DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Dlaczego Hiszpanię zdominowała lewica? Odpowiada prof. Jacek Bartyzel

Dlaczego Hiszpanię zdominowała lewica? Odpowiada prof. Jacek Bartyzel

Atak na Kościół hiszpański rozpoczął się już w latach 60. zeszłego wieku. Do seminariów duchownych zaczęli trafiać ludzie przesiąknięci ideologiami skrajnie lewicowymi: pojawili się księża-demokraci, ale i księża-socjaliści czy też wręcz komuniści. Z biegiem czasu, z powodów biologicznych ta właśnie generacja duchownych stała się częścią hierarchii – mówi prof. Jacek Bartyzel, historyk myśli politycznej, filozof polityki.

 

Zamach na mauzoleum w Dolinie Poległych jest kolejnym aktem wojny lewicowych władz hiszpańskich przeciwko wszelkim śladom związków państwa i Kościoła, zwłaszcza w najnowszej historii tego kraju. Dlaczego, w Pańskiej ocenie, ta wojna jest tak skuteczna?

Zacząłbym od uwagi formalnej. Akurat, paradoksalnie, ta decyzja jest raczej kontynuacją cezaropapizmu w najgorszym wydaniu. Zamiar – co prawda jeszcze niezrealizowany – wyrzucenia szczątków El Caudillo (generała Franco) z Doliny Poległych, podjęty został w sytuacji, w której państwo rości sobie prawo własności wobec sakralnego przecież obiektu, jakim jest tamtejsza bazylika. Ów sakralny charakter tego miejsca powinien być przez państwo uszanowany, a tymczasem ono tam się, można powiedzieć, szarogęsi – uzurpuje sobie prawo decydowania, kto może tam być pochowany, a kto nie. Mamy więc do czynienia ze specyficznym rodzajem związku państwa z Kościołem. Wiadomo, że od czasów tak zwanego oświecenia władcy czy rządy sekularyzowały na przykład klasztory dzięki temu, że w jakiś sposób były administracyjnie z Kościołem związane. To właśnie typowa polityka regalistyczna. Taką właśnie zwierzchność państwa nad Kościołem, zainicjowaną w Hiszpanii jeszcze przez Burbonów w XVIII wieku, nazywa się regalizmem.

 

Jeśli zaś chodzi o pytanie dotyczące łatwości, z jaką odnosi sukcesy lewica hiszpańska: w ciągu ponad czterdzieści lat trwania systemu demoliberalnego zrobiły swoje edukacja i propaganda, która cały czas zohydzała zarówno stronę powstańczą w wojnie domowej, jak i rządy generała Franco, przedstawiając je jako totalitarną wręcz tyranię. Mówiąc krótko, w swej większości Hiszpanie mają dzisiaj po prostu przerobione mózgi. Ludność Hiszpanii, bo trudno już mówić o jednym narodzie, to zupełnie inni ludzie niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

 

Jak określiłby Pan Profesor ideowe oblicze dzisiejszej Hiszpanii?

Składa się na nie połączenie dwóch czynników. Z jednej strony widzimy ogromny przyrost liberalizmu czy wręcz libertynizmu obyczajowego. To się wiąże z bardzo głęboką sekularyzacją i przekłada na całkowitą anihilację sensus catholicus – myślenia w duchu katolickim o życiu, o świecie, przede wszystkim o sferze obyczajowej. Drugi element stanowią rosnące systematycznie wpływy skrajnej lewicy społeczno-politycznej. Tutaj, w przeciwieństwie do innych krajów, lewica hiszpańska – socjaliści i stojące od nich jeszcze bardziej na lewo takie ugrupowania jak Podemos, zachowały klasycznie marksistowskie myślenie.

 

Wspomniane zjawiska mają jeszcze taki skutek, że ugrupowania, które formalnie w obecnym systemie pełnią rolę prawicy, czyli przede wszystkim Partia Ludowa, jako sposób swojego istnienia w tej rzeczywistości przyjęły całkowite wyzerowanie jakichkolwiek aksjologicznych elementów myślenia prawicowego. Ta oficjalna, establishmentowa „prawicowość” sprowadza się wyłącznie do oporu wobec postulatów socjalnych, w interesie oligarchii finansowo-przemysłowej. Oni nie chcą mieć nic wspólnego z jakimikolwiek wartościami, które kojarzą się z prawicowością. Spór dotyczy głównie różnicy zdań co do wysokości podatków. W porównaniu z hiszpańską, oficjalną łże-prawicą, można powiedzieć, że tutejsza Platforma Obywatelska to partia ideowa. Ta degradacja dokonała się w Hiszpanii zupełnie świadomie, ze strachu przed jakimikolwiek skojarzeniami z dziedzictwem frankizmu, chociaż personalnie ci ludzie to przecież wnukowie czy prawnukowie frankistów. Z powodu chęci całkowitego odcięcia się od tego dziedzictwa, oni w ogóle nie podejmują jakiegokolwiek sporu na poziomie ideowym czy aksjologicznym. To oczywiście całkowicie samobójcza taktyka. Tak zwana prawica to dzisiaj po prostu przełożenie oligarchii finansowej na sferę rządzącą. Nic więcej ich nie interesuje.

 

Czy istnieje tam opinia katolicka, która jednak nie posiada przełożenia na sferę polityczną? A może ta ostatnia właściwie odzwierciedla przekrój społeczny Hiszpanii?

Oczywiście istnieją w Hiszpanii prawdziwi tradycjonaliści czy też środowiska im pokrewne bądź do nich podobne. Politycznie są one jednak zupełnie nieznaczące. Na przykład bastion Tradycji, czyli karliści, to środowisko silne intelektualnie – liczy kilkudziesięciu profesorów uniwersytetów czy autorów szeregu periodyków na wysokim poziomie. Jednak oni nie mają żadnego przełożenia na życie polityczne, zresztą z zasady nie uczestniczą w procedurach wyborczych, chyba że na szczeblu samorządowym. Są także różne ugrupowania post-frankistowskie czy post-falangistowskie, które próbują działać w sferze wyborczej, ale ich wyniki są zupełnie katastrofalne. Nie ma nawet takiej siły populistyczno-narodowej jak we Francji, Niemczech czy Austrii. Hiszpania politycznie składa się zatem z pseudoprawicy, będącej emanacją oligarchii finansowej oraz rozmaitych odcieni lewicy, do których dochodzą silne ruchy separatystyczne, zresztą też lewicowe.

 

Czy przyczyny gwałtownego spadku społecznego znaczenia Kościoła katolickiego są w tym kraju typowe dla zachodniej Europy, czy też może coś je wyróżnia?

Hiszpanię wyróżnia sposób, w jaki to się dokonało. W przeciwieństwie do innych krajów zachodnich, zwłaszcza Francji, oficjalnie państwa laickiego, Hiszpania była katolicka także w sensie formalnym. To przejście dokonało się w innych okolicznościach. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że atak na Kościół hiszpański rozpoczął się już w latach 60. zeszłego wieku. Do seminariów duchownych zaczęli trafiać ludzie, którzy nie mieli autentycznie katolickiego powołania. Byli oni natomiast przesiąknięci ideologiami skrajnie lewicowymi. Pojawili się więc nie tylko księża-demokraci, ale i księża-socjaliści czy też wręcz komuniści. Z biegiem czasu, z powodów biologicznych ta właśnie generacja duchownych stała się częścią hierarchii. Obiektywnie sprzyjała temu polityka ówczesnego papieża Pawła VI, który nie znosił Franco i celowo mianował do godności biskupiej tak zwanych antyfaszystów, czyli księży wyznających idee progresistowskie, modernistyczne, a politycznie wręcz radykalnie lewicowe.

 

W Hiszpanii atak wymierzony w Kościół koncentrował się na kwestii związku Kościoła z państwem narodowo-katolickim w okresie rządów poprzedniego ustroju.

 

Rozmawiał Roman Motoła


DATA: 2018-10-11 14:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Problemem wielkiej Królewskiej Hiszpanii jest lewactwo oparte na ideach separatystycznych, przykład Katalonia. W XXI wieku brak elementarnych wartości i szacunku do historii skutecznie było zacierane w już w szkołach na po śmierci Franco, tak jak to się dzisiaj dzieje dzisiaj w Polsce. W Hiszpanii bardzo silny nacisk postawiono na szydzenie i wyśmiewanie się z wartości jak praca, uczciwość, wiara czy kultura, było to tak niemodne jak przyznanie się dzisiaj że się głosuje na PIS bo potraktują cię jak oszołoma. Chęć zabłyśnięcia i zbliżające się wybory w Hiszpanii sprawiło że partia PSOE lewica prymitywy zbezcześciły miejsce historii kraju. Pseudo wartości UE pozwalają na tego typu akty i sposób polityczny popierają takie populistyczne akty terroru, trzeba pamiętać że głupi lud jest łatwiejszy do w manipulacji i rządzeniu, to pokazują wielkie manifestacje młodych ekstremistów w Katalonii, szkoda bo pamiętam ten kraj dobrze z czasów mojej emigracji lata 80- 90
2 miesiące temu / piotr pedro
 
Piotrze. Nie ma sensu polakom tlumaczyc bo oni beda swoje w kolko powtarzac. Kto nie zna historii i nie mysli na wlasny rachunek bedzie bzdrachunekarzal jak mantre. Ich nawet nie przekona dokumentalny film jak podczas podniesenia najsiwetszego sakramentu graja faszystoski hymn dla franco i wykonuja gest heilowania... Cunetas kiedys przemowia..
ponad 1 rok temu / Barbi
 
Zgadzam sie ogolnie z trescia artykulu. Hiszpanie w znamienitej wiekszosci maja przeryta swiadomosc i albo nie zdaja sobie spray, albo jest im to zupelnie obojetne.Znam wielu z nich i to swietni ludzie, ale jednoczesnie zal mi ich. Dla nich patriota rowna sie faszyscie, nie rozumieja zupelnie, ze mozna kochac swoja ojczyzne i wcale nie byc faszysta. Slowo patria=ojczyzna prawie w ogole nie jest uzywane. Nie znaja swojej histórii, wiekszosc powtarza bezmyslnie ze general Franco to byl dyktator i nic wiecej nie potrafia powiedziec. Szkolnictwo publiczne nie jest na dobrym poziomie, niestety. A wtrynianie wszedzie feminizmu byloby komiczne, gdyby nie bylo straszne (przyklady: lekcja muzyki, obowiazkowo slawne kobiety w muzyce, plastyka: slawne kobiety w sztuce, itp slawne kobiety w Biblii, w mitach, w nauce, wynalazkach, nie wiem gdzie jeszcze, sztandarowe swieto to oczywiscie 8 marca, Ale o 19 marca, swiecie sw. Jozefa, tradycyjnie swiecie ojca ani slowa).Pojawila sie partía Vox,zobaczym
ponad 1 rok temu / Zuzanna
 
Wystarczy obejrzec filmy Amoldovara by sie dowiedzic jacy sa dzisiejsci Hiszpanie. Pozatem lewicow etos wojny domowej rozpowszechniony w swiecie przez media i literature wbilo ludziom do glowy tylko jedna I sluszna narracje. Zly Franko I "postepowe sily" demokracji. Tymczasem to Franko, tak jak Pinochet w Chile, uratowal Hiszpanie od totalnej zapasci gospodarcze I kulturalnej. No, ale dzisiejsi lewicowcy I momoseksaisci z dwoja zlego wola juz narracje macho-mana Hemingwaya. Dobry pisarz, kochal Hiszpanie, dlazzego mialby sie mylic.
ponad 1 rok temu / Zygmunt Jaslowski
 
PraprzyczynA jest sojusz tronu i ołtarza za Franco. Hisoria lubi się powtarzać, ale widzą to ludzie ją znający, a nie tępe spaślaki...
ponad 1 rok temu / A m0że referendum...
 
1. Niestety, Polska idzie chyba tą samą drogą. Co prawda, mamy - na razie! - większy szacunek dla tradycji i bohaterów narodowych, poza tym w naszym charakterze nie leży zabijanie i pastwienie się bez opamiętania, jednak to się zmienia. Jeśli się nie zdarzy coś niezwykłego, za 20 lat nasze społeczeństwo będzie tak samo głupie, jak hiszpańskie. 2. Warto zwrócić uwagę na fragment: "ugrupowania, które formalnie w obecnym systemie pełnią rolę prawicy (...) jako sposób swojego istnienia w tej rzeczywistości przyjęły całkowite wyzerowanie jakichkolwiek (...) elementów myślenia prawicowego" - takie samo zakłamanie jak w Polsce, gdzie "Zjednoczona Prawica" to wielkie kłamstwo; trudno nawet mówić tu o "Zjednoczonym Centrum", powinno być "Zjednoczona Lewica" i to wcale nie tak bardzo Narodowa, jak usiłuje się nam wmawiać. Bo w jej działaniach wcale nie widać jakiejś rzeczywistej troski o Polskę i Polaków.
ponad 1 rok temu / Republikanin
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.