DZIŚ JEST:   27   CZERWCA   2019 r.

NMP Nieustającej Pomocy
Św. Cyryla Aleksandryjskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

COP24: Wiadomo, kto zapłaci i kto zarobi

COP24: Wiadomo, kto zapłaci i kto zarobi
Fot. A. Witwicki / Forum

Już pierwszego dnia oenzetowskiego szczytu klimatycznego w Katowicach znalazł się chętny na jeszcze większe kredytowanie „walki z globalnym ociepleniem”. Niestety, nie jest to dobra wiadomość dla podatników i konsumentów.

 

W poniedziałek 3 grudnia prezydent Andrzej Duda otworzył szczyt klimatyczny COP24. „Podczas zainaugurowanego w stolicy Górnego Śląska Szczytu Klimatycznego #ONZ #COP24 Prezydent RP zaprezentował główne tezy deklaracji #JustTransition. Mowa w niej o transformacji, która pozwoli ochronić klimat przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy” – czytamy na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

 

Przedstawiona przez prezydenta Dudę deklaracja „Just Transition” nawołuje do „obniżania emisji gazów cieplarnianych przy uwzględnianiu potrzeb obywateli i gospodarek poszczególnych państw”. Prezydent mówił o „ekstremalnych zjawiskach pogodowych”, mających miejsce również w Polsce, które rzekomo wynikają z „dynamicznych zmian klimatu”, jednak w żaden sposób nie wykazał tej zależności. Nie przedstawił też dowodów na to, że emisja dwutlenku węgla do atmosfery powoduje globalne ocieplenie.

 

Prezydent przypomniał natomiast o tym, że po 1989 r. „dokonał się w Polsce jeden z największych w Europie postęp w zakresie efektywnego wykorzystania energii i poprawy jakości środowiska”. Polska zmniejszyła emisje gazów cieplarnianych o około 30 procent w porównaniu z rokiem 1988, „choć wymaganie protokołu z Kioto to 6 procent”. Zdaniem prezydenta, polityka klimatyczna nie może powodować szkody dla gospodarki i społeczeństwa. I w tym należy się z prezydentem zgodzić. Dlatego przedstawiciele polskiej delegacji już zaczęli wspominać o konieczności uznania przez ONZ możliwości bilansowania emisji dwutlenku węgla do atmosfery przez sadzenie odpowiednich gatunków drzew, które pochłaniają ten gaz. I jest to jedyny dobry kierunek, który choć częściowo może uratować kieszenie Polaków.

 

Kredytodawca już przebiera nogami

W Katowicach miało swoje przemówienia wielu znakomitych gości ze świata polityki, w tym także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oraz przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego ONZ Maria Fernanda Espinosa. Można było usłyszeć ich histeryczne wypowiedzi o kłopotach państw i ludzi związanych ze zmianami klimatycznymi, o zmianach klimatu, które rzekomo niszczą całe kraje (bez podania konkretnych przykładów) i o konieczności wstrzymania tych zmian, które następują szybkiej niż się wcześniej spodziewano. Celem tych działań ma być ochrona planety. Sekretarz Guterres powielał m.in. nonsensy i niespełnione proroctwa fanatyka walki z globalnym ociepleniem oraz byłego wiceprezydenta USA Ala Gora o tym, że jeśli nie zmniejszy się emisji, to stopnieją obszary polarne (według Gore’a Arktyka miała być wolna od lodów… już w 2014 r.) i zwiększy się poziom oceanów (w 2006 r. Gore powiedział, że w „bliskiej przyszłości” poziom mórz zwiększy się o 6 metrów, a do tej pory nic takiego nie nastąpiło).

 

Ambitne zadłużanie

Już w pierwszym dniu konferencji w Katowicach Kristalina Georgiewa, wiceprezes Banku Światowego, postraszyła, że instytucja, w której pracuje, zamierza podwoić zaangażowanie finansowe po 2020 r. na rzecz walki ze zmianami klimatu. Otóż Bank Światowy chce, by w ciągu następnych pięciu lat państwa świata zadłużyły się u niego na gigantyczną kwotę 200 mld dolarów, „aby kraje mogły podejmować ambitne działania na rzecz klimatu”. To mniej więcej tyle, ile wynoszą roczne wydatki publiczne w Polsce. Kto spłaci te kredyty z odsetkami? Oczywiście, podatnicy i konsumenci poprzez wyższe ceny towarów (na szczycie już pojawił się pomysł wprowadzenia w Polsce podatku węglowego). Czy więc głównym celem całej tej walki z klimatem nie jest zysk dla banksterów i światowej finansjery?

 

Ale nie tylko. Poza Bankiem Światowym są jeszcze inni chętni na poważny zarobek na walce z klimatem (cokolwiek to znaczy). Są to właściciele nowoczesnych technologii i producenci drogich instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Bertrand Piccard, prezes Solar Impulse Foundation, mówił, że odpowiednie technologie już istnieją. Zachęcał w Katowicach do tego, by z nich korzystać i nie patrzeć na nie jak na koszty, a raczej jak na inwestycje. Problem w tym, że być może bogatego Szwajcara na to stać, biednego Polaka – niekoniecznie.

 

Tomasz Cukiernik

 


DATA: 2018-12-03 20:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Spokojnie. Paliwo w Polsce po 7zł/l i ekologiczny prąd (oczywiście tylko z Niemiec) po 1zł/kW, oraz "elektryki" BMW - oto, co przynajmniej na jakiś czas uratuje od zagłady Europe.Bo UESEJ żadne ocieplenie nie tyka.Tak JE Trump stwierdził.Zresztą Chiny i Indie też to mają głęboko...Ale któ by tam na takie państewka sie oglądał.My to dooopiero kolos przemysłowy jesteśmy.Po prostu jeden, wielki dymiący na cały swiat komin
6 miesięcy temu / xMonkix
 
Ten cały szczyt to niepotrzebny wydatek. Ile nas kosztował?
6 miesięcy temu / Zbigniew
 
@Jurek: Człowiek niedouczony i niedoinformowany powinien przed wypowiedzią sięgnąć do źródeł i pomyśleć skąd biorą się takie a nie inne komentarze. Prawy górny róg strony zawiera okienko wyszukiwarki Archiwum PCh24.pl. Proszę wpisać ONZ, zrównoważony rozwój, ekologizm , przeczytać ze zrozumieniem i zamilknąć. Ośmieszać się naprawdę nie warto.
6 miesięcy temu / taxi
 
Tak czytam na PCh24 o Copie i naprawdę nie rozumiem skąd tu jest tyle nienawiści dla ochrony środowiskowa. Wpadliśmy w pułapkę gierki politycznej i dajemy się manipulować. cop zły, ONZ zly, wszystko złe. Używanie wyrażeń - tzw odnawialne źródła, finansjera, przecież ludzie jak to czutaja to odrazu maja złe skojarzenia a tak nie powinno być
6 miesięcy temu / Jurek
 
Wiadomo że chodzi o kase. Biedni mają zostać biednymi.
6 miesięcy temu / czeslaw
 
Czy przypadkiem szanowni prelegenci nie przybyli na spotkanie w Katowicach samolotami? Nie ekologiczniej byłoby przypłynąć np. statkiem z za oceanu? Spoglądając na superszybkie samochody pana Arnolda S. od razu widzimy jakie mają zużycie paliwa, a może powinien pomyśleć o komunikacji miejskiej? Jaki należy ponieść koszt energetyczny dla skonstruowania takich "zabawek"? Nie wspomnę o poniesionych kosztach dla środowiska przy budowie tych wspaniałych rezydencji znanego gwiazdora. Religia ekologizmu stworzona jest dla mas nie dla "gwiazd".
6 miesięcy temu / EkoTerminator
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64562"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.