DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

„Dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi, zanim nic nie powie”

„Dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi, zanim nic nie powie”
Georgette Mosbacher. Fotograf:Adam Chelstowski/Archiwum:Forum

A to ci! Donald Trump przysłał nam taką ambasador, co to raz napisze list do premiera Morawieckiego (pisownia oryginalna: Dear Minister Moraweicki) w sprawie „wolności mediów”, innym razem – z okazji warszawskiej „parady równości” – wywiesi na budynku ambasady tęczowe flagi i wyrazi poparcie dla „uświadamiania” Polaków o problemach społeczności LGBTI, a jeszcze innym skrytykuje dodatek do jeden z gazet. Nie za dużo?

 

Jej Ekscelencja Georgette Mosbacher nie przyjechała do Polski w charakterze niańki niegrzecznych dzieci – nawet gdybyśmy chcieli przyjąć, że pani ambasador ma rację krytykując „niegrzeczne” zachowania w naszym krajowym życiu publicznym. Zadaniem oficjalnego przedstawiciela dyplomatycznego Stanów Zjednoczonych w Polsce jest oficjalne reprezentowanie Stanów Zjednoczonych w Polsce. I tyle. Tylko tyle i aż tyle – bo jest to zadanie prestiżowe, ale i wymagające wysokich kompetencji.

 

Przy okazji zauważmy, że słowo „dyplomacja” (i pochodne) uzyskały w języku polskim także znaczenie daleko wykraczające poza politykę zagraniczną. O człowieku taktownym w życiu osobistym możemy powiedzieć, że jest „dyplomatyczny” – a to dlatego, że tego typu postępowanie to charakterystyczna cecha dyplomatów. Charakterystyczna, ale nie jedyna. Dyplomata – oprócz taktu – tradycyjnie cechował się także opanowaniem. Winston Churchill miał swego czasu stwierdzić nawet, że „dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi, zanim nic nie powie”.

 

Jak na tym tle wygląda Jej Ekscelencja Georgette Mosbacher? Niewątpliwie pani ambasador USA w Polsce lubi zabierać głos w sprawach, które nie wiążą się ze sprawami międzynarodowymi oraz interesami Stanów Zjednoczonych, mimo że ust. 1 art. 41 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych stanowi, że przedstawiciel innego kraju ma obowiązek szanować ustawy i inne przepisy państwa przyjmującego oraz nie mieszać się do spraw wewnętrznych tego państwa. Co ważne, niektóre zachowania pani ambasador rzucają się cieniem na relacje Waszyngton-Warszawa. A są to relacje dla polityki zagranicznej naszego kraju bardzo istotne.

 

Warto więc zapytać, czy kontrowersyjne wypowiedzi pani ambasador są li tylko przejawem jej prywatnych przekonań? A może stosunek do postulatów LGBT staje się testem na wiarygodność polskiego sojusznika lub ceną za zniesienie wiz do USA – co kilka tygodni temu zapowiedziała Georgette Mosbacher?

 

 

Michał Wałach

 

 


DATA: 2019-07-19 10:37
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pan poseł Marcin Święcicki PO napisał, że Georgette Mosbacher będąc w sejmie 21 listopada 2018 r. poruszyła również temat wolności mediów w Polsce. "W Kongresie wielka sympatia dla Polski, ale jest jedna rzecz, która może zepsuć te stosunki - to zamach na wolne media. Ostrzegam, bo jestem szczera" ? cytował
ponad 1 rok temu / Czesław
 
super focia
ponad 1 rok temu / jack strong
 
I co z tego? Dyplomaci za króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zachowywali się identycznie jak ta pani.
ponad 1 rok temu / trooper
 
Nie należy, nie warto naśladować obozu przeciwnego w NADużywaniu epitetu "kontrowersyjny" po to, aby - jakoby grzeczniej - wyrazić znaczenie "nie akceptowany przeze mnie, przez nas". Jeśli są tacy, którzy twierdzą "q", ale również są tacy, którzy twierdzą "nieprawda, że q", to OBYDWA te poglądy są "kontrowersyjne", a to znaczy: "sporne".
ponad 1 rok temu / K. Turzyński
 
Katarzyno, Puszka Pandory też była darem.
ponad 1 rok temu / :(
 
Pani Mosbacher to dar dla Polków żeby przejrzeli na oczy, bo ona odkryła to co działo się przed jej kadencją za kulisami. Wystarczy zapytać posłów jak byli wzywani do ambasady na dywanik na długo przed panią Mosbacher , kiedy to podejmowali jakieś "kontrowersyjne działania "
ponad 1 rok temu / Katarzyna
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.