DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Diakonat kobiet kolejnym rewolucyjnym tematem na forum synodu

Diakonat kobiet kolejnym rewolucyjnym tematem na forum synodu
Fot. Reuters / Forum

Kościół w Amazonii musi bardziej docenić posługę ludzi świeckich. Ich rola powinna być bardziej zauważona i doceniona – przekonywali ojcowie synodalni podczas trzeciej kongregacji generalnej Synodu Biskupów poświęconego nowym drogom dla Kościoła w Amazonii i ekologii integralnej. Pojawiła się propozycja święceń kapłańskich dla żonatych mężczyzn oraz diakonatu kobiet.

 

Uczestnicy synodu mówili o aktualnych wyzwaniach, przed jakimi staje region Amazonii. Wymienili m.in. postępującą sekularyzację, obojętność religijną oraz szybkie i dynamiczne rozprzestrzenianie się wspólnot zielonoświątkowych. W tym kontekście padły stwierdzenia, że Kościół musi bardziej postawić na świeckich, konsultować się z nimi i słuchać ich głosu. O znaczeniu laikatu mówiono także w perspektywie trudności w docieraniu kapłanów z sakramentami do wiernych. Podkreślono, że trzeba przejść od „Kościoła, który jedynie odwiedza” do „Kościoła, który jest obecny”. Chodzi więc o zmianę praktyki duszpasterskiej, ale, jak mówiono, by mogło się to dokonać, trzeba większego zaangażowania świeckich.

Ojcowie synodalni podkreślili, że celibat jest wielkim darem dla Kościoła, jednak poprosili zarazem o podjęcie refleksji nad możliwością udzielania święceń kapłańskich zaangażowanym we wspólnoty żonatym mężczyznom, tzw. viri probati, ustalając czas trwania i obszar działania ich posługi. Mówili o konieczności docenienia życia konsekrowanego oraz większej promocji lokalnych powołań. Pojawiła się propozycja tworzenia wędrownych grup ewangelizacyjnych, działających na jakimś określonym terenie, w skład których wchodziłby zawsze kapłan lub stały diakon. Ojcowie synodalni wysunęli też propozycję możliwości udzielania diakonatu kobietom, by w ten sposób „docenić ich powołanie i rolę w Kościele”.

Delegaci mówili ponadto o konieczności aktywnego włączania się Kościoła w obronę praw ludności tubylczej i ofierze krwi złożonej w Amazonii zarówno przez misjonarzy, jak i osoby walczące o ochronę swojego terytorium. Stwierdzili, że w latach 2003-2017 aż 1 119 osób zostało zabitych w tym regionie w obronie swej ziemi. Ojcowie synodalni ocenili, że obowiązkiem Kościoła jest stawanie się głosem prześladowanych i wykorzystywanych ludów Amazonii, a także wspieranie ich w wypracowywaniu praw broniących wspólnego domu i walce z wyzyskiem wielkich koncernów oraz niesprawiedliwością, których padają ofiarą.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

 

 


DATA: 2019-10-08 17:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A następnym tematem będą warunki porozumienia z Szatanem.
10 miesięcy temu / DNA
 
Ta sieć w kolorze 6-barwnej tęczy jest dużo bardziej przerażająca niz wszystkie pochody sodomitów razem wzięte.
10 miesięcy temu / Katolik
 
I jeszcze w temacie ekologii. Teologia mówi, że im bardziej człowiek grzeszy tym bardziej świat obraca się przeciwko niemu. Harmonia życia człowieka ze stworzeniem powinna wynikać ze świętości człowieka. Tymczasem Kościół mając największą apostazję w historii zamierza sadzić drzewa?!! Do tego go Jezus powołał?! Gdyby dla rządzących człowiek był ważniejszy niż pieniądze nie mielibyśmy trujących dodatków w żywności, dopłat dla megakoncernów spożywczych za produkcję trującego jedzenia, itd. Co więcej wówczas człowiek dbałby o środowisko naturalne z serca a nie z przymusu. Druga sprawa to fakt, że cała obecna fala "ratowania Matki Ziemi" "dla dobra przyszłych pokoleń" jest już dawno rozpisana w dokumentach ONZ. Osobiście myślę, że masoneria doszła do wniosku, że łatwiej jest przekierować Kościół na fałszywą ścieżkę niż go zlikwidować. Tak więc obserwujemy próbę podmiany Kościoła Chrystusa na kościół masoński: ekologiczno - dialogujący.
10 miesięcy temu / gluś
 
Do Neptun: Proszę tak nie mówić, że zwali się mój świat. Proszę się zastanowić na Kim budujesz swoje życie na wiecznej Prawdzie czy na słowach ludzi. Na Świętym Magisterium czy na ludziach, którzy chcą je zmienić i zmienią wkrótce. Historia zatacza koło wyobraź sobie Jerozolimę gdy 2000 lat temu chodził po niej Pan Jezus. Gdy ludzie zaczęli iść za Nim najpierw być może w swoim sercu zadawali sobie pytanie co na to uczeni w piśmie oni go odrzucają. To byli tacy sami ludzie jak my teraz, w takiej samej sytuacji. Wybrali jednak umiłowanie Prawdy i poszli za Panem. W Wielki Piątek wszyscy uciekli zwątpili może pomyśleli jednak faryzeusze mieli rację?. Cała wiara w Pana została tylko w jednym sercu, w sercu Matki Najświętszej, tylko ono naprawdę wierzyła w Jego Słowa, że powstanie z martwych i że to wszystko musiało się dokonać. Powierz się pod Jej opiekę, a nie zginiesz patrząc jak rozrywają Ciało Naszego Pana i za chwilę usuną Go z tego świata zniosą Eucharystię.
10 miesięcy temu / Gość
 
Teczowy cyrk. Jako pierwsza bedzie no ktora to?
10 miesięcy temu / Jara
 
Prawosławie ma swoje Amoris Laetizia już dawno. Tam się jak potrzeba "zdejmuje błogosławieństwo" i można się dalej żenić. I TO W CERKWII!!!
10 miesięcy temu / Kasia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.