej dotychczasowego wyglądu. Sprzeciwiają się unowocześnianiu budowli podkreślając dziedzictwo historyczne katedry. Prof. Mathieu Lours, jeden z głównych znawców gotyckich katedr we Francji podkreśla, że w procesie renowacji świątyni należy wystrzegać się wszelkich unowocześnień. Dodaje jednak, że warto korzystać z nowoczesnych technik, które pozwolą na odtworzenie dokładnego kształtu katedry.

 

„Nowoczesność odbudowy może się wyrażać właśnie w tym, że wykorzystamy nowoczesną technikę do idealnego odtworzenia stanu sprzed pożaru. Można na przykład użyć metody rekonstrukcji trójwymiarowej. Tradycyjne rzemiosło można wesprzeć nowoczesną techniką. Ale tworzenie jakiejś nowej formy katedry Notre Dame po odbudowie wydaje mi się mało uzasadnione. Katedra musi pozostać transcendentna” – podkreśla ekspert.

 

„Trzeba za wszelką cenę wystrzegać się tworzenia czegoś, co będzie tylko przypominać stan poprzedni. Notre Dame to przede wszystkim katedra paryskiej diecezji, to przed wszystkim symbol tożsamości chrześcijańskiej. I nie można wymyślać czegoś nowego. Tym bardziej, że jest to niemożliwe. Katedry gotyckie mają ogromną moc absorbcji. Ja opowiadam się za rekonstrukcją, jak najbliższą stanowi sprzed pożaru” – dodał prof. Mathieu Lours w rozmowie z Radiem Watykańskim.

 

Ekspert w dziedzinie historii sztuki zauważył również, że jedyną niewiadomą może być konstrukcja dachu, ponieważ warto rozważyć zastąpienie drewnianych elementów częściami metalowymi. „Tak zrobiono w Reims i Chartres. W Strasbourgu natomiast przy odbudowie zastosowano konstrukcję drewnianą. Jeśli wybierzemy drewno, będzie większe ryzyko pożaru. Ale z drugiej strony, nie da się odbudować iglicy, jeśli nie będzie miała drewnianej konstrukcji” – powiedział.

 

 

Źródło: KAI, Radio Watykańskie

WMa


DATA: 2019-04-25 19:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Ścibor Szymkow: nie kopuła, a al aqsa, kilkadziesiąt metrów dalej. I w zasadzie nie płonęła, bo pożar nie wyszedł poza małą budkę strażniczą a jego ugaszenie trwało równe 7 minut
3 miesiące temu / Asdf
 
W tym samym czasie płonęła kopuła na skale w Jerozolimie. W tym samym czasie. Matko Pokoju, módl się za nami, bo oni mogą tam próbować namaścić swojego fałszywego "mesjasza", poprzednika antychrysta na tym Wzgórzu Świątynnym.
3 miesiące temu / Ścibor Szymkow
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.