DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Dramatyczny apel bp. Milewskiego: nie może być „nowej normalności” bez Boga

Dramatyczny apel bp. Milewskiego: nie może być „nowej normalności” bez Boga
Bp Mirosław Milewski, fot. Rafał Siderski/FORUM

Nie wyobrażamy sobie budowania „nowej normalności” bez Boga, bez Jego przykazań, bez dostrzeżenia świata wartości, ducha i prawdziwej wolności – powiedział bp Mirosław Milewski w bazylice katedralnej płockiej, w czasie Eucharystii w intencji Ojczyzny, w 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Z powodu stanu epidemii oficjalne uroczystości miały inny niż dotychczas charakter.

 

Bardzo szybko przekonaliśmy się w ostatnich tygodniach, że nasza wolność jest ograniczona, że stanęła wobec choroby, cierpienia, zła, których pojawienie się wokół od nas nie zależało. Dostrzegliśmy, że wolność nie jest samowolą, ale potrzebuje właściwych punktów odniesienia. Dziś zawstydza nas postawa twórców Konstytucji 3. Maja, która była manifestacją wolności narodu, umiejącego zjednoczyć się w imię prawdy i dobra wspólnego – zauważył biskup pomocniczy.

 

Dodał, że ludzi powinien onieśmielać entuzjazm przodków, którzy nie kryli swojego przywiązania do Boga, nie wstydzili się swojej wiary wyrażać w praktykach religijnych, a potrafili dostrzec piękno w różnorodności obyczajów, tradycji i kultur pierwszej Rzeczypospolitej.

 

Zapewne z nieskrywanym lękiem patrzymy w przyszłość, nawet w najbliższe dni, tygodnie i miesiące. Dużo w tym czasie pada słów i przewidywań o stanie Polski, Europy i świata po pandemii. Dzisiejsze święto i nasza wspólna modlitwa są kamyczkiem w tej dyskusji, bo przecież nie wyobrażamy sobie budowania „nowej normalności” bez Boga, bez Jego przykazań, bez dostrzeżenia świata wartości, ducha i prawdziwej wolności – zaakcentował hierarcha.

 

Wyraził też nadzieję, że nadejdzie wreszcie „koniec kultu ja” (Màssimo Recalcati). Niestety, wokół królowała i ciągle rządzi „egokracja”, czyli przekonanie, że człowiek sam może wszystko, że tylko jego patrzenie na świat jest prawdziwe, jego prawda o człowieku się liczy. Dyktatura „ja” w obliczu kryzysu ostatnich tygodni w całym świecie zaczęła jednak powoli upadać. Naocznie przekonano się, że trzeba skończyć z „kultem ja”. Wielu doświadczyło, że wyższą formą wolności jest solidarność.

 

Czy nie jest to dla nas wielka szansa, aby skończyć z „kultem ja”, a zacząć myśleć o drugim człowieku nie jako o wrogu, zagrożeniu, ale szansie? Czy wtedy, gdy nie wychodziliśmy z naszych domów, nie okazaliśmy się bardziej wolni niż wcześniej? Czy nie na takiej wolności – wolności ducha – powinniśmy budować przyszłość Polski? Czy takie patrzenie dobrymi oczami na drugiego nie mogłoby częściej zagościć w naszym życiu rodzinnym, publicznym, samorządowym i narodowym? – pytał bp Milewski.

 

KAI

TK


DATA: 2020-05-03 13:46
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polscy duszpasterze popełnili fatalny błąd ,,padając na kolana " przed tą wirtualną pandemią ale to nie powód aby zupełnie odwrócić się do Nich plecami. Miną lata zanim niektórzy z Nich odzyskają utracone zaufanie. Dobrym chrześcijańskim zwyczajem jest wspierać ,,zagubionych"- MODLITWĄ. Może dzięki niej wielu z Nich powróci do rzeczywistości, w której woda święcona w kościołach nigdy nie była źródłem zarazy a wierni nie musieli zakrywać swoich twarzy szmatkami ,które przed niczym nie chronią a wręcz przeciwnie- są siedliskiem wszelkich bakterii itp.żyjątek. VIVA CRISTO REY !
8 miesięcy temu / No Mask
 
dołączam się do: VIVA CRISTO REY !
8 miesięcy temu / ewka
 
ale może być bez biskupów, którzy ... zostawili swoje stado dla wilków
8 miesięcy temu / leśniczy
 
Nowa normalnosc? Mamy ja w Kosciele od 50 lat! Jest bez Boga, bo nawet w liturgi na srodku jest czloweik! Wiec teraz to tylko wyszlo szydlo z worka, a pandemia pokazala kto i w co wierzy!
8 miesięcy temu / Trad
 
rząd się wyżywi-doktryna Urbana;tylko ludzie władzy nie poniosą tragicznych skutków swych działań,ergo zamrożenia gospodarki;oni nie stracą pracy ani swych bajońskich zarobków.To materialiści,dla których religia nie ma jakiegokolwiek znaczenia.
8 miesięcy temu / marek
 
Niby racja. Ale określenie nowa normalność oznacza modyfikacje tejże normalności czyli będzie to nienormalnosc. Funkcjonowanie w nienormalnosci. Wystarczy spojrzeć skąd przyszła pandemia i co czyni. Rujnuje. Podobnie było 100 lat temu gdy komunizm niszczyl kościoły, majątki itp.
8 miesięcy temu / R
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.