DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Echa wydalenia Ludmiły Kozłowskiej z Polski. Mołdawia punktuje działania „Otwartego Dialogu”

Echa wydalenia Ludmiły Kozłowskiej z Polski. Mołdawia punktuje działania „Otwartego Dialogu”
fot. YouTube/24 GODZINY online pl

Po wydaleniu z UE Ludmiły Kozłowskiej z Fundacji Otwarty Dialog media mołdawskie przypominają powiązania, jakie z częścią partii politycznych Republiki Mołdawii ma to środowisko. Partie te niedawno wyprowadziły Mołdawian na ulice w proteście przeciw proeuropejskiemu rządowi i prorosyjskiemu prezydentowi.

 

W wątku finansowania fundacji lobbującej na rzecz niektórych partii mołdawskich pojawiają się nazwiska milionerów z Kazachstanu i Mołdawii – Muchtara Abliazowa i Wiaczesława Płatona. Jako partie cieszące się poparciem Fundacji Otwarty Dialog wymieniane są dwa ugrupowania, określane jako proeuropejskie, które trafiły na czołówki światowych mediów przy okazji fali niedawnych protestów, jakie miały miejsce w stolicy Mołdawii.

 

Mołdawian na ulice wyprowadzili działacze opozycyjni po tym, jak 19 czerwca Sąd Rejonowy w stolicy nie uznał wyników przedterminowych wyborów gospodarza Kiszyniowa. W głosowaniu na kandydatów na mera wygrał lider Partii Godność i Prawda Andrei Năstase, pokonując Silvię Radu (z rządzącej Partii Demokratycznej oligarchy Vlada Plahotniuca i premiera Pawła Filipa) oraz Iona Cebana z Partii Socjalistów (z niej wywodzi się prorosyjski prezydent Igor Dodon). Wygrana opozycyjnego kandydata i przejęcie przez stronnictwa „proeuropejskie” miałyby duże znaczenie dla wspieranych przez Fundację Otwarty Dialog partii, z tego też wynikała duża determinacja opozycji antyrządowej i antyprezydenckiej oraz podgrzewanie atmosfery protestów na ulicach Kiszyniowa.

 

Napięta sytuacja polityczna w Mołdawii spowodowała, że parlament zdecydował o przeniesieniu wyborów z jesieni tego roku na 24 lutego roku przyszłego. Decyzję tę mocno skrytykował prezydent Igor Dodon choć zarówno większość parlamentarna, jak i sam prezydent wiedzą, że w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej i przy niedawnej aferze z wyborami mera Kiszyniowa tylko czas może zagrać na ich korzyść a polaryzacja sceny politycznej może się ustabilizować. Obozy prezydencki i rządowy liczą na to, że poparcie dla „nowej” opozycji powinno się obniżyć z upływem czasu.

 

Mołdawskie media wskazują Partię Działania i Solidarności (OAS) Mai Sandu oraz Partię Godność i Prawda Andrei Nastase jako te, za którymi lobbuje Fundacja Otwarty Dialog. Według „Wiesti.md”, fundacja ta zainteresowała się Mołdawią po zatrzymaniu na Ukrainie milionera Wiaczesława Płatona. Niektóre organizacje pozarządowe wskazały go wówczas jako ofiarę rozprawy na ukraińskiej scenie politycznej.

 

Przy okazji doniesień o działaniach fundacji w interesie Rosji podkreślano, że lobbowanie przeciw dwóm głównym wrogom Rosji w Europie Wschodniej – Polsce i Ukrainie – łączyła ona z usługami na rzecz m.in. Renato Usatîja. Usatî to mołdawski polityk i biznesmen, który po wszczęciu przeciw niemu sprawy karnej wyjechał do Moskwy. O finansowaniu Fundacji Otwarty Dialog głośno było w Polsce latem ubiegłego roku, gdy ujawniono powiązania fundacji z przedsiębiorstwami działającymi na Krymie i handlującymi z rosyjskimi stoczniami, pracującymi na rzecz marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej.

 

Jako inna organizacja, wspierana przez prorosyjską fundację, wymieniana jest mołdawska Antifa. Jak donosił portal „Crime Moldova”, w prasie krążyły domysły, że ten ruch (określany jako ekstremistyczny) stworzył Grigorij Petrenko, deputowany do parlamentu mołdawskiego. Powołując się na „Timpul,md”, ostrzegano, że tamtejsza Antifa zamierzała zorganizować „krwawy Majdan” w Kiszyniowie, a w wyniku przeszukania mieszkań niektórych członków organizacji znaleziono u nich pistolety z tłumikami, granaty, plany dostępu do instytucji publicznych oraz walutę mołdawską i rosyjską.

 

PK

Na podstawie: Wiesti.md, Publika.md, Noi.md, Crime Moldova, Timpul.md


DATA: 2018-08-18 08:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wydalenie tej pani jest zasłona dymną. Cała organizacja pozostała.
ponad 1 rok temu / nie wierzę popis
 
Jeszcze tego kramka kopnąć w doln? część ciała i wygnać do rosii przecieź to ruski putler 2.Gdzie nasze słuźby za co boorą pieniądze.
ponad 1 rok temu / Konik polny
 
Cała "Europa Wschodnia" łącznie z Ukrainą i Polską musi się zdecydować, czy chce być nadal w uścisku UE i USA,czy wrócić do tego co już było. Uścisk UE i USA wymaga nieustannej walki i nieustannych wyborów nie zawsze z korzyścią dla danego kraju, ale zawsze z osobistą odpowiedzialnością za dany wybór. A jak jest wybór to oznacza WOLNOŚĆ. WOLNOŚĆ jest trudna, dlatego duża część obywateli Europy Wschodniej jest bardziej skłonna przy wyborach zagłosować na poddanie się niewolnictwu Rosji bo jest to dużo łatwiejszą opcja. Niewolnik nie musi wybierać, nie musi brać żadnej odpowiedzialności, to niewolnik jest naprawdę wolnym człowiekiem. Niewolnika nie interesuje czy jego praca służy innym niewolnikom, czy też wzbogaca jego PANA, niewolnik jest egoistą i dba tylko o swoją michę.
ponad 1 rok temu / Raabe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.