DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Czy jest granica liturgicznych nadużyć? Austriacki biskup udowodnił, że nie

Czy jest granica liturgicznych nadużyć? Austriacki biskup udowodnił, że nie
Hermann Glettler (Bischof Diözese Innsbruck / bishop Innsbruck Diocese). Fot. wikimedia.org

W austriackim Innsbrucku bp Hermann Glettler, zagorzały progresista, celebrował mszę dla młodzieży na hali sportowej. Wzywał do walki o klimat i prawa zwierząt. Młodzież w trampkach sama rozdawała sobie Komunię Świętą.

 

Biskup Hermann Glettler celebrował mszę 20. stycznia. Była transmitowana przez niemiecką telewizję ZDF i austriacką ORF. Mowa więc o wydarzeniu mającym duży odbiór społeczny.

 

Mszę zorganizowano jako swoiste młodzieżowe wydarzenie. Odprawiono ją w hali gimnazjum prowadzonego przez urszulanki. Na stronie diecezji przed mszą pisano, by goście koniecznie przybyli w trampkach.

 

W innsbruckiej hali zgromadziło się 400 osób. Mszy przyświecały słowa „Nie mogę milczeć” z Księgi Izajasza. Były wypisane na transparentach trzymanych przez młodzież. Sprawiało to wrażenie krzykliwej demonstracji ulicznej.

 

Okazało się, że nawet służbę ołtarza ministranci i ministrantki pełnili w dresach. Pozostali uczestnicy mszy świętej siedzieli na podłodze hali lub na krzesełkach na widowni.

 

Biskup w trakcie kazania wyjaśnił, na jaki temat młodzież „nie może milczeć”. Bynajmniej nie na temat wiary.

 

Róbcie więcej hałasu w Kościele. Żądajcie dla siebie miejsca i zabierajcie głos – wzywał biskup. Wskazywał, że trzeba walczyć o „sprawiedliwość, o życie w godności z równymi szansami dla wszystkich”. I wymieniał pola, na których młodzież musi się angażować: bieda, zanik surowców naturalnych, zanieczyszczenie środowiska, męczenie zwierząt. – Żądajcie: równe prawa dla wszystkich! Nie może być więcej mobbingu! Musi zatrzymać się niszczenie przyrody. Głód na świecie musi zostać zatrzymany. Wiem, że nie są to dla was puste hasła – nawoływał bp Glettler.

 

Jak zapewniał, Jezus angażował się na rzecz „lepszego świata” i tak samo młodzież musi walczyć o „więcej sprawiedliwości”.

 

Podczas ofertorium uczniowie mieli mikrofon i tłumaczyli, co się dzieje. Mówiono nie o ołtarzu, ale o „stole”. Komunię rozdawały sobie nawzajem sami nastolatkowie.

 

Źródło: Katholisches.info

Pach


DATA: 2019-01-25 08:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@szema Proszę dokładnie wyjaśnić stwierdzenie:"A wspólnota wierzy i pragnie Przeistoczenia, więc warunki są spełnione." To kapłan sprawuje Msze i jak trafi się kapłan, który nie ma właściwej intencji(pomińmy chwilowo co to dokładnie znaczy "właściwa intencja") lub nie spełni odpowiednich warunków(np. nie wypowie słów konsekracji jak należy) to Mszy nie odprawi , przeistoczenia nie będzie. Myli Pan/Pani godność sprawującego z warunkami koniecznymi żeby dokonało się przeistoczenie.
4 miesiące temu / jgw
 
do Kola,TZ i jgw- niegodnie sprawowana przez ważnie wyświeconego kapłana Msza Sw. zaciąga na niego grzech, ale Sakrament Eucharystii jest ważny w myśl zasady, ze Kościół sprawuje Sakramenty "ex opere operato". A wspólnota wierzy i pragnie Przeistoczenia, więc warunki są spełnione.
4 miesiące temu / szema
 
Wpiszcie sobie - Horror missae und Mainstream von und mit Bischof Hermann Glettler - ta są zdjęcia jak dzieci sobie rozdają komunię (nieświętą).
4 miesiące temu / Marek
 
@Kola Byłoby super gdyby heretyk nie mógł nigdy odprawić ważnej Mszy i obrazić Pana Boga, ale niestety jest inaczej. Co do kwestii tej konkretnej, o której mowa w artykule to oczywiście można podejrzewać, że kapłan nie ma intencji czynić tego co czyni Kościół, tylko że to podejrzenie to nie jest żaden dowód. Mało to profanacji , świętokradztw, bluźnierstw Pan Jezus cierpiał i cierpi od nas katolików. Nie jest tak jak twierdzisz : "kapłan który odpadł od wiary nie konsekruje już Najświętszego Sakramentu w czasie Mszy....Jest to wspaniała i naturalna ochrona przed bluźniercami i heretykami jaką Bóg zostawił ustanawiając sakramenty". Nie jest tak i tyle.
4 miesiące temu / jgw
 
@Kola Mieszasz pojęcia i upraszczasz. Ważność Mszy to jedno a jej godne sprawowanie to co innego. Odprawienie ważnej Mszy NIE jest równoznaczne z otrzymaniem jej owoców. Co do anglikan to w wielkim skrócie TZ wskazuje tylko (na jedną z opinii) , że "niektórzy kapłani mogą mieć ważne święcenia" bo kiedy się dowiedzieli (min. od Leona XIII), że ich nie mają, to dali się wyświęcić przez innych odstępców, którzy mieli ważne święcenia. Po drugie to OCZYWISTE, że poza Kościołem NIE MA prawdziwej ofiary. Ich ofiara to "łup który zabrali ze sobą po napaści i odpadnięciu od Kościoła", nie jest ich, zabrali bezprawnie, to jest ofiara Kościoła. Cytujesz: "Jeśli ktoś twierdzi, że ci, którzy nie zostali PRAWNIE wyświęceni i POSŁANI przez władzę kościelną i kanoniczną, lecz skądinąd przybywają, są uprawnionymi szafarzami słowa i sakramentów ? niech będzie wyklęty", ale być uprawnionym a mieć możliwość dokonać czegoś to dwie różne rzeczy.
4 miesiące temu / jgw
 
...encyklikę Leona XIII. "Apostolicae curae ? O nieważności święceń anglikańskich".
4 miesiące temu / Kola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65726"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.