DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

Dlaczego piękno ornatów jest tak ważne? Tomasz Rowiński dla PCh24.pl

Dlaczego piękno ornatów jest tak ważne? Tomasz Rowiński dla PCh24.pl
By Mangouste35 [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

„Kiedy patrzymy na stroje liturgiczne, które nakładał na siebie Benedykt XVI to wiemy kto konkretnie – np. który klasztor, które siostry, gdzie na świecie wykonały je z wielkim kunsztem. Tutaj mamy do czynienia z masowym produktem, która jest przedstawiany jakby to było coś niezwykłego” – powiedział w rozmowie z naszym portalem Tomasz Rowiński, redaktor miesięcznika „Christianitas”, odnosząc się do projektu ornatów na Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie.

 

Widzieliśmy projekt ornatów na Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie, które zostaną wyprodukowane w Polsce. Jakie reakcje wywołały u Pana?

 

Tak, widziałem te ornaty i powiem szczerze, nie są one zachwycające. Można powiedzieć, że daleko im także do piękna. Tradycja przygotowywania strojów liturgicznych w Kościele jednak jest taka, że jest to rodzaj rzemiosła czy wręcz sztuki. Kiedy patrzymy na stroje liturgiczne, które nakładał na siebie Benedykt XVI to wiemy kto konkretnie – np. który klasztor, które siostry, gdzie na świecie wykonały je z wielkim kunsztem.

 

Tutaj mamy do czynienia z masowym produktem, która jest przedstawiany jakby to było coś niezwykłego. Powiem szczerze - czuję lekkie zażenowanie, że te szaty zostały wyprodukowane w Polsce. Pomijając  nawet wykonanie, jest to słaby projekt. Zresztą także w katolickich mediach głównego nurtu nie widzę zachwytu nad tym projektem i chyba słusznie.

 

Na ornacie pojawiła się symbolika zupełnie niezrozumiała dla części katolików. Projekt tego wzoru, przypominający tryskelion dzisiaj jest utożsamiany bardziej z nurtami neopogańskimi niż – jak tłumaczą twórcy - wczesnośredniowiecznym symbolem Trójcy Świętej obecnej m.in. na manuskryptach iroszkockich mnichów.

 

Aż tak daleko bym nie poszedł w odczytaniach. Mamy do czynienia z kiepskim produktem liturgicznym, jakich wiele jest dzisiaj na rynku. Ta ornamentyka jest po prostu niezrozumiała. Dla mnie to jest problem, że te wzory nic nie mówią katolickim wiernym. Czy chcemy odnajdywać tam jakieś inne ideologie? Byłbym ostrożny w szukaniu czegoś na siłę. Z perspektywy liturgii, ta ornamentyka nic nie przedstawia po prostu. A nie takie jest zadanie przedstawień z ornatów.

 

Oczywiście można mieć też zupełnie prosty projekt, pozbawiony bezpośrednich i oczywistych odniesień liturgicznych. W tym przypadku nie mamy jednak do czynienia z prostotą, tylko z dodanym bohomazem, który nie wiadomo co znaczy i nie wiadomo po co w ogóle się tam znajduje. Jeżeli już decydujemy się na dodanie ornamentyki, to niech spełnia jakąś rolę np. katechetyczną. Niech będzie to bezpośrednio jakieś przedstawienie o wymowie chrystologicznej, eucharystycznej czy maryjnej.

Myślę, że problem nie leży w ukrytej ideologii tych ornamentów tylko w podejściu do liturgii.

 

Ten projekt nie wyraża piękna i Chwały Bożej, jest plastikowy i zniechęcający. W stylu liturgicznego fast fooda. Czy Pan Jezus nie jest godzien by na tyle na ile człowiek potrafi oddawano mu cześć godnie. Czy Sobór Watykański II nie nazwał liturgii źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego? Nie ma się na prawdę czym chwalić, że ten „produkt ornatopodobny” został wyprodukowane w Polsce.   

 

Część komentatorów także wskazuje, że jest to raczej powód do wstydu a nie dumy z naszego kraju. Kaja Godek np. wprost mówi że wygląda to na celową akcję ośmieszenia Polaków.

 

Ornaty przygotowała prywatna, świecka firma, która produkuje tego typu rzeczy. I zapewne niestety zrobiła to według wskazań ludzi Kościoła. Dobrą tradycją Kościoła było to, że np. siostry klauzurowe przygotowywały tego typu stroje. Zamiast co roku robić specjalne zbiórki na mniszki, to czy nie lepiej byłoby zamawiać u nich przygotowanie ornatów i innych wartościowych rzemieślniczo i artystycznie przedmiotów, które później używane byłyby np. właśnie w czasie liturgii? Z jednej strony byłby to znak że Kościół przeznacza swoje środki materialne na coś co jest dla niego rzeczywiście najważniejsze.

 

Równocześnie siostry żyłyby nie tylko z jałmużny, ale też wykonywałyby – poza modlitwą – pracę mającą bardzo realne, wręcz duchowe, znaczenie w życiu Kościoła. Oczywiście nie musi to dotyczyć jedynie ornatów, ale ornaty są świetnym przykładem. Zamiast drukować niejasne ornamenty na poliestrowych ornatach, można by przywrócić tradycję wymiany darów, talentów i środków finansowych wewnątrz samego Kościoła. A tak mamy sytuację marnowania dóbr Kościoła i ich wspólnotowego wymiaru.  

 

Bardzo dziękuję za rozmowę

PR     

 

Polski projekt ornatów przeznaczonych na Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie. (fot. KAI)


DATA: 2018-08-24 09:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

>Kiedy patrzymy na stroje liturgiczne, które nakładał na siebie Benedykt XVI < a potem słuchamy Jego publicznych wypowiedzi po abdykacji np. z L OSSERVATORE ROMANO /Sobór źródłem entuzjazmu i nadziei/ 14.02.2013 r. lub wywiadu na you tubie Tak myśli papież /2013 r. - to człowiek odkrywa że to co widzi TO tylko POZORY A RZECZYWISTOŚĆ wygląda zupełnie inaczej.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Zapraszam na Mszę Św. do Bractwa Piusa X - przepiękne ornaty - prawdziwa "uczta" dla oka. Już sam "obrzęd" zakładania ornatu wzbudza we mnie podniosłe uczucia, że zaraz kapłan będzie sprawował ofiarę przebłagalną za nasze grzechy. Zdjęcie ornatów z artykułu powyżej to chyba żart??? Okropieństwo straszne, plastikowa tandeta (pomijając już nawet symbolikę, której też niestety nie można pominąć w ocenie). Wstyd, że to robione u nas, w Królestwie Mamy Bożej :(((
ponad 1 rok temu / Aguś
 
Ornaty z poliestru... Jak z chińskiego sklepu...
ponad 1 rok temu / kid
 
@Republikanin: Jest gorąco to bokserki wystarczą. Zresztą była taka reklamówka Encykliki "Laudato si", w którym aktor grający "papieżą" był: "King Bruce Lee karate mistrz".
ponad 1 rok temu / ma
 
może i to logo, może to i spirala celtycka.. ale ja widzę 666. Niestety. Na szatach nie powinno być żadnych dwuznaczności.
ponad 1 rok temu / Polak
 
@Nieznane: "Czy nie można normalnie w garniturze?" - spoko, dojdziemy i do tego. Trochę cierpliwości.
ponad 1 rok temu / Republikanin
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.