DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Coraz więcej emerytów popełnia samobójstwo. Przyczyną jest bieda

Coraz więcej emerytów popełnia samobójstwo. Przyczyną jest bieda
fot: Jacek Kucharczyk/Forum

W ubiegłym roku aż 1146 emerytów odebrało sobie życie. Dziewięć lat wcześniej liczba samobójstw w tej grupie wiekowej wynosiła 616. Przyczyną tych tragedii jest między innymi bieda i ubóstwo tej grupy społecznej.

 

Wkrótce jednym z największych problemów naszego kraju będzie stanowić bieda wśród osób powyżej 65 roku życia. Wiele wskazuje na to, że do takiego stanu rzeczy przyczyniła się reforma systemu wypłaty emerytur, która doprowadziła do drastycznego zmniejszenia się rzeczywistych środków będących do dyspozycji emerytów.

 

21 listopada rząd Donalda Tuska przeforsował w parlamencie nowelizację ustawy o emeryturach i rentach. Wprowadzona została wówczas w życie tzw. kapitałowa (zamiast solidarnościowej) forma obliczania świadczeń emerytalnych z ZUS. Wnet się okazało, że emerytury kapitałowe oznaczają drastyczny spadek wypłacanych świadczeń. Jeśli ktoś przez 35 lat zarabiał równowartość dzisiejszych 2,5 tysiąca zł miesięcznie, to na koncie w ZUS uzbierał prawie 205 tysięcy zł. W ten sposób otrzyma 766 zł netto emerytury miesięcznie, czyli jedynie jedną trzecią wysokości ostatniego wynagrodzenia.

 

Rok 2014 był rekordowy pod względem ilości popełnionych samobójstw. W roku tym życie odebrało sobie aż 6165 osób. Tym samym samobójstwo stało się siódmą najczęstszą przyczyną śmierci.

 

Źródło: niewygodne.info.pl

KRaj
DATA: 2015-07-16 11:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Myślę , że samobójstwa wśród ludzi starszych są następstwem wielkiej samotności a nie biedy. Dzieci niestety zapominają , praca , wypoczynek ..nie ma miejsca i czasu dla starych rodziców. A dlaczego państwo nie egzekwuje alimentów od dzieci ??
ponad 5 lat temu / Anka
 
No Ewuniu, a emerytom to już nie dołożysz? Dołożysz, dołożysz kijem po grzbiecie i prawem do wspomaganego samobójstwa. Już ty wiesz jak przekonać P-Osłów i senatorów baranów do legalizacji wsPOmagania.
ponad 5 lat temu / blanka
 
Podziekowac bandzie rudego z po-psl anty polskiemu rzadowi
ponad 5 lat temu / gosc
 
Czecia ErPe przypomina coraz bardziej PRL, gdzie obowiązywało komunistyczne hasło "Emeryci! Popierajcie partię czynem umierając przed terminem!". A tak a propos, to musieli nie być katolicy, skoro łamią 6-te przykazanie :-(
ponad 5 lat temu / Niktoś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.