DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Czym tak naprawdę jest walka z „mową nienawiści”? Raport PCh24

Czym tak naprawdę jest walka z „mową nienawiści”? Raport PCh24
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Polskie prawo zakazuje nawoływania do nienawiści (z różnych powodów) oraz do popełniania zbrodni. Za tego typu zachowania przewidziane są kary. Nie przeszkadza to jednak środowiskom lewicowym, które chcą wykorzystać społeczne emocje wywołane zamordowaniem prezydenta Gdańska do zmiany przepisów i wprowadzenia zapisów penalizujących „mowę nienawiści”. Wobec tego warto zastanowić się czym owa „mowa nienawiści” naprawdę jest.

 

W 256 artykule Kodeksu karnego ust. 1 czytamy: Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Nietrudno dostrzec, że wśród wyszczególnionych kierunków możliwej do żywienia nienawiści nie ma lansowanych przez środowiska postępowe terminów takich jak „orientacja” seksualna czy też „tożsamość płciowa”. Jednak chociaż homoseksualizm nie został w tym artykule Kodeksu karnego zapisany jako powód zakazanej nienawiści, to ów „brak” nie oznacza, że nawoływanie do przemocy wobec środowisk LGBT jest w Polsce legalne!

 

Artykuł 255 Kodeksu karnego ust. 2 informuje bowiem o karach przewidzianych za nawoływanie do zbrodni: Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Zakazane jest jednak nie tylko nawoływanie do popełnienia zbrodni, ale także grożenie innym osobom – niezależnie od powodu pogróżek. W artykule 190 ust. 1 czytamy: Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Oczywistym jest również to, że przepisy chroniące przed przemocą, agresją i wszelkiego rodzaju przestępstwami dotyczą wszystkich – niezależnie od pochodzenia, wyznawanej religii oraz jakichkolwiek „odmienności”. Prawo przewiduje jednakową karę za przestępstwa, niezależnie od cech, zachowań i wyborów życiowych ofiary.

 

W polskim systemie nie istnieje pojęcie „mowy nienawiści”. Jest to termin wątpliwy, nieostry i w dodatku stanowiący przedmiot szerokiej krytyki ze strony prawników. Niezwykle trudno bowiem ocenić co jest „mową nienawiści”, i jaka jest granica pomiędzy uzasadnioną i czasami ostrą krytyką a „mową nienawiści” – mówił w rozmowie z PCh24.pl dr Tymoteusz Zych. Wiceprezes Instytutu Ordo Iuris komentował inicjatywę prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w sprawie lekcji o „mowie nienawiści” w stołecznych szkołach [CAŁOŚĆ TUTAJ].

 

Po co więc lewica od lat usilnie zabiega o wprowadzenie przepisów penalizujących „mowę nienawiści”, skoro termin jest niejasny, a rozmaite mniejszości są chronione na mocy przepisów dotyczących wszystkich obywateli? Nie jest tajemnicą, że pod tym terminem kryje się ideologiczny wytrych! Dlatego też warto dokładnie przyjrzeć się temu, co kryje się pod pojęciem „mowy nienawiści”. Sprawie wielokrotnie przyglądał się portal PCh24 – poniżej zamieszczamy wybór materiałów poświęconych pojęciu problemowi.

 

„Mowa nienawiści”: knebel dla chrześcijan

Wolność wypowiedzi chrześcijan jest w Europie coraz bardziej ograniczana. Nawet kraje o długiej tradycji katolickiej zaczęły wprowadzać do swoich systemów prawnych nowy rodzaj przestępstwa: „wypowiedzi nawołujące do nienawiści”, które odnoszą się do dyskryminacji lub wrogości wobec osoby lub rzeczy o określonych cechach jak orientacja seksualna czy „tożsamość płciowa”.

 

Mowę nienawiści wymyślili neomarksiści

Pojęcie „mowy nienawiści” (hate speach) zostało wprowadzone przez neomarksistów inspirujących ruch Nowej Lewicy, która na gruncie nauk prawnych znalazła wyraz w tzw. ruchu krytycznych studiów nad prawem (Critical Legal Studies). Generalnie, pojęcie „mowy nienawiści” oznacza określoną strategię rewolucyjną, która realizowana jest w pierwszej kolejności na płaszczyźnie kulturowej i dopiero później przenoszona jest na grunt polityki.

 

„Mowa nienawiści” – forpoczta miękkiego totalitaryzmu

Znamy już z historii „nowy wspaniały świat”, w którym za zbrodnię mówienia prawdy bardzo często karano śmiercią. Tak było pod rządami rewolucjonistów francuskich, takie standardy najpierw w Rosji, a później krajach zależnych wprowadzili bolszewicy, a teraz tej samobójczej tradycji nieliczenia się z prawdą, czyli de facto ze zdrowym rozsądkiem, hołduje Unia Europejska (…).

Z czego jednak wynika ta nienawiść wobec prawdy i poczucia zdrowego rozsądku? Oczywiście chodzi o duże pieniądze, jakie czerpie z ogłupiania i deprawowania całych społeczeństw oligarchia gospodarcza. Z jej punktu widzenia najbardziej doskonałym modelem człowieka jest, jak niezwykle trafnie i zarazem dowcipnie określił śp. o. Albert Krąpiec – człowiek dwuotworowy. Celem jego życia jest pogoń za przyjemnościami i będąca tego wyrazem maksymalna konsumpcja i wydalanie. Człowiek ma żyć, żeby było mu fajnie, ma się nieustannie śmiać, ostentacyjnie i bardzo głośno cieszyć, nieustannie biegać w pogoni za wrażeniami.

 

Między bluźnierstwem a mową nienawiści

Coraz więcej krajów Zachodu znosi istniejące od wieków w ich systemach prawnych zapisy penalizujące bluźnierstwo, co jednak bynajmniej nie oznacza, iż nadchodzi era wymarzonej przez rzeszę naiwniaków absolutnej swobody wyrażania opinii na każdy temat. Wręcz przeciwnie, sfera wolności słowa drastycznie się kurczy za sprawą wprowadzanego coraz powszechniej prawodawstwa przeciwko tak zwanej „mowie nienawiści” – nieporównanie bardziej surowego i represyjnego niż tradycyjny zakaz bluźnienia przeciw Bogu. W miejsce prawdziwego sacrum sakralizuje się byle co – ono zaś okazuje się nie tylko ponad wszelką miarę drażliwe, ale też agresywne, zajadłe i mściwe.

 

Nowy regulamin na Facebooku. Czy za walką z „mową nienawiści” kryje się totalna cenzura?

Jeszcze więcej tolerancji, jeszcze więcej zrozumienia, jeszcze więcej szacunku dla mniejszości i w końcu: jeszcze ostrzejsza walka z tzw. mową nienawiści. Tego wszystkiego doświadczą użytkownicy portalu Facebook, który 25 kwietnia [2018] wprowadził nowy regulamin, będący reakcją Marka Zuckerberga – twórcy serwisu – na aferę Cambridge Analytica i przesłuchanie przed amerykańskim Kongresem.

 

Ustawa o mowie nienawiści. Za co chcą nas karać? [ANALIZA Z ROKU 2015]

Sejm przyspieszył pracę nad ustawą o mowie nienawiści. Zbliżone projekty złożyły SLD, Twój Ruch i Platforma Obywatelska, zakładają one zwiększenie kar grożących za nienawistne wypowiedzi pod adresem homoseksualistów i transseksualistów. Warto więc przyjrzeć się wybranym przypadkom procesów przeciwko mowie nienawiści w krajach, w których tego typu przepisy są stosowane. A także zastanowić się, czy szczególne uprzywilejowywanie homoseksualistów ma jakikolwiek sens?

 

Czy do Polski zawita terror „mowy nienawiści”?

Już samo określenie „mowa nienawiści” jest typowym skrótem myślowym, którym także i my, katolicy się posługujemy i to w sposób bezrefleksyjny. Jest ono niebezpieczne, bo wskazuje, że wszyscy, którzy mówią o pewnych sprawach w sposób niezgodny z oficjalną wersją, propagują nienawiść – mówił portalowi PCh24 w roku 2015 ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

 

UK: czy głoszenie bóstwa Chrystusa jest mową nienawiści? Rząd odmawia odpowiedzi

Brytyjski rząd nie chce wypowiadać się na temat traktowania głoszenia wiary chrześcijańskiej jako „mowy nienawiści” – informuje na swej stronie internetowej The Catholic Herald. Lord Ebrard Pearson podkreśla, że takie stanowisko „musi niepokoić”.

 

Ekstremiści propagujący „mowę nienawiści”. Amerykańska lewica stygmatyzuje organizacje katolickie

Do niedawna neutralny serwis Guide Star USA Inc., który jest największą bazą danych na temat ponad 2,5 tys. organizacji non profit w Stanach Zjednoczonych, zaczął stygmatyzować organizacje chrześcijańskie. Fundacje i stowarzyszenia, które bronią tradycyjnych wartości i/lub prezentują anty-imigranckie stanowisko zostały uznawane za organizacje propagujące „mowę nienawiści”.

 

 

Więcej tutaj: #MOWA NIENAWIŚCI

 

  


DATA: 2019-01-21 13:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
25
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dzisiaj na portalu WP natknąłem się na artykuł o Polkach zadających się w czasie II WŚ z Niemcami. Wpisałem komentarz z pytaniem czy czytający powyższe słyszeli o postaci Stelli Kübler-Isaacksohn? Trzy próby wstawienia na stronę ale niestety - takie "numery" nie przechodzą na postępowych portalach. PS A czytelnicy PCh24 wiedzą o kim mowa?
ponad 1 rok temu / Szerszeń
 
To jest walka POPIS z ewentualną konkurencją Narodowo-Katolicką ,Będą zamykać za krytykę polityki prowadzonej od 1989 czyli transformacji autorstwa C I C i K G B "WY NIE RUSZACIE NASZYCH MY NIE RUSZAMY WASZYCH""KOPIEMY SIĘ TYLKO PO KOSTKACH "Republika okrągłego stołu broni się ,
ponad 1 rok temu / Tomasz
 
Bóg obdarzył człowieka wolnością , ale człowiek odrzucając Jego wskazania stoi wciąż przed dylematem wyboru dobra lub zła. Bóg i Szatan jest rzeczywistością chociaż tej rzeczywistości nie akceptuje wielu ludzi w tym nawet kapłanów. Oczywiście nie zmienia to ,że rzeczywistość jest faktem . Bóg reprezentuje dobro i miłość. Szatan reprezentuje zło i nienawiść. Człowiek wybierał począwszy od pierwszych rodziców, poprzez Kaina, wybiera nadal i wybierać będzie i żadna moc ludzka tego nie zmieni. Wybrać można tylko Boga lub Szatana ! Pustka nie istnieje, bo jeżeli człowiek odrzuci Boga to w to miejsce natychmiast wchodzi szatan niezależnie od ludzkiej woli nawet pod płaszczykiem "dobra", "wolności", demokracji itd bo jest super inteligentnym i "atrakcyjnym "bytem. I tak powstaje nienawiść, której żadne działanie człowieka po odrzuceniu Boga nie zwalczy. Daremne zabiegi, daremne apele, daremne prawodawstwo....daremny trud .Wielu nie wierzy w szatana ku jego zadowoleniu.
ponad 1 rok temu / Mirosław Kubicki
 
Mowa nienawiści... toż to może być genialny młot na lewaków...
ponad 1 rok temu / Ija
 
Czy film KLER nie wyczerpuje znamion mowy nienawiści? Wydaje mi się, że tytuł filmu stygmatyzuje wybraną grupę religijną przypisując jej jako całości przedstawione w filmie cechy. Moim skromnym zdaniem proces choćby o zmianę tytułu filmu byłby do oczywistego wygrania. Wyobraźmy sobie film pt. Pedagodzy, który opisze wyczyny Trynkowskiego, albo pt. Żydzi i przedstawi wyłącznie dokonania policji zydowskiej itp. Ordo Juris do dzieła!
ponad 1 rok temu / koli
 
Prezydent Polski, a jak mówi już wielokrotnie i publicznie Polin, powtarza się wciąż w swych wystąpieniach, że rzekomo w Polsce od tysiąca lat żyją dwa narody i że Polska to Polin. Dla mnie to prócz elementarnej znajomości historii, to także mowa nienawiści. Nienawiści do Polski, Polaków, tyle że to on, prezydent RP, ma swych doradców, mecenasów, adwokatów, oraz potężne lobby żydowskie z niewyobrażalną gotówką na zawołanie. Banderyzm, który propaguje także nasz, rzekomo polski, a jak deklaruje on sam Polin, prezydent, także jest w mojej ocenie nie tylko mową nienawiści do Polaków, ale także śmiechem zła wobec sprawiedliwości, prawa ogólnego a Bożego. Walka jest wielo - frontowa, czyli globalna, a mowa nienawiści jest jej elementem w walce o telewizję polską, czyli media, które Polacy zamarzyli sobie by raz na jakiś czas były narodowe. Polskie.
ponad 1 rok temu / Ajek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.