DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Eksperci Ordo Iuris nie mają wątpliwości: Program partii Roberta Biedronia narusza Konstytucję RP

Eksperci Ordo Iuris nie mają wątpliwości: Program partii Roberta Biedronia narusza Konstytucję RP
fot. Michal Tulinski/FORUM

W Warszawie miała miejsce konwencja założycielska partii Wiosna, podczas której jej twórca Robert Biedroń przedstawił założenia programowe nowego ugrupowania. Wśród nich znalazły się propozycje jednoznacznie niezgodne z obowiązującą Konstytucją – wprowadzenie możliwości dobrowolnego zabicia dziecka do 12. tygodnia ciąży, ograniczenie wolności sumienia i eliminacja lekcji religii ze szkół publicznych. Mimo to, w czasie konwencji deklarowano jednocześnie konieczność przestrzegania w Polsce ustawy zasadniczej. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę postulatów programowych nowego ugrupowania.

 

Do niekonstytucyjnych punktów programu Wiosny należy przede wszystkim postulat wprowadzenia „aborcji na życzenie”. Konstytucja RP każdemu zapewnia prawną ochronę życia. Ustawa zasadnicza, podobnie jak międzynarodowe umowy chroniące prawa człowieka, w żaden sposób nie dopuszcza uzależniania tej ochrony od wieku, stanu zdrowia czy innych cech, w szczególności faktu urodzenia. Dlatego ewentualne wprowadzenie regulacji umożliwiających uśmiercenie dziecka na życzenie matki byłoby rażącym naruszeniem Konstytucji. Warto wspomnieć, że Trybunał Konstytucyjny już w 1997 r. podkreślił, że w demokratycznym państwie prawnym niedopuszczalna jest swoboda zabójstwa prenatalnego dzieci w pierwszych tygodniach ich życia.

 

Niezgodny z Konstytucją i prawem międzynarodowym jest również postulat likwidacji klauzuli sumienia. Prawo do sprzeciwu sumienia, czyli do postępowania w zgodzie z własnym sumieniem, należy do podstawowych i naturalnych (przyrodzonych) praw człowieka. Jest ono integralnym elementem ludzkiej wolności. Jednocześnie jego zagwarantowanie stanowi jeden z podstawowych obowiązków władz demokratycznego państwa prawnego. Ustawodawca musi wprowadzić regulacje maksymalnie zabezpieczające korzystanie z tego prawa.

 

Wprost niezgodny z obowiązującą Konstytucją oraz Konkordatem jest postulat wyrugowania lekcji religii ze szkół publicznych. Zgodnie ustawą zasadniczą religia Kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole. Jednocześnie prawo do korzystania z edukacji religijnej w ramach systemu publicznej oświaty wiąże się z prawem rodziców do wychowania religijnego i moralnego swoich dzieci oraz prawem dziecka do nauki. Polskie przepisy przyznając obywatelom możliwość żądania organizowania lekcji religii, jednocześnie nakładają na władze publiczne obowiązek ich zapewnienia, a co za tym idzie finansowania – wyjaśnia Konrad Dyda, ekspert Instytutu Ordo Iuris.

 

Całą analizę Ordo Iuris można przeczytać TUTAJ.

 

Źródło: Ordo Iuris

TK


DATA: 2019-02-06 16:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przecież jest wybór. Jest religia lub etyka. Dzieci sąsiada chodzą na etykę innego sąsiada nigdzie nie chodzą, bo idą na lekcję programowania. Inne chodzą bo muszą, a jeszcze inne chodzą bo się boją lania w domu. Co z tego. Człowieka wychowuje nie szkoła a rodzice i dom. Z drugiej strony, czy są lekcje religii dla prawosławnych, czy azjatów, innych religii? - jest bardzo dużo mniejszości w Polsce. My w Anglii, jako mniejszość mamy zapewnione godziny religii w szkołach.
ponad 1 rok temu / Wanda
 
Pytanie: czy oświadczenie wpisane w program wyborczy p. Biedronia zachęcające wyborców do ZABIJANIE dzieci do 12 -tyg. życia JEST NAWOŁYWANIEM DO PRZESTĘPSTWA / ZBRODNI ? Jeśli jest to dlaczego nie powiadomi się Prokuratury ? Wspomniany Trybunał z 1997 r.nie był konstytucyjny tylko komunistyczny. Wstyd wspominać. Podobnie o jakim >demokratycznym państwie prawa< jest mowa? Państwo Prawa chroni Życie. Demokracja i jej liberalne przejawy niszczą prawo i życie.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Zapewne Prokuratura "państwa z dykty i papieru" palcem nie kiwnie(!)
ponad 1 rok temu / Jurek
 
No właśnie, czego nie rozumiesz? Skoro MOŻE być przedmiotem nauczania, to znaczy że nie macie prawa usuwać nauczania religii ze szkół.
ponad 1 rok temu / do As dam
 
Czego nie rozumiecie w zdaniu MOŻE być przedmiotem nauczania. Może nie musi.
ponad 1 rok temu / As dam
 
Co do tłumaczenia w sprawie trzeciego postulatu (zakaz religii w szkołach), to zakłada ono naiwnie, że obywatele POPRZEZ PAŃSTWO mogą nauczać dzieci swoich wartości. Otóż nie. Dopóki istnieje ministerstwo oświaty państwo z ŁASKI SWOJEJ naucza dzieci tego, czego chcą rodzice, a nie poprzez ich wolę, chyba że jako "wolę" rozumiemy "wolę ludu", czyli mechanizmy partyjno-demokratyczne. Teraz, dzięki Biedroniowi, państwo po prostu zmieni swój program wychowywania "mas ludzkich" na inny (gorszy), ale sam fakt znacjonalizowania dzieci pozostanie taki, jak był, beż większych różnic.
ponad 1 rok temu / aaa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.