DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Dokąd zmierzają organizacje międzynarodowe? Marguerite Peeters o ciemnych stronach globalizacji

Dokąd zmierzają organizacje międzynarodowe? Marguerite Peeters o ciemnych stronach globalizacji
Marguerite Peeters Źródło: youtube.com / Centrum Historii Zajezdnia

Po upadku Muru Berlińskiego organizacje międzynarodowe zasadniczo zmieniły swój charakter. Dokonała się „milcząca transformacja,” czyli przejście do „globalnego systemu zarządzania”. Ma to brzemienne w skutkach konsekwencje dla globalnej polityki dlatego, że nastąpiło niejako „przesunięcie” władzy od narodów do „gremiów ekspertów.” To oni wypracowują „normy” i „wartości,” które narzucane są państwom na zasadzie osławionego „konsensusu” – zauważyła analityk zajmująca się globalizmem i dziennikarka Marguerite Peeters podczas poniedziałkowego wykładu na UKSW.

 

Peeters – autorka m.in. opracowania „Globalizacja zachodniej rewolucji kulturowej. Kluczowe pojęcia, mechanizmy działania”, czy „Gender – światowa norma polityczna i kulturowa” – podkreśliła, że „przesunięcie władzy” od narodów w kierunku instytucji już nawet nie międzynarodowych a globalnych nastąpiło w sposób niezauważalny dla wielu osób. Organizacje międzynarodowe cieszyły się autorytetem od rządów, które miały wpływ na to, jakie podejmowano decyzje na forum międzynarodowym. Jednak organizacje te przekształciły się w „globalne” instytucje. Państwa tracą niezawisłość na rzecz „instytucji globalnych,” zarządzanych przez „ekspertów”, narzucających „normy globalne”.

 

Dziennikarka i analityczka w prelekcji zatytułowanej: „Dokąd zmierzają organizacje międzynarodowe 30 lat po upadku Muru Berlińskiego” -  zorganizowanej przez ks. prof. Piotra Mazurkiewicza z Instytutu Politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - wskazała na ogromne znaczenie tzw. nowego konsensusu i obecne „techniczne zarządzanie” problemami globalnymi. Do tych problemów zalicza się kwestie: zbyt dużego przyrostu naturalnego na świecie, ochrony środowiska, praw człowieka, gender, zrównoważonego rozwoju, jakości życia dla wszystkich, demokracji partycypacyjnej, ruchu społeczeństwa obywatelskiego, zasady wszelkiego rodzaju partnerstw itp.

 

Nastąpiła „rewolucja polityczna” będąca owocem „rewolucji kulturalnej” lat sześćdziesiątych. Pojawiło się: nowe słownictwo, nowa „wspólna etyka postjudeochrześcijańska” wypracowana przez „inteligencję postmodernistyczną.”

 

Obywatele zaś nie znają treści tych pojęć, więc nie uświadamiają sobie niebezpieczeństwa, w jakim się znaleźli. Tymczasem „organizacje globalne” realizują „program mniejszości” np. ONZ co 15 lat wyznacza nowe cele rozwoju. Przykładami są: Milenijne Cele Rozwoju czy Agenda 2030.

 

Analityczka, która doradza biskupom afrykańskim w kwestiach związanych z pomocą międzynarodową, ostrzegając przed pułapkami programów pomocowych, wymagających stosowania zasad sprzecznych z nauczaniem Kościoła, przypomniała, że każda ideologia kiedyś przeminie. Już jest dostrzegalny „wyłom” we współpracy międzynarodowej. Administracja obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa nie chce finansować programów podważających prawo do życia dzieci poczętych, fundamenty rodziny itp. Jednak Europa pozostaje głównym promotorem „kultury śmierci”.

 

Peeters mówiła, że „system globalnego zarządzania” upadnie. Teraz „jest nam dany czas na bardzo pogłębioną refleksję”, by zastanowić się nad błędami jakie popełniliśmy w przeszłości. Czas, by wyciągnąć wnioski z konsekwencji akceptacji redukcjonistycznego deizmu francuskiego i filozofii Rewolucji Francuskiej, która odcisnęła piętno na całej współczesnej myśli.

 

Zwróciła uwagę na znamienną rzecz: teraz mamy czas na pojednanie „obywatela z osobą stworzonego z miłości do  miłości”, odnalezienie uniwersalnej tożsamości osoby ludzkiej.

 

Peeters odpowiadając na pytania uczestników prelekcji zauważyła także, że niezwykle szybko w Polsce, jak i innych krajach przechodzących transformację „wartości konsensusu globalnego” – np. zrównoważony rozwój - wprowadzane są do nowych konstytucji tych państw.  

 

Prelegentka intuicyjnie dostrzegła, że społeczeństwo polskie jeszcze nie jest tak bardzo zmienione jak społeczeństwo zachodnie. Polacy mogą się jeszcze przebudzić i zorganizować, by walczyć z tą wrogą ideologią, dlatego, że „zachowaliśmy miłość do samych siebie”, a „wiele narodów już ją utraciło”. To coś „bardzo ważnego, żywotnego” – podkreśliła.

 

 

Agnieszka Stelmach

 

  


DATA: 2018-04-11 08:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy ktos z "naszego" rzadu byl na tym wykladzie ? Nie ? Dziekuje nie mam wiecej pytan
ponad 2 lata temu / pejot
 
Ta pani celnie zwraca uwagę na specjalny bełkot jakim się posługują tajne organizacja za którym ukrywają prawdziwe mroczne cele !
ponad 2 lata temu / bełkot językowy nowoczesności kołchozu
 
Tylko po co jednać osobę z "obywatelem"? Skoro jesteśmy osobami na co nam uznawanie, że możemy stawać się też obywatelami? To jakby,mimo wszystko, cofać się w rozwoju..
ponad 2 lata temu / magis
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.