DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Czy kapłan może odmówić Komunii do ust? Mamy odpowiedź KEP

Czy kapłan może odmówić Komunii do ust? Mamy odpowiedź KEP
Fot. Roman Koszowski / Foto Gość / Forum

Czy kapłan może odmówić wiernemu możliwości przyjęcia Komunii świętej do ust? Portal PCh24.pl poprosił rzecznika Konferencji Episkopatu Polski o odpowiedź na to pytanie.

 

Do portalu PCh24.pl zgłaszało się wielu zaniepokojonych Czytelników, którzy spotkali się z trudnościami z przyjęciem Komunii świętej do ust. W niektórych parafiach w kraju księża naciskali na wiernych, próbując wymusić Komunię na rękę i niekiedy wprost i kategorycznie odmawiając udzielania Ciała Chrystusa na język.

 

Celem jednoznacznego wyjaśnienia tej kontrowersji portal PCh24.pl skontaktował się z rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, ks. Pawłem Rytel-Andrianikiem.

 

Otrzymaliśmy odpowiedź, zgodnie z którą sytuację precyzują „Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w czasie epidemii”.

 

W nich czytamy:

 

„Przypomina się, że „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust” (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, „Redemptionis Sacramentum", Instrukcja o tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią, 25.03.2004, nr 92). W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać (zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z dn. 12.03.2020). Należy tak organizować udzielanie Komunii Świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę. Jeśli część wiernych przyjmuje Komunię Świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę. Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie”.

 

Jest to oficjalne stanowisko Konferencji Episkopatu Polski oparte na dokumencie watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

Sytuacja jest więc całkowicie jasna: kapłan nie ma prawa nakazywać przyjęcia Komunii na rękę i każdy wierny, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej, może otrzymać Ciało Chrystusa do ust.

 

Pach

 

 

 Dołącz do akcji „My chcemy Boga!” i podpisz apel do premiera w sprawie zniesienia limitów dotyczących ilości wiernych mogących wziąć udział w Mszach Świętych i nabożeństwach odprawianych w polskich kościołach.

 

 

 

PODPISZ PETYCJĘ DO PREMIERA

 

Czytaj także:
DATA: 2020-05-11 07:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
25
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W mojej parafii księża niechętnie udzielają komunii na rękę i chętnych do tego typu profanacji jest niewielu. O mój kościół parafialny jestem chwilowo? spokojny. Jeżeli jednak jakiś kapłan odmówi mi komunii do ust, to zwrócę się do pozostałych wiernych oczekujących na komunię i głośno, przy tym kapłanie, narobię mu wstydu i oświadczę, że jest to profanacja.
11 godzin temu / Zygmunt
 
Tak, też mi odmówiono komunii do ust
14 dni temu / Joanna
 
Chcę zniesienia limitu uczestnictwa we mszy świętej
17 dni temu / Teresa Poszadel
 
Mnie dzisiaj ksiądz odmówił Komunii do ust mimo,że prosiłam.Pan Jezus został mi włożony do ręki .Wyszłam z kościoła przeorana
17 dni temu / jolla64
 
Muszę z przykrością powiedzieć, że byłam świadkiem na niedzielnej Mszy Świętej, kiedy kapłan w mojej parafii nie udzielił wiernemu komunii do ust. Ten pan podszedł ostatni, ukląkł, ale ku mojemu zdziwieniu komunia święta została mu odmówiona. W mojej parafii, tylko jest udzielana komunia do ręki. Przykro mi to mówić.
20 dni temu / Agnieszka
 
Wg EPiSkopatu Pan Jezus może zarazić koronawirusem. Kija wziąć i popędzić ich wszystkich byków, nierobów, judaszy gdzie pieprz rośnie, wybrać do rządzenia wierzących Księży, nie słuchać przebierańców na łańcuchu antychrysta
22 dni temu / Henoh
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.