DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Diecezja katolicka i wspólnota ortodoksyjnych Żydów pozwały stan Nowy Jork. Chodzi o restrykcje

Diecezja katolicka i wspólnota ortodoksyjnych Żydów pozwały stan Nowy Jork. Chodzi o restrykcje
źródło: pixabay.com

Brooklińska diecezja katolicka wraz ze wspólnotą ortodoksyjnych Żydów pozwały stan Nowy Jork za nowe restrykcje nałożone w związku ze sprawowaniem nabożeństw. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem w nabożeństwach i uroczystościach religijnych w domach modlitwy może uczestniczyć jedynie 10 osób.

 

W czwartek złożono dwa federalne pozwy przeciwko stanowi Nowy Jork w odpowiedzi na rozporządzenie gubernatora Andrew Cuomo. Zarządzenie obowiązuje od czwartku na Brooklynie i Queens, ograniczając liczbę uczestników nabożeństw na podstawie wskaźnika osób z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa.

 

W czerwonych strefach w Mszy świętej może wziąć udział nie więcej niż 10 osób, a w strefach pomarańczowych - maksymalnie 25 osób. Jednocześnie zezwolono na otwarcie odpowiednio 25 proc. lub 35 proc. świątyń. W ramach ograniczeń, które mają powstrzymać szerzenie się koronawirusa w mieście Nowy Jork i innych częściach stanu, w tym w hrabstwach Rockland i Orange, zamknięto także szkoły i mniej istotne firmy.

 

Pozwy – oprócz diecezji Brooklyn – złożyła ortodoksyjna organizacja żydowska Agudath Israel Of America. Wcześniej w Borough Park, gdzie licznie zamieszkuje społeczność żydowska, odbywały się masowe demonstracje przez kilka dni z rzędu. Niektórzy demonstranci rozpalili ogień na środku ulicy i atakowali innych mężczyzn.

 

W pozwie Agudath Israel of America argumentowała, że ograniczenia gubernatora wyraźnie dotyczą społeczności ortodoksyjnych Żydów, która obchodzi trzy święta: Hoshanah Rabbah, Shmini Atzeres i Simchas Tora. Zaznaczono, że zarządzenie gubernatora uniemożliwi tysiącom ortodoksyjnych Żydów w stanie Nowy Jork wypełnianie ich zobowiązań religijnych i narusza prawo wynikające z Pierwszej Poprawki do swobodnego praktykowania religii.

 

Ortodoksyjni Żydzi skarżyli się na brak współpracy ze strony gubernatora. Wyjaśnili, że nie mieli innego wyjścia, jak szukać sprawiedliwości w sądach.

 

Diecezja z Brooklynu dowodziła z kolei, że rozporządzenie Cuomo narusza Pierwszą Poprawkę. Dodano, że ponad dwadzieścia kilka kościołów w diecezji będzie zmuszonych do zamknięcia, pomimo braku jakichkolwiek incydentów związanych z koronawirusem na ich terenie.

 

Prawnik Randy Mastro, reprezentujący diecezję, w komunikacie prasowym w czwartek zaznaczył, że jeśli rozporządzenie zostanie utrzymane, parafianie nie będą mogli uczestniczyć we Mszy św. już w tą niedzielę, pomimo że diecezja zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić bezpieczne warunki w swoich kościołach. Diecezji odmawia się najbardziej podstawowego prawa - swobodnego praktykowania religii - bez jakiegokolwiek uzasadnionego powodu. Mastro dodał, że duchownym nie pozostało nic innego, jak pójście do sądu w celu zapobieżenia wystąpienia niesprawiedliwości.

 

Obie grupy, które złożyły pozwy domagają się wstrzymania wykonania rozporządzenia.

 

Doradca gubernatora Cuomo nie jest zdziwiony pozwami. Przyznaje, że „praktycznie każdego dnia byliśmy sądzeni za każde podjęte działanie”. - Koncentrujemy się na redukcji wirusa w tych gorących miejscach i ratowaniu życia, kropka – komentował.

 

Diecezja Brooklynu dołączyła do innych diecezji katolickich w Stanach Zjednoczonych, zawieszając w marcu publiczne Msze Święte, by pomóc spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Kościoły ponownie otwarły się 5 lipca.

 

Biskup Brooklynu Nicholas DiMarzio powiedział, że kościoły w diecezji wiernie przestrzegały środków ostrożności, w tym noszenia masek i zachowywania co najmniej sześciu stóp dystansu społecznego.

 

We wtorek gubernator Cuomo ogłosił nową politykę walki z koronawirusem poprzez atakowanie „gorących punktów” szerzenia się koronawirusa w różnych hrabstwach w całym stanie, w tym na Brooklynie i Queens. Wyznaczył strefy „czerwone”, „pomarańczowe” i „żółte.” Za masowe zgromadzenia niezgodne z rozporządzeniem grozą grzywny w wysokości 15 tys. USD.

 

Cuomo zagroził na początku tygodnia, że zamknie instytucje religijne, jeśli nie zgodzą się na restrykcje sanitarne zaproponowane przez miasto i nie będą egzekwować ich przestrzegania po uchwaleniu. - Wiemy, że problemem były instytucje religijne. Wiemy, że masowe zgromadzenia są wydarzeniami bardzo rozpowszechnionymi. Wiemy, że od tygodni odbywają się masowe spotkania we wspólnotach religijnych. Od tygodni nie widzimy masek i obserwujemy wyraźne naruszenie dystansu społecznego – irytował się Cuomo.  

 

W pozwie przeciwko stanowi Nowy Jork wytoczonym przez diecezję Brooklynu zauważono, że gubernator przyznał na konferencji prasowej, iż nowe ograniczenia, „mają największy wpływ na domy modlitwy,” które poddano rygorystycznej kontroli.

 

Źródło: ny1.com, catholicnewsagency.com

AS


DATA: 2020-10-09 12:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Amerykanie mają dostęp do broni. W końcu ktoś zdesperowany postanowi zmienić gubernatora.
1 miesiąc temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.