DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Dla Benedykta XVI teologia była kluczem: wnikliwa analiza eseju o „o przyczynach kryzysu Kościoła”

Dla Benedykta XVI teologia była kluczem: wnikliwa analiza eseju o „o przyczynach kryzysu Kościoła”
Fot. Tony Gentile / Reuters / Forum

Raymond J. de Souza omawia esej Benedykta XVI. Jego zdaniem zawierający 6000 słów może okazać się ostatnim ważnym tekstem opublikowanym przez Benedykta XVI. Ojciec de Souza zauważa koncentrację Benedykta XVI na sprawach niemieckich. Papież ten zdawał sobie bowiem sprawę, że to w Niemczech znajduje się źródło współczesnego kryzysu.

 

Benedykt XVI w swym liście zwraca również uwagę na znaczenie tak zwanej rewolucji 1968. Zszokowała ona przyszłego papieża i skłoniła go do obrony fundamentów religii i etyki, uznanych za zagrożone. Papież-emeryt w  eseju i nie tylko kładzie nacisk na centralną rolę teologii. Ubolewa jednocześnie nad jej słabością w 1968 roku. W efekcie teologia stała się bezsilna właśnie wtedy, gdy teologia moralna była najbardziej potrzebna, by ustosunkować się do rewolucji obyczajowej. Jak zauważa ksiądz de Souza, Benedykt XVI nie stroni także od polemiki, co jest trudne do zrozumienia dla części osób widzących w nim jedynie stonowanego myśliciela.

 

Jak zauważa ksiądz de Souza, Benedykt XVI podkreślał także znaczenie deklaracji Veritatis Splendor. Jest to znamienne, gdyż deklaracja ta nie została ani razu zacytowana w adhortacji Amoris Laetitia Franciszka. Tymczasem Benedykt XVI stale przypomina o jej znaczeniu.

 

Warto przypomnieć, że w Veritatis Splendor św. Jan Paweł II potępił kreatywną koncepcję sumienia jako rozstrzygającego o dobru i złu bez względu na obiektywne prawo moralne. „Pragnąc uwypuklić charakter sumienia, niektórzy autorzy określają jego akty już nie mianem <sądów>, ale : tylko poprzez podejmowanie tych decyzji człowiek może według nich osiągnąć moralną dojrzałość” – pisał papież.

 

Papież skrytykował też ujęcie „[…] uwzględniające okoliczności i sytuację, mogłoby dostarczać uzasadnień dla wyjątków od reguły ogólnej i tym samym pozwalać w praktyce na dokonywanie z czystym sumieniem czynów, które prawo moralne uznaje za wewnętrznie złe”.

 

Podkreślił, że „w ten sposób wprowadza się w niektórych przypadkach rozdział lub nawet opozycję między doktryną wyrażoną przez nakaz o znaczeniu ogólnym a normą indywidualnego sumienia, które w praktyce miałoby stanowić ostateczną instancję orzekającą o dobru i złu. Na tej podstawie próbuje się uzasadnić tak zwane rozwiązania , sprzeczne z nauczaniem Magisterium i usprawiedliwić <twórczą> hermeneutykę, według której poszczególna norma negatywna bynajmniej nie we wszystkich przypadkach jest wiążąca dla sumienia”.

 

Nauczanie etyczne Jana Pawła II, podobnie jak i Benedykta XVI opiera się na przekonaniu, że pewne czyny są zawsze niedozwolone, że istnieją normy moralnie obowiązujące absolutnie. Przekonanie to wynika z odwiecznej Tradycji chrześcijańskiej i z Pisma Świętego – choćby z przykazań Bożych. Choć pewne czynniki mogą zmniejszyć osobistą winę, to nie są w stanie zamienić czynu wewnętrznie złego w godny pochwały.

 

Źródła: ncregister.com / vatican.va / pch24.pl

mjend

 

Benedykt XVI o przyczynach kryzysu Kościoła [PEŁNY TEKST PO POLSKU]

 

PODCAST. Czyta Marcin Austyn

 

 

 

 

 


DATA: 2019-04-18 15:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zamiast mojego, zacytuję komentarz dr.Krajskiego:"Esej Jest tak sformułowany i zawiera tyle sprzecznych ze sobą zdań, że przeciętnemu czytelnikowi może zrobić tzw. wodę z mózgu." - takie wrażenie miałem zawsze czytając książki Kard.Ratzingera, np. O Teologii, gdzie bez żenady przyznaje, że dokumenty IISW są Antysyllabusem, nie widząc w tym nic zdrożnego! Czy O Uni EU, gdzie próżno by znaleźć jedno NIE lub TAK dla tej bezbożnej inicjatywy masońskiej! Jak można szukać winnych błędów w dokumentach, które samemu się współredagowało?! Oto jest pytanie?! Dla jasności,Antysyllabus to czysta herezja, czyli nauka antychrysta, a taka podlega klątwie samego Św.Pawła! O konsekwencjach zwykłego przekleństwa ostrzegają nas egzorcyści, a tu mamy uroczystą KLĄTWĘ!!!
10 miesięcy temu / Andrzej BR
 
"Dla Benedykta XVI teologia była kluczem." I kto by pomyślał, że ten KLUCZ ZOSTANIE ODDANY przez posoborowych papieży w ręce protestantów i masonów jako przyznanie im RACJI w naukowych dociekaniach o Bogu.
10 miesięcy temu / iskierka
 
Dziwne czasy nastały. Są tacy co LICZĄ SŁOWA , ZMIENIAJĄ ICH SENS , tłumaczą co znacząją - tak jakby ludzie już NIE ROZUMIELI tego co mówią czy piszą. Prawdziwe szaleństwo - OZNAKA CHAOSU i POGUBIENIA.
10 miesięcy temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.